موج
کدخبر : ۴۸۷۲۹۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-487295

تمجید انگلیسی‌ها از عملکرد بانوان وزنه‌بردار ایران و عربستان

تمجید انگلیسی‌ها از عملکرد بانوان وزنه‌بردار ایران و عربستان

سیده الهام حسینی اولین وزنه‌بردار زن ایرانی که عنوان قهرمانی در آسیا را به دست آورده، صاحب کرسی عضویت کمیسیون ورزشکاران AWF است.

به گزارش خبرگزاری موج، پایگاه اینترنتی اینسایددگیمز در خصوص افزایش حضور زنان در وزنه‌برداری قاره آسیا نوشت: زنان وزنه بردار از کشورهایی که این ورزش در آنجا تا چند سال قبل صرفا مردانه بود، نقش‌های مهمتری در فدراسیون وزنه برداری آسیا (AWF) برعهده گرفته‌اند؛ در شرایطی که این فدراسیون برای تحقق استراتژی اصلاحات خود تشنه این برابری جنسیتی است.

به نوشته این سایت، تعداد اعضای خانم کمیسیون ورزشکاران AWF در حال حاضر از تعداد مردان بیشتر است و ریاست آن را «غدا التاسن» وزنه بردار عربستانی برعهده دارد. سیده الهام حسینی اولین وزنه بردار زن ایرانی نیز که عنوان قهرمانی در آسیا را به دست آورده، در کنار التاسن و «وانگ ژویو» وزنه بردار صاحب مدال طلای المپیک از چین و دو مرد از عراق و نپال، صاحب کرسی عضویت در این کمیسیون است. این در حالی است که پنج سال قبل، زنان هم در ایران و هم عربستان، از وزنه برداری محروم بودند.

یکی دیگر از انتصابات کلیدی حضور «اولگا سلوویوا» از قزاقستان، همسر محمد جلود رییس فدراسیون وزنه برداری جهان و در کنار او «نورا چوبانیان» از لبنان است که به ترتیب به عنوان رییس کمیته فنی و پزشکی منصوب شده‌اند، به علاوه «منگ بو» از چین که ریاست کمیسیون توسعه را برعهده گرفته است.

چین از جمله کشورهایی است که از توسعه وزنه برداری آسیا حمایت می‌کند و بارها میزبان اردوهای تمرینی کشورهای دیگر بوده است. اوال همین ماه منگ بو طرحی ارایه داد که فدراسیون وزنه برداری چین امکانات اقامت، تغذیه و تمرین برای ۴۰ وزنه بردار را در ماه سپتامبر فراهم سازد تا برای بازی‌های آسیایی هانگژو آماده شوند.

از سوی دیگر هیات اجرایی فدراسیون وزنه برداری آسیا نیز بنابر پیشنهاد اسحاق ابراهیم اسحاق، رییس فدراسیون بحرین، پیشنهاد ایجاد کمیسیون برابری جنسیتی را تصویب کرده و احتمالا «نیلا المیر» داور درجه یک بحرینی، ریاست آن را خواهد گرفت.

«محمد الحربی» دبیر فدراسیون وزنه برداری آسیا در این خصوص اظهارداشت: تلاش ما این است که فرهنگ وزنه برداری در آسیا را تغییر دهیم و شعار من این است «مثل یک خانواده تلاش کنیم.»

التاسن، رییس کمیسیون ورزشکاران نیز معتقد است: حضور بیشتر زنان نسبت به مردان برای کشور ما که در تلاش است فرصت‌های برابر برای همه ایجاد کند، اصلا شگفت آور نیست. تغییرات ما از سال ۲۰۱۶ و بر اساس حمایت از زنان در تمامی عرصه‌ها شروع شده و در این مسیر، محمد الحربی برای افزایش حضور زنان در پست‌های مختلف از جمله داوری و تقویت توانمندی‌های آنان در وزنه برداری آسیا همواره در تلاش است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه