موج
کدخبر : ۲۷۳۴۱۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-273415

اهمیت آب در عصر حاضر به جایی رسیده که تمام اندیشمندان دنیا قرن‌های آینده را به نام آب نامگذاری کرده‌اند و بر این باورند کشوری بر صدر توسعه می‌نشیند که علم و منابع آبی را داشته باشد و می‌گویند احتمال بروز جنگ بر سر آن در میان کشورها رخ دهد که نشانه‌های بروز آن در برخی مناطق خاورمیانه مشاهده می‌گردد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، ایران در ردیف کشورهایی قرار دارد که منابع آبی آن محدود بوده و اگر مدیریت و مصرف آن بهینه نگردد بدون شک با تنش‌های بزرگی در حوزه زندگی مردم و روند توسعه روبرو خواهد شد که این ادعا با وجود کمبودهای فعلی در زمینه تامین آب شرب و نیاز بخش صنعت و کشاورزی قابل اثبات است.

دولت باید مبانی مدیریت، دانش و مصرف آب در کشور را تغییر دهد که اگر این مسایل به صورت جدی و سریع پیگیری نشود زمان از دست رفته را نمی‌توان دوباره به دست آورد و هر سه حوزه را بایستی با هم پیش برد.

یکی از مشکلات موجود کشور ضعف فرهنگ مصرف در حوزه‌های شرب، کشاورزی و صنعت می‌باشد و ضرورت دارد تا در این راستا با یک بسیج عمومی و تجهیز تمام امکانات اقدام گردد زیرا برآوردها حکایت داشتن فاصله 3 تا 7 برابری مصرف آب شرب  و فاصله 20 تا 30 برابری مصرف کشاورزی ایران با استانداردهای جهانی دارد.

بر این اساس ضرورت دارد تا تمام نهادهای حاکمیتی، نهادها و تشکلهای غیر دولتی و رسانه‌ها دست به دست هم دهند تا این فرهنگ را تغییر یابد در غیر این صورت آینده‌ای بحرانی پیش رو داریم.

بانک مسکن کردستان در یک حرکت جالب، برنامه تقدیر از مشترکان کم مصرف آب را در دستور کار قرار داده است که نشان از رویکردی کاملا توسعه گرایانه داشته و امیدواریم الگوی سایر بانکها و موسسات اقتصادی و مالی قرار گیرد.

اولین مراسم این رویکرد در سنندج و به نام جشنواره استانی « آب و زندگی » و با همکاری شرکت آب و فاضلاب کردستان برگزار شد که گزارش آن اینک پیش روی شماست.

مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان در این جشنواره با اشاره به اهمیت آب در معادلات زیستی و توسعه گفت: آب سهم بزرگی در زندگی انسانها، محیط زیست و روند توسعه همه جانبه دارد و باید تمام لایه‌های جامعه نقش آن را درک نموده و در قبال آن احساس مسئولیت نمایند تا بتوانیم با استفاده از آب کل شاخص‌های توسعه یافتگی را به اوج برسانیم.

جلال الدین سلیمی افزود: نباید شرایطی فراهم کنیم که تنها در زمان بروز کمبود قدر منابع را بدانیم چون در این زمان حجم عظیمی از آن را از دست داده‌ایم و شاید دیگر نتوان آن را بار دیگر به دست آورد.

وی تصریح کرد: وضعیت کمبود آب در شرایط فعلی جامعه کاملا مشهود است که دلایل متعددی در این امر دخالت دارند از جمله شرایط اقلیمی، تغییرت آب و هوایی و روش‌های مدیریت.

سلیمی در ادامه اظهار کرد: امروزه آب جایگاه خود را در توسعه و فرهنگ عمومی به دست آورده و همه به این نتیجه رسیده‌اند که باید رویکردهای مدیریت و مصرف را دگرگون کنند تا با بحران مواجه نشویم.

وی اعلام کرد: بانک مسکن که در تمام عرصه‌ها و شرایط در کنار مردم و دولت بوده در حوزه آب نیز برنامه‌های جدی برای مقابله با بحران آب دارد که اصلاح فرهنگ مصرف در صدر برنامه‌های این بانک قرار دارد و در این راستا برنامه‌های متنوعی داشته که تقدیر از مشترکان کم مصرف یکی از آنها می‌باشد که امروز اولین مورد آن اجرا شد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان با تاکید بر بسیج همگانی برای اصلاح فرهنگ مصرف آب گفت: محیط زیست از آب، هوا و زمین تشکیل شده است که برای تداوم زندگی و پیشبرد توسعه از این منابح حراست نماییم.

محمد حسین محمدی افزود: میزان آب موجود برای هر نفر در ادوار گذشته در دنیا 12 هزار متر مکعب بود که امروزه به 6 هزار رسیده است و در ایران این رقم از 6 هزار متر مکعب به 1000 متر مکعب نزدیک شده و این نشان از این دارد که ما در شرایط بحران قرار داریم.

وی خاطر نشان کرد: ما از منابعی که داریم استفاده بهینه نمی‌کنیم اما در کشورهایی که وضعیت بهتری از ما دارند بسیار بهتر از ما از منابع آب استفاده می‌کنند و این را بدانیم که میزان مصرف ما دو برابر میانگین جهانی می‌باشد.

محمدی تصریح کرد: 40 رفتار شناسایی شده که باعث افزایش مصرف آب می‌گردد.

این مقام مسئول افزود: استان کردستان در سال 4 تا 5 ماه با پدیده ریزگرد درگیر است که علت آن به از بین رفتن منابع آبی در داخل و خارج استان می‌باشد.

وی تصریح کرد: هم اکنون به ازای هر متر مکعب آب 2000 تومان از مشترکان می‌گیریم که بسیار کمتر از قیمت تمام شده بوده و انتظار ما از مردم کم مصرف کردن نیست بلکه خوب مصرف کردن است.

وی از حمایت‌های بانک مسکن از ارتقاء فرهنگ مصرف آب تقدیر نمود.

در این جشنواره از خانم‌ها مریم کریمی و شرافت پیرویسی و آقایان عطاء الله شیر محمدی، ارشاد مرادی، اقبال گلمرادی، محمد امین ناصری، محمد زندی، صابر وطن خواه و سعید پرهیزکار با تقدیم لوح و جایزه نقدی تقدیر گردید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها