موج
کدخبر : ۳۵۳۷۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-353746

استاندار کرمانشاه گفت: با توجه به رشد نهاده‌های تولید مسکن، پیشنهادات اصلاحی برای افزایش سقف تسهیلات طرح اقدام ملی و کاهش سود بانکی در استان تدوین و به معاون اول رئیس‌جمهور ارائه‌شده است.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، هوشنگ بازوند در جلسه شورای مسکن کرمانشاه ضمن تأکید بر لزوم فراهم نمودن شرایط لازم برای ایجاد رونق در بازار مسکن به‌عنوان پیشران و محرک اقتصاد کشور گفت: آیین‌نامه و دستورالعملی که برای طرح اقدام مالی به استان‌ها اعلام‌شده دارای ایرادات و مشکلاتی است که برای اصلاح درخواستی به معاون اول رئیس‌جمهور ارائه‌شده و برای تصمیم‌گیری به کمیسیون اقتصادی و امور زیربنایی دولت ارجاع شده است.

وی افزود: درخواست افزایش تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن به مبلغ 50 میلیون تومان ارائه گشته که به 150 میلیون تومان برسد و این یکی از درخواست‌های استان است. در صورت موافقت و تحقق این مهم امکانی فراهم شود که بخشی از هزینه ساخت تأمین شود و با آغاز عملیات اجرایی امید بیشتری به انجام فرآیند ساخت در بازه زمانی تعیین‌شده باشیم.

رئیس شورای مسکن استان کرمانشاه در صورت کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی از 18 به 12 و افزایش میزان تسهیلات شرایط مناسب‌تری برای متقاضیان ایجاد می‌شود که امید این مشکلات موردتوجه قرار گیرد.

بازوند یادآور شد: ما تجربه مسکن مهر را داریم که بعد از گذشت 15 سال هنوز خیلی از واحدها ساخته نشده یا نیمه‌کاره هستند و حتی متقاضی هم ندارند و این حاکی از تائید این مطلب است که در طرح‌ها در آینده مواجه نشویم.

استاندار کرمانشاه با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه تأمین زمین و ساخت 5 هزار واحد مسکن ایثارگران و هزار و 500 واحد توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تصریح کرد: در حال حاضر عملیات ساخت 700 واحد مسکن ستاد اجرایی با سرعت بسیار مناسبی در حال انجام است و با رفع برخی مشکلات حقوقی مربوط به زمین بنیاد شهید و امور ایثارگران به‌زودی عملیات اجرایی این طرح نیز پیگیری و شروع می‌شود.

در حال حاضر اقساط وام ۱۰۰ میلیون تومانی که دو سال اول آن تنفس است و ۱۰ سال هم بازپرداخت خواهد داشت حدود یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. متوسط ساخت هر مترمربع خانه در طرح اقدام ملی مسکن به گفته مقامات ارشد وزارت راه و شهرسازی حدود ۳ میلیون (در خانه‌های یک طبقه و ویلایی) است که بسته به نوع سازه و تعداد طبقات این قیمت‌ها افزایش خواهد داشت حال به نظر می‌رسد افزایش سقف تسهیلات مسکن ملی تا ۱۵۰ میلیون تومان تا حدودی می‌تواند رشد قیمت مصالح ساختمانی و سایر نهاده‌های تولید مسکن را پوشش دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها