موج
کدخبر : ۴۰۶۴۸۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-406483

سرپرست شرکت گاز استان مازندران مطرح کرد:

سرپرست شرکت گاز استان مازندران گفت: مشترکین گاز طبیعی باید بدانند در ایام پرمصرف سال شبکه انتقال گاز کشور به‌عنوان یک مخزنی که ساعت‌های طولانی بتواند اوج مصرف را تحمل کند امکان پذیر نیست و در زمان اوج مصرف ، شبکه انتقال کشور دچار افت فشار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، مقدم بیگلریان با تأکید بر بحث مصرف بهینه اظهار داشت: درست است که ما منابع عظیم شناخته شده گاز را داریم و ایران رتبه دوم بعد از روسیه را دارد اما طبق اعلام سازمان اپک، سرانه تقاضای مصرف گاز کشور ما در مقایسه با سایر کشورهای دنیا 6.7 درصد است که با توجه به اینکه جمعیت ما 1.1 دنیا است مفهومش این است که ما 6 برابر متوسط جهانی گاز مصرف می‌کنیم که پیام مهمی دارد.

وی ادامه داد: در بحث اصلاح الگوی مصرف توجه به زیرساخت‌ها و رعایت مقررات ملی ساختمان‌ها در کنار استفاده از تجهیزات گازسوز استاندارد و با راندمان بالا ضرورت دارد.

سرپرست شرکت گاز مازندران گفت: همانطور که می‌دانید ما بیش از هزار کیلومتر با نقاط تولید و پالایش گاز فاصله داریم و بنابراین بدیهی است ظرفیت انتقال و مخزنی محدود باشد و از این رو باید درست مصرف کردن را در دستور کار قرار دهیم، اگر وضع مصرف به همین ترتیب ادامه داشته باشد طبق اعلام سازمان اپک، در آینده ایران باید وارد‌کننده گاز باشد در حالی که گاز یک سرمایه ملی و متعلق به آیندگان هم است.

وی افزود: در بسیاری از کشورها که متوسط دما در طول سال بسیار پایین‌تر - سردتر از ایران است ولی متوسط مصرفشان هم پایین است و بنابراین اصلاح الگوی مصرف گاز در کشور از ضروریات است.

بیگلریان عنوان داشت: می توانیم در فصل زمستان شاهد پایداری و فشار گاز مطلوب برای بخش خانگی و مصرف‌کنندگان حیاتی باشیم، البته به شرط رعایت یک سری نکات ساده اینکه در روزهای پیک مصرف همه مردم باید توجه کنند که دمای رفاه را مدنظر قرار دهند که بین 18 تا 21 درجه تعریف شده است، رعایت آن وظیفه همگانی تلقی شده و تبدیل به فرهنگ شود.

وی تأکید کرد: اگر یک درجه نسبت به گذشته اقدام به کاهش مصرف کنیم معادل یک پالایشگاه عسلویه در گاز صرفه‌جویی خواهیم داشت، زمانی که هوا سرد می‌شود دمای موتورخانه را روی 60 درجه قرار دهیم بیش از این فقط اتلاف گاز خواهیم داشت، از شعله‌پخش‌کن‌های اجاق گاز متناسب با سایز ظروف استفاده کنیم.

سرپرست شرکت گاز مازندران ادامه داد: در این فصل مشترکین می‌توانند از پرده ضخیم در خانه‌ها استفاده کنند و دریچه کولرها مسدود شوند تا باعث اتلاف انرژی حرارتی نشود از طرفی باید بپذیریم که در فصل زمستان لباس متناسب با فصل را در منازل استفاده کنیم تا ناچار نباشیم که از دمای بیشتری استفاده کنیم، موتورخانه و وسایل گازسوز باید توسط تعمیرکاران مجاز تعمیر شود.

وی با اعلام اینکه در بحث استفاده از گاز طبیعی شاهد دو حادثه هستیم، خاطرنشان ساخت: یکی حوادث مونوکسید کربن که به‌ عنوان مرگ خاموش از آن یاد می‌شود و دیگری مربوط به مشکلات نشتی گاز طبیعی است و برای اینکه گرفتار مونوکسید کربن نشویم باید هوای مناسب و تازه به محل احتراق برسد البته در زمان طراحی و لوله کشی داخلی از سوی مجریان و بازرسان به آن توجه می‌شود اما اگر خانه دستخوش تغییرات شود باید به این بحث توجه جدی شود.

بیگلریان بیان داشت: بیشترین مخاطرات از لوله دودکش وسایل گازسوز است، مشترکین عزیز از لوله‌های آکاردئونی استفاده نکنند و حتما محل اتصال دودکش‌ها کنترل شود تا شل نباشد، یکی از راه‌های اطمینان از عدم گرفتگی دودکش، دست زدن به لوله‌ آن است وو چنانچه سرد باشد مشکل گرفتگی مسیر دودکش هست، حتما محل اتصال شیلنگ به شیر انشعاب مربوطه را چک کنند که باید دارای بست باشد و اگر نیاز به تعویض شیلنگ های گاز هست و تنظیم وسایل گازسوز و داشتن ترموکوپل برای آنها را ضروری خواند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها