English

آغاز طرح واکسیناسیون رایگان طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان مرکزی

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره‌ کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: طرح واکسیناسیون عمومی و رایگان طاعون نشخوارکنندگان کوچک در این استان آغاز شد.

آغاز طرح واکسیناسیون رایگان طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان مرکزی
به گزارش خبرگزاری موج مرکزی

، سید کمال سجادی اظهار کرد: طرح واکسیناسیون عمومی و رایگان طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان مرکزی آغاز و تا ۳۰ تیرماه امسال ادامه دارد.

وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود ۷۵ درصد جمعیت دام سبک (گوسفند و بز) استان مرکزی در این مرحله از طرح علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ایمن‌سازی شوند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره‌کل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: یک میلیون و ۲۰۰ هزار رأس دام سبک با هدف کاهش کانون‌های بیماری و زمینه‌سازی شرایط لازم برای ریشه‌کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان علیه این بیماری در طول سال واکسینه می‌شوند.

سجادی گفت: طرح واکسیناسیون دام‌های سبک استان مرکزی علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک با اولویت مایه کوبی حاشیه مناطق حفاظت شده و کانون‌های بیماری در سالیان اخیر انجام و به تدریج تمام جمعیت دام سبک استان را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: طاعون نشخوارکنندگان کوچک، یک بیماری ویروسی بسیار واگیردار گوسفند و بز است که قابلیت سرایت از دام اهلی به حیات وحش را دارد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی اظهار کرد: این بیماری با شروع ناگهانی تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، تنگی تنفس، اسهال بد بو و سرفه بروز پیدا می‌کند و دام مبتلا، به شدت لاغر و در نهایت تلف می‌شود.

سجادی افزود: واکسیناسیون به موقع، انجام ضدعفونی به صورت مرتب و جلوگیری از تردد افراد متفرقه و وسایل نقلیه به دامداری، مهمترین راه پیشگیری از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک است.

وی گفت: دامداران در صورت بروز بیماری، برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری باید از جابه‌جا ا کردن دام خودداری کرده و دام و دامداری را قرنطینه کنند

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه