English

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری قزوین خبرداد:

احیای ۱۲۸ واحد اقتصادی راکد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری قزوین گفت: استان قزوین از منظر اقتصادی در سه حوزه صنعت، کشاورزی و خدمات عملکرد قابل توجهی دارد.

احیای ۱۲۸ واحد اقتصادی راکد
به گزارش خبرگزاری موج قزوین

،علی رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری قزوین در نشست تبیین دستاوردهای اقتصادی دولت ضمن تشریح اقدامات و عملکرد دولت سیزدهم در حوزه اقتصاد، تصریح کرد: استان قزوین از منظر اقتصادی در سه حوزه صنعت، کشاورزی و خدمات عملکرد قابل توجهی دارد. 

وی بیان کرد: استان قزوین در صنایع مختلف نقش حیاتی دارد، در حوزه مواد شوینده مایع در کشور ما رتبه اول تولید را داریم و در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد شوینده کشور در استان قزوین تولید می‌شود؛ در واقع زنجیره تولید شوینده در استان کامل است، و مرکز تخصصی تحقیقات شوینده ها در استان در حال راه‌اندازی است.

وی در ادامه با اشاره به حوزه اشتغال و سرمایه گذاری،  یادآور شد: در سال جاری ۱۲۸ واحد تولیدی راکد با اشتغال ۳هزار و ۵۹۳ واحد به چرخه تولید بازگشتند و ۷۳واحد از تملک بانک‌ها خارج شدند.

رحمانی خاطرنشان کرد: در ثبت میزان تعهد اشتغال استان قزوین رتبه اول کشور را کسب کرده است، بر همین اساس نرخ بیکاری استان در پاییز ۱۴٠۲، ۶.۲ است این در حالی است که این میزان در سال‌ ۱۳۹٠، ۱۲.۵ بوده است؛ در واقع می توان گفت با این روند در آینده با مشکل نیروی انسانی روبه‌رو خواهیم شد همانطور که هم اکنون در برخی از شهرستان‌ها به نیروی کار ساده  و ماهر نیازمندیم اما تقاضایی وجود ندارد.

.رحمانی در ادامه با اشاره به افزایش بی سابقه بیمه‌شدگان اصلی تامین اجتماعی در استان قزوین بیان کرد: تعداد بیمه شدگان اصلی در شهریور  ماه سال۱۴٠٠؛ ۲۴۳ هزار و ۶۴۸ نفر بود که این میزان در آبان ۱۴٠۲ با ۱۴ درصد افزایش به ۲۲۷ هزار و ۵۵۵ نفر رسیده است که در نوع خودش بی سابقه است. 

وی تصریح کرد: ۹۴۱ واحد تولیدی استان در سه بخش صنعت، کشاوری و خدمات پیشرفت فیزیکی بالای ۲٠ درصد دارند، پیش‌بینی می‌شود با ساخت این واحدها ۴۲ هزار و ۸۵٠ شغل جدید ایجاد شود. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری قزوین با اشاره به سهولت دریافت تسهیلات در قزوین، افزود: تسهیلات مربوط به مصوبان سفر رییس جمهور ۸۰ درصد پرداخت شده و ۲۰ درصد هم در حال تشکیل پرونده و مرحله پرداخت قرار دارد. 

وی افزود: در حوزه تسهیلات ازدواج نیز از ۶ ماهه دوم سال ۱۴٠٠ تا کنون ۴۱هزار و ۳۲۴ مورد تسهیلات به میزان ۵۲هزار و ۱۸۹ میلیارد ریال پرداخت شده است، همچنین در حوزه فرزندآوری از ابتدای اجرای این طرح تاکنون ۱۱ هزار و ۳۸۶ نفر این تسهیلات را دریافت کردند؛ بیش از ۹٠ درصد از تسهیلات ازدواج و فرزندآوری پرداحت شده است. 

رحمانی خاطرنشان کرد:  نرخ تورم در استان قزوین روند کاهشی دارد و در حال حاضر در حوزه اقلام خوراکی و آشامیدنی نرخ تورم در استان پایین تر از نرخ تورم کشوری است؛ همچنین در حوزه کالا برگ الکترونیکی استان قزوین از نظر میزان تراکنش خرید بعد از استان‌های تهران و مشهد رتبه سوم کشوری را دارد. 

وی در ادامه با اشاره به اقدامات مهم صورت گرفته، بیان کرد: یکی از اقدامات مهم ایجاد ساختمان گمرک تخصصی نفتی در شهرک چرم‌سازی است، دریافت مجوز گمرک کار بسیار دشواری است اما توانستیم مراحل مجوز و ساخت را طی کنیم و این مرکز همزمان با دهه فجر امسال افتتاح می‌شود. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری قزوین بیان کرد: در حوزه شرکت‌های دانش بنیان نیز شاهد رشد چشمگیر ۷۵ درصدی هستیم، همچنین ارتقای پارک علم و فناوری استان از رتبه  ۱۲ به هشت و تغییر سطح از ۳ به ۲ نشان از پیشرفت در این بخش دارد؛ در همین راستا نیز برج فناوری در دست پیگیری است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه