موج
کدخبر : ۳۹۴۲۱۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-394212

 

 به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری موج، تیم ملی فوتبال ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی، در روزهای ۱۱ و ۱۶ شهریورماه برابر تیم‌های ملی فوتبال سوریه و عراق قرار خواهند گرفت، اما سرانجام درگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی لیست ۲۷ نفره تیم ملی را اعلام کرد تا، با اضافه شدن لژیونر‌ها به نفرات منتخب اردوی بازیکنان شاغل در فوتبال ایران، لیست نهایی تیم ملی تکمیل شود.

از لیست ۲۷ نفره تیم ملی، ۱۱ بازیکن از لیگ‌برتر و ۱۶ لژیونر حضور دارند که از این لیستِ بیست‌و‌هفت نفره، برای دو بازی اول مقدماتی، کادرفنی تیم ملی، اجازه استفاده از ۲۳ بازیکن را خواهد داشت و ۴ بازیکن دیگر برای دیدارهای تیم ملی با سوریه و عراق خط خواهند خورد.

 نگاهی اجمالی به لیست تیم ملی

در فهرست تیم ملی فوتبال ایران، نام سه دروازه‌بان به چشم می‌خورد، علیرضا بیرانوند، امیر عابدزاده و پیام نیازمند، سه دروازه‌بان تیم ملی هستند که هر سه از لژیونرهای فوتبال ایران محسوب می‌شوند، در شرایطی که بیرانوند و نیازمند چندان در شرایط بازی در باشگاه‌های خود قرار ندارند اما امیر عابدزاده، از آمادگی بالایی در این روزها بهره می‌برد، ناگفته نماند، نام سیدحسین حسینی دروازه‌بان استقلال هم در اردوی لیگ‌برتری‌ها از لیست تیم ملی خط خورد.

تیم ملی ایران در پست دفاع وسط، چهار مدافع دارد، محمدحسین کنعانی‌زادگان، شجاع خلیل‌زاده، سیاوش یزدانی و عارف آغاسی، چهار مدافع وسط تیم هستند و در مدافعان کناری هم، در سمت راست، صادق محرمی و صالح حردانی حضور دارند و مدافعان چپ تیم ملی هم، میلاد محمدی و جعفر سلمانی و امید نورافکن خواهند بود، باتوجه به مصدومیت چند مدافع تیم ملی، برای دیدار با سوریه و عراق، فرصت مناسبی به مدافعان شاغل در لیگ برتر رسید، تیم استقلال در خط دفاعی با حضور یزدانی، سلمانی و آغاسی سه نماینده دارد و به جز صالح حردانی فولادی و نورافکن سپاهانی، ما بقی مدافعان تیم ملی لژیونر هستند، البته میلاد محمدی چند روز قبل قرارداد خود را با خنت بلژیک فسخ کرد.

در خط هافبک، ترکیبی از بازیکنان داخلی و لژیونرها را  خواهیم داشت، ۱۰ هافبک لیست اسکوچیچ، میلاد سرلک، احمد نوراللهی، محمد کریمی، یاسین سلمانی، زبیر نیک نفس، علیرضا جهانبخش، سعید عزت اللهی، وحید امیری، سامان قدوس، مهدی ترابی و علی قلی زاده خواهند بود، لیستی که پنج هافبک وسط و پنج بال کناری دارد، پرسپولیسی‌ها در خط هافبک سه نماینده خواهند داشت، سپاهانی‌ها هم دو ستاره جوان خود را در ترکیب خط هافبک تیم ملی خواهند دید و نیک‌نفس، تنها استقلالی خط هافبک تیم ملی است، مابقی این لیست را لژیونرهای تیم ملی تشکیل خواهند داد.

در لیست چهار نفره اسکوچیچ برای خط حمله، نام چهار لژیونر فوتبالمان دیده می‌شود، سردار آزمون، مهدی طارمی، کریم انصاریفرد و مهدی قایدی چهار مهاجم تیم ملی هستند که از امیدهای اصلی موفقیت تیم ملی ایران محسوب می‌شوند.

اسکوچیچ با تغییر لیست نسبت به چهار بازی گذشته بیش از یک سال میانگین سنی تیم را پایین آورده و به زیر ۲۷ سال رسانده، تا تیم ملی جوانتر پای به رقابت‌های نهایی انتخابی جام‌جهانی بگذارد.

 گروه ایران؛ آسان و آشنا!

تیم ملی ایران، نسبت به دیگر تیم حاضر در سید اول (ژاپن)، در گروه نسبتا آسانی قرار گرفته است، تیم ملی ایران در گروه اول مسابقات، کنار کره‌ جنوبی، امارات، عراق، سوریه و لبنان قرار گرفته است و گروه دوم هم با حضور ژاپن، استرالیا، عربستان، چین، عمان و ویتنام تشکیل شده است، شاید در یک جمله بتوان گروه تیم ملی ایران را توصیف کرد؛ یک گروه آشنا و نسبتا آسان نامید، گروهی که به جز کره‌جنوبی، دیگر حریف قدرتمندی را نمی‌توان برای تیم ملی تصور در آن کرد و در نهایت شاید عراق را هم بتوان جزو تیم‌های خوب گروه قلمداد کرد، در شرایطی که در این سالیان اخیر، با تمام تیم‌های حاضر در گروه به وفور دیدار کرده‌ایم.

شرایط صعود چندان پیچیده نیست، باتوجه سهمیه قاره کهن در جام جهانی، از هر گروه دو تیم به طور مستقیم به مسابقات جام‌ جهانی صعود می‌کنند، دو تیم سوم هم رودرروی یکدیگر قرار می‌گیرند تا تیم برنده، راهی پلی‌آف بین‌ قاره‌ای شود، با این اوصاف، باتوجه به شرایطی فنی که از دیگر تیم‌های گروه می‌دانیم، تیم ملی ایران با داشته‌های فعلی‌اش راهِ دشواری برای صعود ندارد و می‌تواند با کمی حرفه‌ای‌گری، راهی قطر شود.

 حال تیم‌ملی خوب نبود!

اما برخلاف آنچه که رسانه‌های نزدیک به فدراسیون فوتبال تظاهر می‌کنند، شرایط تیم ملی به هیج‌وجه مساعد نیست، بی‌برنامگی کادرفنی و سوءمدیریت فدراسیون فوتبال موجب شده، تا به دیدار با سوریه و عراق، یک دیدار بسیار آسان و تدارکاتی‌طور نگاه شود و جدا از این مسائل، سرمربی تیم ملی، درگان اسکوچیچ و دستیار او، وحید هاشمیان، چند روزی است که مبتلا به کرونا شده‌اند و در آخرین تست تیم ملی، تست کرونا ملادن زگانیر مربی گلرهای تیم ملی مثبت اعلام شده است و تا به اینجای کار در تمرینات تیم ملی حضور نداشتند.

حال تا به امروز، تمرینات تیم ملی زیر نظر ماریو توت کروات و مربی بدن‌ساز تیم ادامه یافته و کریم باقری به عنوان مربی، مهرداد خانبان به عنوان آنالیزور و ابراهیم‌ میرزاپور به عنوان مربی گلرها، به تیم ملی اضافه شده‌اند تا در شرایط اسفناک موجود، نیمکت تیم ملی خالی نماند! حال با چه متر و معیاری، شرایط تیم ملی را مساعد می‌نامند، الله و اعلم! البته ناگفته نماند که خانبان و باقری، با لج‌بازی پرسپولیس و فدراسیون، بسیار دیر به تیم ملی اضافه شدند و چندان تاثیری در شرایط تمرینی تیم ملی نداشتند.

شرایط تمرینی تیم ملی، به هیچ‌وجه مطلوب نبود، تیم ملی که تمرینات خود را در مینی کمپی با حضور 22 بازیکن از لیگ داخلی آغاز کرد و 12 بازیکن از این فهرست خط خوردند، حال تنها فرصت انجام یک جلسه تمرینی جدی را را پیش رو دارند، که آن هم روز سه‌شنبه 9 شهریور بود؛ چرا که در روزهای گذشته لژیونرها که اسکلت اصلی ترکیب را تشکیل می‌دهند حضور نداشتند و روز چهارشنبه هم تمرین بسیار سبکی برگزار می‌شود تا بازیکنان تیم ملی که اکثریت آنها مسافت‌هایی طولانی را هم برای رسیدن به ایران طی کرده‌اند، تحت فشار بدنی قرار نگیرند و با شرایط خوبی روز پنج شنبه مقابل سوریه صف‌آرایی کنند.

 پیش درآمدی از سوریه و عراق

تیم ملی، در روز ۱۱ شهریور در استادیوم آزادی به مصاف تیم ملی سوریه می‌رود و در روز ۱۶ شهریور در قطر میهمان عراقی‌ها خواهد بود، شرایط دو دیدار اول تیم ملی، از مناظر مختلف قابل بررسی است، تیم ملی ما دوران آماده‌سازی خوبی نداشته و کرونایی شدن اعضای کادرفنی، شرایط آماده‌سازی تیم ملی ایران را پیچیده‌تر کرد تا برخلاف عقیده فدراسیون فوتبال و کادرفنی، کار چندان آسانی برای این دیدار نخواهیم داشت.

اما حتی با شرایط نامساعد موجود که آن را شرح دادیم، دیدار نخست تیم ملی با سوریه در که در استادیوم آزادی تهران برگزار خواهد شد، چندان نمی‌تواند تیم ملی ما را به زحمت بیاندازد، در شرایطی که باتوجه به کیفیت فتی بلزیکنانمان، تیم ملی ایران در دیدار با سوری‌ها، می‌تواند یک پیروزی نسبتا ساده را بدست بیاورد.

اما در دیدار با عراق، کمی شرایط متفاوت است، عراقی‌ها همیشه رقیب سرسختی برای تیم ملی ایران بوده‌اند و باتوجه به شکستی که در دیدار گذشته خود در برابر ایران متحمل شدند، حال از انگیزه‌های بالایی برخوردار هستند.

اما در دیدار با عراقی‌ها، نفرات تیم ملی با انجام یک مسابقه و برگزاری جلسات تمرینی بیشتر در کشور قطر، به هماهنگی و آمادگی بیشتری دست خواهند یافت و کمی بیشتر جای امیدواری دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها