موج
کدخبر : ۳۷۰۰۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-370009

صالحی امیری:

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: همه ظرفیت کشور برای حمایت از فوتبال بسیج شده است‌ آنچه اتفاق افتاد تصمیم ناعادلانه و غیر منتظره است و از خلل فدراسیون فوتبال حداکثر بهره را بردند.

به گزارش خبرگزاری موج، سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در نشست خبری اظهار داشت: ورزش ایران هویت چهار گانه دارد. وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و پارالمپیک، فدراسیون ‌ها و رسانه؛ اگر رسانه نباشد قرار ورزش به مقصد نمی‌رسد. اگر رسانه نباشد نمی‌توانیم‌ با جامعه زبان مشترک داشته باشیم. ما بدون رسانه نه به مقصود می‌رسیم و نه به مقصد. هر مدیری که بنای تعالی دارد باید در محاسبات ارکان اربعه ورزش که یکی از آن رسانه است را مورد توجه قرار بدهد.

وی تاکید کرد: مقدمات لازم را فراهم کردیم تا کاروان ‌های ایران در المپیک و مسابقات سال آینده بدرخشند. توافق ما با فدراسیون ‌ها اختصاص بودجه 30 میلیارد تومانی بود که تا دیروز بیش از 50 میلیارد تومان به آنها تخصیص دادیم که تا آخر سال 55 میلیارد به فدراسیون ‌ها خواهیم داد. برای اینکه فشار از فدراسیون‌ها کم شود هزینه پروازی به کشورهای هدف را تامین می‌کنیم.

صالحی‌امیری تصریح کرد: به کشتی در سه رویداد و به کاراته، ژیمناستیک، هندبال و تکواندو کمک کردیم و سعی می‌کنیم در سال 1400 میزان کمک‌ها بیشتر شود و فدراسیون‌ها با حداکثر توان در 6 رویداد حاضر شوند. ارقام بودجه سال 1400 را بعد از ابلاغ بودجه رسانه‌ای می‌کنیم. در سال 1400 توزیع بودجه با شاخص‌های جدید خواهد بود و فدراسیون‌ها به سه دسته تقسیم شدند و بر اساس شاخص‌ها گروه اول المپیکی‌های خاص ما هستند و در نهایت همه 52 فدراسیون در سه سطح مورد حمایت ما قرار می‌گیرند. امسال یک میلیارد تومان به ورزش ناشنوایان کمک کردیم. ما باید زبان این قشر از جامعه باشیم و از آنها حمایت کنیم. آنها آماده حضور در مسابقات هستند.

صالحی ‌امیری در خصوص انتخابات فوتبال و عدم حضور نماینده کمیته ملی المپیک و اینکه کمیته آیا همچنان تیم امید را حمایت خواهد کرد، گفت: صبح امروز جلسه فوتبال با حضور سلطانی‌فر، عزیزی‌خادم، خطیب‌زاده و علی‌نژاد برگزار شد و موضوع آن اتفاقات اخیر و برگزاری مسابقات تیم ملی در بحرین بود.

وی تاکید کرد: این تصمیم از نظر ما سیاسی و یک پازل از طرف کلانتر برای فشار بر ورزش و نشاط ملی است. این پروژه به دنبال انزوای ایران است. دکتر ظریف به اینفانتیو نامه اعتراض ندشت و با چند کشور صحبت داشت‌، سلطانی‌فر نیز اعتراض کرد و ما هم به باخ نامه اعتراضی نوشتیم. قرار شد فدراسیون فوتبال به اینفانتینو و کنفدراسیون آسیا اعتراض کند و برای پیگیری و ملاقات دوجانبه اقدام کند. همه ظرفیت کشور برای حمایت از فوتبال بسیج شده است‌ آنچه اتفاق افتاد تصمیم ناعادلانه و غیر منتظره است و از خلل فدراسیون فوتبال حداکثر بهره را بردند. مسئولیت این بی‌تدبیری متوجه شیخ سلمان است. از ظرفیت حقوقی، سیاسی و ملی برای ابطال آن استفاده می‌کنیم. مباحث حقوقی در این مورد شکل گرفته است‌. آنچه اهمیت دارد این است که به افکار عمومی پاسخ دهیم که در حال پیگیری هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که مگر ما کرسی در فوتبال آسیا نداریم، گفت: من اطلاع ندارم از آن فرد عزیزی که صاحب کرسی است تاثیر آن را سوال کنید. من به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک ایران اعتراض خود را به شورای المپیک آسیا و کمیته بین المللی المپیک  اعلام کردم و همچنین در جامعه موضع‌گیری رسمی نسبت به این اقدام داشتم‌.

صالحی‌امیری در خصوص تیم امید گفت: ایران تا سال 86 عضو مجمع فدراسیون فوتبال بود. این حذف بر اساس مناقشه بین مدیران وقت و یک رفتار سلیقه‌ای بود نه ملی. اگر همه باشگاه‌ها در مجمع حق دارند ما هم تیم امید داریم که حق رای ما بدیهی است. بخشی از چالش‌های فوتبال از طریق شورای المپیک آسیا و کمیته بین المللی المپیک  قابل حل است. اینفانتینو عضو هیئت اجرایی کمیته بین المللی المپیک است و حق رای دارد. در ایران هم فدراسیون فوتبال در مجمع کمیته حضور و حق رای دارد. با تیم جدید مدیریت فدراسیون فوتبال جلسه داشتم و عزیزی‌خادم قول داد عضویت کمیته در مجمع فوتبال را به تصویب برساند‌.

وی در خصوص برداشته شدن تعلیق جودو خاطرنشان کرد: آنچه اتفاق افتاد یک قدم رو به جلو برای جودو بود ولی نباید با فضای احسای فضای فعلی را تخریب کرد. معتقدیم که جودوی ایران ظرفیت بزرگی است که به جودوی جهان اعتبار می‌دهد و حذف جودو علاوه بر خسارت به ایران به اعتبار و حیثیت فدراسیون جهانی لطمه می‌زند. فدراسیون جهانی با تدبیر و استراتژی تعامل حضور مجدد جودو را می‌پذیرد و جامعه 90 هزار نفری جودو بار دیگر شاهد درخشش خواهد بود.

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد شائبه اینکه وزیر ورزش در مورد مصوبات فرهنگی حرف آخر را می‌زند، تصریح کرد: به عنوان کسی که با شما صادق هستم، بپذیرید مسیر داوری در طراحی لباس طی شد. این مسیر تمام نشده است و هنوز اتفاقی نیفتاده است. 1203 طراح آمدند و طرح دادند و فعلا به این نقطه رسیده و به اتمام نرسیده است. ما کار را به یک سیستم کارشناسی در کشور واگذار کردیم. بنا داریم تعدادی از قهرمانان که کسب سهمیه هم کردند را دعوت کنیم و آنها در مورد لباس نظر دهند و در ستاد نیز تصویب شود. این دو مسیر هنوز باقی مانده است.

وی در رابطه با نام کاروان و اینکه از ستارگان پارسی به ستارگان ایران زمین تغییر کرد و اینکه دلیل فراخوان چه بود وقتی ستاد فرهنگی تشکیل شده، گفت: اسامی زیاد پیشنهاد شد که یکی از آنها ستارگان پارسی بود، مباحثی مطرح شد و واکنش‌هایی به همراه داشت. حتی در مورد به کار بردن واژه ستاره هم واکنش‌هایی داشتیم در حالیکه می‌خواستیم نامی جامع داشته باشیم که دربرگیرنده همه باشد. شهیدان سلیمانی، فخری‌زاده، همت و سایر شهدا همگی ستارگان ایران زمین هستند، همانطور که بهداد سلیمی نیز ستاره ایران است. رای مخاطبان در سایت نظر سنجی در مورد ستارگان ایران زمین بیشتر بود البته از نظر من پارسی درست تر است ولی رای مردم اهمیت دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها