موج
کدخبر : ۲۶۶۸۲۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-266825

گلستانی :

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان گفت: سالانه 16 هزار ازدواج در همدان ثبت می‌شود و زوجین موظف هستند علاوه بر گذراندن دوره‌های آموزشی که دانشگاه علوم پزشکی برای آن ها می‌گذارد، 4 ساعت نیز کارگاه آموزشی در حوزه سبک زندگی را بگذرانند.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، سعید گلستانی با اشاره به برگزاری کارگاه‌های سبک زندگی برای سربازان  نیروهای مسلح و برگزاری کارگاه‌های مهارت تربیت فرزند برای والدین در مدارس  استان افزود: خوشبختانه هر دو دوره با رضایتمندی صددرصدی افراد برگزار کننده همراه بود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان درباره اجرای طرح نماد در مدارس استان همدان نیز گفت: این طرح نیز امسال به صورت ویژه در مدارس شهرستان بهار انجام شد و قرار است تا پایان برنامه ششم در همه مقاطع تحصیلی و همه مدارس اجرایی گردد چرا که از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی با بیان اینکه در صورت اجرای درست طرح نماد در مدارس یک پرونده خوب از توانایی‌های اجتماعی، فردی، اخلاقی، فرهنگی و درسی دانش‌آموزان در طول 12 سال تحصیلی به دست می آید، مطرح کرد: با تحلیل این داده‌ها می‌توانیم بگوییم یک فرد در چه زمینه‌ای استعداد دارد، در چه بخش‌هایی می‌توان به بین مسئولیت سپرد و اینکه در دانشگاه باید در کدام رشته تحصیل کند.

گلستانی با تاکید بر اینکه اگر این طرح به درستی در مدارس سطح کشور اجرا شود حتی می‌توانیم کنکور را هم حذف کنیم، عنوان کرد: اجرای این طرح در مدارس هزینه‌های بسیاری دارد به همین دلیل نیز این طرح مرحله به مرحله انجام می‌شود، هرچند بخش زیادی از هزینه‌های این طرح توسط بنیاد برکت تامین می‌شود.

وی با اشاره به جایگاه آموزش‌های پیش از ازدواج در کاهش میزان طلاق در استان ابراز کرد: این موضوع نیز از جمله حلقه‌های مفقوده در حوزه سبک زندگی بود که ما توانستیم با برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیش از ازدواج، تمام زوجین همدانی را تحت پوشش این مهارت قرار دهیم.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان با اعلام اینکه سالانه 16 هزار ازدواج در همدان  ثبت می‌شود، گفت: این زوجین موظف هستند علاوه بر گذراندن دوره‌های آموزشی که دانشگاه علوم پزشکی برای آن ها می‌گذارد، 4 ساعت نیز کارگاه آموزشی در حوزه سبک زندگی را بگذرانند.

وی درباره اقدامات معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان در عرصه مشاوره در محاکم اطفال و نوجوانان نیز گفت: بخشی از مجرمین ما افراد زیر 18 و 15 سال هستند به همین دلیل شرایط نگهداری آنها در کانون اصلاح و تربیت و نحوه قضاوت در مورد آنها فرق می‌کند از این رو با تمهیدات رخ داده، یک مشاور روانشناس در دادگاه قاضی پرونده را همراهی می‌کند تا مجازات متناسب با جرم صادر شود.

گلستانی از برگزاری همایش مجازات‌های جایگزین حبس در 23 اسفند ماه خبر داد و گفت: این همایش نیز در راستای آموزش و آشنایی قضات استان  با مجازات‌های جایگزین حبس  برگزار می‌شود.

وی درباره جمع آوری معتادان متجاهر نیز ابراز کرد:  با همکاری نهادهای مسئول این افراد از سطح شهر جمع آوری شده برای بهبود و حرفه آموزی به مرکز ماده 16 و 15 انتقال داده می‌شوند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان با اعلام اینکه متاسفانه مالکان کارگاه‌ها و کارخانه‌ها اعتمادی نسبت به افراد بهبودیافته ندارند، تصریح کرد: ما برای رفع این مشکل از افراد بهبودیافته که دارای کارگاه تولیدی هستند کمک گرفته‌ایم تا فضای اشتغال برای بهبودیافتگان را فراهم کنیم هرچند انجام چنین کاری برای ما بسیار سخت است.

وی با تاکید بر اینکه راه حل مبارزه با مواد مخدر در گروه اجتماعی شدن این موضوع است، گفت: امسال سازمان تبلیغات اسلامی همدان در 18 محله طرح شورای سلامت اجتماعی محلات را برگزار کرد، طرحی که در آن مردم محله فرد معتاد و خانواده وی را شناسایی شناسایی کرده وضمن حمایت از خانواده پس از بهبود فرد معتاد برای وی شغل ایجاد می‌کنند.

گلستانی با اعلام اینکه در سال آینده این طرح در 54 محله آلوده همدان اجرایی می‌شود، افزود: در تلاشیم شورای سلامت اجتماعی محلات در مناطق آلوده تشکیل شده و ظرفیت این طرح برای کاهش تعداد معتادان ماده  16 و 15 استفاده کنیم.

وی درباره راهکارهای معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان برای کاهش طلاق در استان نیز ابراز کرد:ما با ایجاد بنیاد صیانت از خانواده توانسته‌ایم آمار طلاق در استان را کاهش دهیم به همین دلیل به زودی دفاتر این بنیاد در تمامی شهرستان راه‌اندازی می‌شود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان با بیان اینکه در تلاش هستیم شورای مصلحین که نقش به سزایی در کاهش آمار طلاق دارد نیز در استان شکل بگیرد تصریح کرد: از سال 95 تا کنون 1800 پرونده به بنیاد صیانت از خانواده ارجاع داده شده است که 600 پرونده آن به سازش قطعی رسیده است.

وی درباره آمار طلاق در استان نیز مطرح کرد: با وجود اینکه نصف پرونده‌های طلاق در استان مربوط به طلاق توافقی است اما در سال 96 آمار طلاق 3 درصد و امسال نیز نزدیک به 4 درصد در استان کاهش داشته است.

گلستانی  با اعلام اینکه در شش ماهه نخست امسال دو هزار مورد پرونده طلاق توافقی داشتیم عنوان کرد: در رابطه با طلاق کودک همسری نیز باید بگویم این اتفاق بیشتر در روستاها که معتقدند اگر سن دخترانشان از یک حد بگذرد دیگر همسری نخواهند داشت اتفاق می‌افتد، فرهنگی که تغییر آن کار مشکلی است.

وی با تشریح اقدامات معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان در حوزه صیانت از منابع آبی استان نیز تصریح کرد: با همکاری شورای منابع آب توانسته‌ایم چاه‌های غیرمجاز را شناسایی و پلمپ کنیم اقدامی که سبب شده است سرعت نشست دشت‌های استان کاهش یابد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان  با اشاره به لزوم نصب کنتورهای برقی در چاه‌های زمین‌های کشاورزی گفت: با توجه به گران بودن این کنتورها دولت برای نصب این وسایل  یارانه قرار داده است  و برای استان نیز 700 کنتوردر نظر گرفته شد.

وی از تلاش معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان برای گنجاندن شرط داوری در قراردادها گفت و اظهار داشت: در حال حاضر توانستیم با همکاری بازرگانی برای معاملات شرط داوری را در قراردادها بگنجانیم شرطی که سبب می‌شود میزان مراجعات مردم به دادگاه‌ها کاهش یابد.

گلستانی با اعلام اینکه در حال حاضر 5 یا 6 موسسه داوری در استان وجود دارد که به دلیل برخی مشکلات ساختاری فعالیت آنها جدی نشده است ابراز کرد: امیدواریم با تصویب قانون داوری در مجلس شورای اسلامی این مشکلات نیز برطرف شود.

وی با بیان اینکه در حوزه مبارزه با سرقت خودرو نیز طرح ردیاب را پیشنهاد داده‌ایم مطرح کرد: در حال حاضر بیشترین سرقت از خودروها مربوط به پراید، پژو 405 و وانت مزدا است چرا که سارقان می‌دانند چگونه سیستم‌های هشدار دهنده ماشین را به راحتی از کار بیندازند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان افزود: هم اکنون طرح ردیاب سرقت برای 100 دستگاه خودور در همدان اجرایی شده و از شرکت‌های فعال نیز برای انجام این پروژه در استان دعوت به عمل آمده است .

وی با اعلام اینکه نگرانی مردم در رابطه با نصب این ردیاب و مباحث امنیتی کاملاً بی مورد است تصریح کرد: اطلاعات این دستگاه تنها در اختیار مالک خودرو قرار می‌گیرد و کسی نمی‌تواند به اطلاعات آن دسترسی داشته باشد دستگاهی که هزینه نصب آن برای  خودروهای معمولی 500 تا 700 هزار تومان است.

گلستانی درباره طرح دیده‌بان نیز ابراز کرد: این طرح با راه‌اندازی سامانه سجام به منظور پیشگیری از وقوع جرم و مبارزه با فساد اجرا شده است که به دلیل عدم آشنایی مردم و اطلاع آن‌ها، متاسفانه هنوز نتوانسته است کارآمدی لازم را داشته باشد.

وی بیان کرد: اگر افراد عضو این سامانه شوند می‌توانند گزارشات خود از تخلفات و مشکلات مختلف را  در سامانه ثبت کنند تا دستگاه قضایی بدون اینکه نامی از آنها برده شود موضوع را پیگیری کرده و  فساد رخ داده برخورد کند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان درباره اصلاح نقاط حادثه خیز استان نیز گفت: در مجموع 116 نقطه حادثه خیز در محورهای مواصلاتی استان شناسایی شده که توانسته‌ایم 26 نقطه از جمله محور آورزمان را اصلاح کنیم.

وی  درباره قاچاق دام نیز تصریح کرد: چند وقت پیش کشورهای عربی شیطنت کرده و پول کلانی را برای خرید دام زنده در ایران هزینه کردند به گونه‌ای که هر کیلو گوشت دام زنده که 25 هزار تومان قیمت داشت را با 70 هزار تومان خریداری کردند عاملی که سبب شد دام‌های زنده از کشور خارج شده و بازار داخلی با کمبود آن رو به‌رو شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها