English

چهار سهمیه قایقرانی المپیک برای ورزشکاران ایران ثبت شد

مسابقات قایقرانی آب‌های آرام و روئینگ قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک برای ایران با کسب چهار سهمیه به پایان رسید.

 چهار سهمیه قایقرانی المپیک برای ورزشکاران ایران ثبت شد
به گزارش خبرگزاری موج

، مسابقات قایقرانی آب‌های آرام و روئینگ قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک در قاره آسیا و اقیانوسیه از ۳۰ فروردین تا دوم اردیبهشت در دو کشور ژاپن و کره جنوبی پیگیری شد که حاصل تلاش تیم‌های ایران کسب چهار سهمیه برای حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ فرانسه بود.

این دو رویداد در حالی برگزار شد که آخرین میدان برای کسب سهمیه المپیک برای قایقرانی ایران محسوب می‌شد. دو تیم قایقرانی ایران با حداقل نفرات و به شکل یک تیم کیفی راهی توکیو و چونگجو شده بودند.

 

صید سه مدال و دو سهمیه برای کانوئینگ‌سواران در توکیو

در بخش آب‌های آرام سهمیه‌ها در مواد ۵۰۰ متر کانو و کایاک زنان، هزار متر کایاک و کانو مردان و دونفره زنان و مردان تقسیم می‌شد. در قایق‌های تک نفره دو قایق نخست و در قایق‌های دو نفره تنها قایق اول صاحب سهمیه حضور در بازی‌های المپیک می‌شدند.

حاصل تلاش نمایندگان کشورمان در بخش آب‌های آرام کسب دو سهمیه انفرادی کانو و کایاک مردان بود.

نتایج کلی قایقرانان ایران در بخش آبهای آرام به این ترتیب است:

- علی آقامیرزایی در ماده کایاک هزار متر مردان با کسب مدال برنز موفق به کسب سهمیه المپیک شد. این دومین تجربه حضور وی در بازی‌های المپیک به حساب می‌آید.

- نبی رضایی در ماده کانوی هزار متر مردان با کسب مدال طلا سهمیه حضور در بازی‌های المپیک را دریافت کرد.

- عادل مجللی و کیا اسکندانی در کانو دونفره پنجم شدند و در حالی که امید زیادی برای کسب سهمیه به این تیم بود موفق به دریافت مجوز حضور در بازی‌های المپیک نشدند.

- الناز شفیعیان در کایاک یک‌نفره زنان پنجم شد و سهمیه نگرفت.

- هیوا افضلی دیگر دختر قایقران کشورمان در ماده کانوی تکنفره ششم شد و به سهمیه المپیک نرسید.

- علی آقامیرزایی در ماده کایاک ۲۰۰ متر مدال برنز گرفت. این ماده سهمیه المپیک نداشت، اما با توجه به قوانین به‌دلیل اینکه نام وی برای حضور در این ماده ثبت شده بود باید در این رویداد شرکت می‌کرد.

 

روئینگ و یک تاریخ‌سازی توسط بانوان پاروزن

رقابت‌های قایقرانی روئینگ قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک آسیا و اقیانوسیه هم از ۳۱ فروردین در چونگجوی کره جنوبی آغاز شد و امروز یکشنبه دوم اردیبهشت با برگزاری فینال مواد مختلف به کار خود پایان داد. حاصل تلاش پاروزنان ایران در این بخش دو سهمیه با ارزش توسط دختران قایقران بود.

طبق قوانین ۵ قایق نخست روئینگ در بخش انفرادی و دو قایق نخست بخش تیمی دو نفره جواز حضور در بازی‌های المپیک را کسب می‌کردند.

در آخرین روز این مسابقات فاطمه مجلل در ماده روئینگ زنان با کسب مدال برنز مسابقات قهرمانی آسیا اولین سهمیه را برای این رشته به نام ایران ثبت کرد.

در ادامه، تیم دو نفره زنان ایران متشکل از مهسا جاور و زینب نوروزی با ایستادن در رده دوم ضمن کسب مدال نقره یک سهمیه تاریخی را برای قایقرانی دونفره کشورمان ازآن خود کردند. این سهمیه به دلیل تیمی بودن سهمیه برای ایران بسیار با ارزش است.

نتایج کامل قایقرانان روئینگ در مسابقات قهرمانی آسیا به این شرح است:

- فاطمه مجلل در رویینگ یک‌نفره سنگین وزن زنان سوم و سهمیه المپیک پاریس را گرفت.

- زینب نوروزی و مهسا جاور در روئینگ دونفره سبک وزن زنان دوم شدند و سهمیه المپیک گرفتند.

- حمیدرضا رضوانی در روئینگ یک‌نفره سنگین وزن مردان یازدهم شد و سهمیه المپیک نگرفت.

این تیم با ترکیب چهار ورزشکار زن و مرد و به مربیگری افشین فرزام و هما خاتمی در این رویداد شرکت کرد.

 

جاور و آقامیرزایی دو المپیکی شدند

در پایان رقابت‌های کسب سهمیه المپیک، مهسا جاور و علی آقامیرزایی با دریافت مجوز حضور در بازی‌های پاریس در لیست قایقرانانی قرار گرفتند که برای دومین بار در این رویداد حاضر خواهند شد. پیش از این، محسن شادی تنها پاروزنی بود که دو بار در ادوار المپیک حاضر بود.

مهسا جاور پیش از این در المپیک ریو و علی آقامیرزایی در المپیک توکیو، المپین‌های کشورمان بودند.

قایقرانی ایران پیش از این در المپیک لندن هم با تعداد نفرات بالا در رقابت  حاضر بود و پس از دو دوره المپیک، این بار هم با چهار سهمیه در بازی‌های المپیک حاضر می شود. قایقرانی با کسب این چهار سهمیه با ارزش توانست انتقادات وارد شده به ناکامی و عدم‌تحقق وعده دو رقمی شدن مدال‌هایش در بازی‌های آسیایی را جبران کند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه