موج
کدخبر : ۴۸۱۳۰۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-481306

دومین تجربه سرمربی ایرانی در پنجمین دوره لیگ ملت‌های والیبال

دومین تجربه سرمربی ایرانی در پنجمین دوره لیگ ملت‌های والیبال

۱۶ خردادماه جاری پنجمین دوره لیگ ملت‌های والیبال آغاز می‌شود و هدایت تیم ملی ایران در این رقابت‌ها برای دومین سال متوالی برعهده سرمربی ایرانی، بهروز عطایی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری موج، لیگ ملت‌های سال ۲۰۲۳ در گروه مردان از ۱۶ خردادماه سال جاری آغاز می‌شود و یکم مردادماه با معرفی تیم‌های برتر به پایان خواهد رسید.

مرحله مقدماتی مسابقات والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ با حضور ۱۶ تیم کانادا، آمریکا، آرژانتین، ایتالیا، کوبا، آلمان، هلند، برزیل، ژاپن، فرانسه، چین، ایران، لهستان، صربستان، بلغارستان و اسلوونی در گروه مردان پیگیری خواهد شد.

تیم ملی والیبال ایران که تجربه حضور در چهار دوره قبلی این رقابت‌ها را به ترتیب با ایگور کولاکوویچ (۲۰۱۸ و ۲۰۱۹)، ولادیمیر آلکنو (۲۰۲۱) و بهروز عطایی (۲۰۲۲) دارد، در سال ۲۰۲۳ برای دومین سال متوالی با سرمربی ایرانی خود شرکت خواهد کرد تا مردان والیبال ایران با حضور در این آوردگاه بین‌المللی از نام و اعتبار والیبال ایران دفاع کنند.

تیم ملی والیبال ایران در نخستین مسابقه خود در مرحله مقدماتی لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ به مصاف ژاپن می‌رود تا دو مدعی قاره کهن آسیا، چهل و سومین جدال رسمی خود در تاریخ را برگزار کنند.

 

چگونگی پیدایش لیگ جهانی و لیگ ملت‌ها

فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) از ابتدای دهه ۱۹۹۰ میلادی، بر اساس یک برنامه بازاریابی و جذب مخاطب عام در سراسر جهان برای رشته ورزشی والیبال، تورنمنت‌های سالانه لیگ جهانی (در بخش مردان) و جایزه بزرگ (در بخش زنان) را راه‌اندازی کرد.

این دو رویداد سالانه اگرچه از حیث تعداد تیم‌های حاضر، شیوه برگزاری و جوایز نقدی با یکدیگر تفاوت‌های بنیادین داشتند، ولی رفته‌رفته طی دو دهه برگزاری جایگاهی پراهمیت نزد کشورهای فعال در زمینه والیبال و همچنین مخاطبان والیبال پیدا کردند. تا جایی که حضور در این تورنمنت‌ها بخشی از اهداف و چشم‌اندازهای کشورها شد؛ چراکه لیگ جهانی و جایزه بزرگ به مقدمه‌ای بایسته برای طی‌کردن سیر تکاملی و پیشرفت تیم‌ها بدل شده بود.

رویارویی با کشورهای قدرتمند دنیای والیبال و کسب تجربه از حضور بین‌المللی در بالاترین سطح والیبال جهان در بازه‌ای دوماهه چیزی نبود که کشورها از کنار آن به سادگی عبور کنند. به‌ویژه اینکه از کانال این رقابت‌ها می‌توانستند خود را برای تورنمنت‌های مهم دیگر از جمله بازی‌های المپیک، قهرمانی مردان جهان، جام جهانی و قهرمانی قاره‌ها آماده کنند.

والیبال ایران نیز از جمله کشورهایی بود که لیگ جهانی را دروازه جهانی‌شدن و پیشرفت قلمداد کرد و برای حضور در این مسابقات هدف‌گذاری کرد، اما تیم ملی ایران در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ در مرحله انتخابی این تورنمنت متوقف شد تا سال ۲۰۱۲ سرانجام موفق شود با کسب دو پیروزی برابر مصر در قاهره و سپس ثبت دو پیروزی دیگر بر ژاپن در تهران، جواز حضور در لیگ جهانی ۲۰۱۳ را به دست آورد.

از آن سال تا سال ۲۰۱۷ که آخرین دوره لیگ جهانی برگزار شد، ایران همواره یکی از تیم‌های حاضر در این تورنمنت معتبر بود و بهترین نتیجه‌اش نیز در سال ۲۰۱۴ رقم خورد که از مرحله گروهی به مرحله نهایی رسید و از این مرحله نیز به نیمه‌نهایی صعود کرد و نهایتا به عنوان چهارمی مسابقات دست یافت.

اما فدراسیون جهانی والیبال از سال ۲۰۱۸ با ترکیب و یکسان‌سازی لیگ جهانی (مردان) و جایزه بزرگ (زنان) از حیث تعداد تیم‌ها، نحوه برگزاری و میزان جوایز نقدی، مسابقات «لیگ ملت‌ها» را بنیان نهاد و اجرا کرد. مسابقاتی که ایران نیز یکی از حاضران ثابت آن است و در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ با قهرمانی روسیه به پایان رسید. در سال ۲۰۲۰ نیز گسترش و شیوع ویروس کرونا سومین دوره این رقابت‌ها را لغو کرد و در سال‌های ۲۰۲۱ برزیل و ۲۰۲۲ فرانسه جام قهرمانی را بالای سر بردند.

 

مرحله مقدماتی ۲۰۲۳ در یک نگاه

مرحله مقدماتی مسابقات والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ با حضور ۱۶ تیم کانادا، آمریکا، آرژانتین، ایتالیا، کوبا، آلمان، هلند، برزیل، ژاپن، فرانسه، چین، ایران، لهستان، صربستان، بلغارستان و اسلوونی در گروه مردان پیگیری خواهد شد.

بر اساس برنامه اعلامی فدراسیون جهانی والیبال، هفته نخست لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ به میزبانی دو شهر اوتاوا در کانادا و ناگویای ژاپن از ۶ تا ۱۱ ژوئن برابر ۱۶ تا ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ برگزار می‌شود و شاگردان بهروز عطایی این هفته در ناگویا به مصاف تیم‌های ژاپن، لهستان، چین و اسلوونی می‌روند.

هفته دوم به میزبانی روتردام هلند و اورلئان در فرانسه از ۲۰ تا ۲۵ ژوئن (۳۰ خرداد تا ۴ تیرماه) برگزار خواهد شد که مردان والیبال ایران در روتردام با تیم‌های آلمان، ایتالیا، آمریکا و هلند روبرو خواهند شد.

همچنین هفته سوم و پایانی مرحله مقدماتی لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ از ۴ تا ۹ جولای برابر ۱۳ تا ۱۸ تیرماه سال آینده در دو شهر آناهایم آمریکا و پاسای فیلیپین برگزار می‌شود و تیم ملی والیبال ایران در آناهایم برابر فرانسه، بلغارستان، آرژانتین و کوبا صف آرایی خواهد کرد. مردان والیبال ایران در مرحله مقدماتی با تیم‌های برزیل، کانادا و صربستان بازی ندارند.

نتایج تمامی دیدارهای دور مقدماتی لیگ ملت های والیبال در یک جدول ثبت می‌شود و در پایان مرحله گروهی هفت تیم برتر به مرحله نهایی صعود می‌کنند که به همراه تیم لهستان هشت تیم مرحله نهایی این رقابت‌ها خواهند بود.

فدراسیون جهانی والیبال شهر گدانسک لهستان را به عنوان میزبان مرحله نهایی لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ در گروه مردان معرفی کرده است که این رقابت‌ها از ۲۸ تیرماه سال ۱۴۰۲ آغاز می‌شود و به مدت پنج روز تا یکم مرداد با حضور هفت تیم برتر مرحله مقدماتی و میزبان پیگیری خواهد شد.

 

برنامه ۱۲ مسابقه تیم ملی والیبال ایران در مرحله گروهی به وقت تهران

هفته نخست – ناگویای – ژاپن:

سه‌شنبه ۱۶ خرداد: ایران – ژاپن، ساعت ۱۴:۱۰

پنج‌شنبه ۱۸ خرداد: ایران – لهستان، ساعت ۱۲:۳۰

شنبه ۲۰ خرداد: ایران – چین، ساعت ۱۰:۱۰

یکشنبه ۲۱ خرداد: ایران – اسلوونی، ساعت ۷:۱۰

 

هفته دوم – روتردام – هلند:

سه‎شنبه ۳۰ خرداد: ایران – آلمان، ساعت ۱۴:۳۰

چهارشنبه ۳۱ خرداد: ایران – ایتالیا، ساعت ۱۴:۳۰

جمعه دوم تیر: ایران – آمریکا، ساعت ۱۸

شنبه سوم تیر: ایران – هلند، ساعت ۱۸:۳۰

 

هفته سوم – آناهایم – آمریکا:

چهارشنبه ۱۴ تیر: ایران – فرانسه؛ ساعت ۱۰

جمعه ۱۶ تیر: ایران – بلغارستان، ساعت ۵ بامداد

یکشنبه ۱۸ تیر: ایران – آرژانتین، ساعت ۱:۳۰ بامداد

یکشنبه ۱۸ تیر: ایران – کوبا، ساعت ۲۲

نتایج دیدارهای مرحله گروهی در یک جدول محاسبه خواهد شد و در پایان مرحله مقدماتی هفت تیم برتر جدول به اضافه لهستان (میزبان) به مرحله نهایی صعود خواهند کرد تا برای تعیین مقام اول تا هشتم به مصاف یکدیگر بروند.

دیدارهای مرحله نهایی لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ نیز از ۲۸ تیرماه تا یکم مردادماه در شهر گدانسک لهستان پیگیری خواهد شد.

 

برزیل پرافتخارترین تیم

در مجموع ۳۲ دوره برگزار شده لیگ جهانی (۲۸ دوره) و لیگ ملت‌ها (چهار دوره) تیم ملی والیبال مردان برزیل با ۱۰ قهرمانی، هفت عنوان نایب قهرمانی و چهار نشان برنز و مقام سومی، ۲۱ بار بر روی سکو رفته است و عنوان پرافتخارترین تیم را در اختیار دارد.

ایتالیا نیز با هشت قهرمانی، سه نایب قهرمانی و چهار سکوی سومی از نظر این داده آماری با ۱۵ مدال در رتبه دوم قرار دارد و روسیه نیز به ترتیب با پنج مدال طلا، پنج نقره و ۶ نشان برنز در جایگاه سوم پرافتخارترین‌ها قرار دارد.

لازم به ذکر است در چهار دوره برگزار شده لیگ‌ ملت‌ها روسیه با دو قهرمانی و برزیل و فرانسه با یک قهرمانی بهترین عملکرد را به خود اختصاص دادند.

 

عملکرد ایران در لیگ جهانی و لیگ ملت‌ها

والیبال ایران در سال ۲۰۱۳ برای نخستین بار سهمیه حضور در لیگ جهانی را به دست آورد و از آن زمان تاکنون در این رقابت‌ها و لیگ ملت‌ها حضور داشته است.

بهترین عملکرد تیم ملی والیبال ایران در هشت دوره حضور در این رقابت‌ها در سال ۲۰۱۴ رقم خورد که از مرحله گروهی به مرحله نهایی رسید و از این مرحله نیز به نیمه‌نهایی صعود کرد و نهایتا به عنوان چهارمی مسابقات دست یافت که هدایت تیم ملی ایران را اسلوبودان کواچ برعهده داشت.

تیم ملی والیبال ایران که تجربه حضور در پنج دوره لیگ جهانی و چهار دوره لیگ ملت‌ها را در کارنامه خود دارد، در سال ۲۰۲۳ و در دهمین حضور خود برای دومین بار با سرمربی ایرانی (بهروز عطایی) شرکت می‌کند.

تیم ملی والیبال ایران که تجربه حضور در چهار دوره قبلی این رقابت‌ها را به ترتیب با ایگور کولاکوویچ (۲۰۱۸ و ۲۰۱۹)، ولادیمیر آلکنو (۲۰۲۱) و بهروز عطایی (۲۰۲۲) دارد، در سال ۲۰۲۳ برای دومین سال پیاپی با سرمربی ایرانی (بهروز عطایی) شرکت خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه