موج
کدخبر : ۳۵۸۲۹۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-358299

محصول برترتحقیق و توسعه کشور شد؛

براساس انتخاب ستاد بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت در سال ٩٩ ، ساخت پایلوت آب شیرین کن جذبی دو بستره تک مرحله ای با مکانیزم بازیافت داخلی جرمی و حرارتی توسط فولاد هرمزگان به عنوان محصول تحقیق و توسعه برتر واحد‌های تولیدی، صنعتی و معدنی کشور انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، شاهین زارع مدیر متالورژی، طراحیو توسعه محصولات شرکت فولاد هرمزگان گفت: در طی چند سال اخیر افزایش رقابت و انگیزه پیشرفت، بسیاری از سازمان‌ها را بر آن داشته که فعالیت‌های خود را بر تولیدات اساسی و توانمندی‌های محوری متمرکز کنند که این امر مستلزم سرمایه‌گذاری در تحقیقات و ایجاد نوآوری‌های فنّاورانه است و مسلما انجام تحقیقات در سازمان‌ها باهدف حمایت از نوآوری صورت می‌گیرد. 

وی در ادامه گفت: در همین راستا طی تعاملی سازنده بین دانشگاه هرمزگان و شرکت فولاد هرمزگان اقدام به تعریف پروژه‌ای با عنوان مطالعه و پژوهش در راستای ساخت پایلوت آب‌شیرین‌کن جذبی دو بستره تک‌مرحله‌ای، با مکانیسم بازیافت داخلی جرمی و حرارتی کرده است که پس از تلاش‌های مکرر صورت گرفته از سوی اساتید دانشگاه هرمزگان و واحدهای انرژی و سیالات و تحقیق و توسعه فولاد هرمزگان محصول فوق بر اساس انتخاب ستاد بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت در سال 99 موفق به کسب عنوان محصول تحقیق و توسعه برتر واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی کشور شده است.

مدیر متالورژی، طراحی و توسعه فولاد هرمزگان در ادامه با بیان اینکه بیش از  97 درصد آب سطح زمین را آب شور تشکیل می دهد و ایران نیز برای مصارف خانگی و صنعتی و کشاورزی با بحران کم آبی مواجه است تاکید کرد در این شرایط آب دریا به‌عنوان یک منبع تمام‌نشدنی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. 

وی راه‌حل عملی برای اینکه بتوان با مشکل کم آبی روبرو شد را روش‌های کم‌هزینه برای نمک‌زدایی از آب دریا و تولید آب آشامیدنی دانست که در آن شرایط سازگاری با محیط‌زیست نیز دیده‌شده است. 

زارع در ادامه گفت : یکی از این روش‌ها استفاده از آب‌شیرین‌کن جذبی است.

وی در ادامه بیان داشت: در فنّاوری‌های رایج آب‌شیرین‌کن میزان مصرف انرژی الکتریکال و گرمایی، بسیار زیاد است و به همین میزان هزینه تعمیرات و نگهداری و تأمین قطعات مصرفی بسیار بالا است به گونه ای که معمولاً هزینه آب تولید شده بسیار بالا و کیفیت آب تولیدی نیز نامناسب است. اما فناوری آب‌شیرین‌کن جذبی بسیار جدید بوده و در انحصار کشور ژاپن و سنگاپور است و برای اولین بار چنین طرحی در ایران اجرا می شود.

زارع اجرای پروژه در شهر بندرعباس و به دست آوردن پارامترهای طراحی مناسب شهر بندرعباس را از نکات  قابل‌توجه پروژه مذکور دانست. 

مدیر متالورژی، طراحی و توسعه محصولات هرمزگان افزود: با بهینه‌سازی‌ها در این طرح و در صورت تجاری‌سازی آن، هم از نظر صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هم در قیمت تمام‌شده، آب تولیدشده باکیفیت بسیار بالا و قابلیت رقابت با نمونه‌های تجاری موجود در بازار را خواهیم داشت. 

زارع سازگاری با محیط زیست را نقطه قوت دیگر این طرح دانست و افزود: این آب شیرین کن به دلیل امکان نمک‌زدایی 100 درصد از آب دریا و با توجه به عدم بازگشت آب تغلیظ شده به دریا برخلاف فنّاوری‌های رایج، به اکوسیستم اطراف خود نیز هیچ‌گونه تنشی اعمال نخواهد کرد و از این منظر بسیار سازگار با محیط‌زیست است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها