موج
کدخبر : ۳۳۳۱۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333172

علی مالمیر مطرح کرد:

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در خصوص آتش سوزی در بقعه استرومردخای عنوان کرد: آتش سوزی بسیار محدودی در بنای جنبی (و نه بنای میراثی) این بقعه اتفاق افتاد که دشمنان به دنبال فضاسازی از این موضوع بودند.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، علی مالمیر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی صنایع دستی و به دلیل محدودیت های متاثر از شیوع کرونا ویروس در فضای باز این اداره واقع در باغ نظری برگزار شد،  با اشاره به  بقعه استرومردخای و آتش سوزی که نسبت به این محل نسبت داده شد، عنوان کرد: میراث متولی بنای تاریخی است و در میان بناهای تاریخی که وجود دارد بسیاری از آن ها، از شان های متفاوتی و دارای حساسیت مربوط  به خود هستند.

مالمیر افزود: ممکن است در یک امامزاده میراث متولی بنا باشد اما اوقاف نیز به لحاظ شان و جایگاه آن بنا، متولی باشد و یا در بنایی مانند آرامگاه بوعلی سینا ما متولی بنا باشیم و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز متولی مشاهیر و مفاخر آن باشد.

 بقعه ارزشمند استرومردخای  که ثبت ملی است، نیز اینگونه است که در عین حضور میراث از منظر بنا،  اما اداره آن مجموعه توسط انجمن کلیمیان ایران انجام می شود. این مجموعه نیز مثل هر بنگاه، کارگاه و ساختمانی مالک خاص دارد و مالک متولی آن است.

مالمیر با اشاره به اینکه متاسفانه فضای رسانه ای خارج از کشور به هر بهانه دنبال این است که علیه ایران فضاسازی کند و به موضوعی که اهمییت نداشت اینگونه دامن بزند، گفت:  آتش سوزی که در بنای جنبی (و نه بنای میراثی) این مجموعه رخ داد به صورت محدود اتفاق افتاده بود که در پی آن مقداری موکت و یک جاروبرقی سوخته بود طبیعتا دود ناشی از این دو مقداری دیوار مجاور را سیاه کرده بود که اکنون در حال رنگ آمیزی آن هستیم. این اتفاق کوچکی بود که در هر جایی می توانست رخ دهد. در همین برهه آتش سوزی در هگمتانه رخ داد اما هیاهویی وجود نداشت.

وی با بیان اینکه دشمنان بی دلیل به دنبال فضاسازی رسانه ای بودند، عنوان کرد: این اتفاق موضوع محدودی بود و نمایندگان دوره دهم و یازدهم کلیمیان در مجلس در محل حضور پیدا کرده و مصاحبه و عنوان کردند ما قبل از هرچیزی ایرانی هستیم و دشمن ایران دشمن ما نیز است و آمریکا را دشمن خود می دانیم.

علل وقوع حادثه و دخالت عوامل انسانی و غیر انسانی و سهوی و عمدی بودن آن نیز در حال بررسی است.

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها