موج
کدخبر : ۳۹۴۹۶۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-394964

عاون فنی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان با اشاره به اینکه خشکسالی30درصد پوشش گیاهی مراتع استان همدان را کاهش داد ه است، گفت: کاهش علوفه در مراتع موجب شده بهره‌برداران دام‌ها را به کشتارگاه ارسال کنند که این مهم افزایش قیمت گوشت را در آینده برای استان به همراه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری موج همدان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وابخیزداری استان همدان  عباس قبادی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان روز یکشنبه  با اشاره به اینکه خشکسالی30درصد پوشش گیاهی مراتع استان همدان را کاهش داد ه است، گفت: کاهش علوفه در مراتع موجب شده بهره‌برداران  دام‌ها را به کشتارگاه ارسال کنند که این مهم افزایش قیمت گوشت را در آینده برای استان به همراه خواهد داشت. 

وی خاطرنشان کرد: کاهش پوشش گیاهی در مراتع تشدید فرسایش و افزایش ریزگردها را در استان به همراه دارد.

معاون فنی منابع طبیعی استان گفت: همچنین به علت کاهش نزولات جوی وکاهش رطوبت خاک  دراجرای پروژه های بیولوژیکی این اداره کل سعی شده از گونه های مقاوم به خشکی وگونه های با نیاز آبی کم استفاده شده است.

او افزود:کاهش  بارندگی‌ و کم شدن رطوبت خاک، خشکیدگی گیاهان مراتع وکاهش تولید علوفه را به دنبال دارد

معاون فنی منابع طبیعی استان ادامه داد: اجرای طرح های حمایتی، کنترل ورود وخروج دام به مراتع، کنترل ظرفیت مراتع ومدیریت چرای دام درمراتع ازجمله اقدامات مهمی است که میتواند تاثیرات منفی خشکسالی را درمراتع کاهش دهد. 

این مقام مسئول در منابع طبیعی خاطرنشان کرد: همچنین اجرای عملیات قرق مراتع برای حفظ گونه‌های گیاهی و حفظ رطوبت خاک در مراتع از دیگر برنامه‌های راهبردی این اداره کل در سال جاری است.

نزدکی به نیمی از وسعت استان همدان را اراضی ملی تشکیل میدهد که 822هزار هکتار آن مرتع می باشد و1% مراتع کشور و3% علوفه کشور در این استان تولید می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها