English

«مشاهیر وقف کتاب در ایران» منتشر شد

«مشاهیر وقف کتاب در ایران» با معرفی شیخ جعفر شوشتری و غلامرضا یزدجردی به قلم علی صادق‌زاده وایقان در دو جلد منتشر شد.

«مشاهیر وقف کتاب در ایران» منتشر شد

به گزارش خبرگزاری موج، مجموعه «مشاهیر وقف کتاب در ایران» درباره فرهنگ وقف کتاب در ایران است که سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در همکاری با خانه کتاب و ادبیات ایران، اقدام به معرفی ۱۰ نفر از واقفان و اهداکنندگان مشهور و برجسته منابع اطلاعاتی کرده است.

در بخشی از کتابِ معرفی شیخ جعفر شوشتری از مجموعه «مشاهیر وقف کتاب در ایران» چنین آمده است: شیخ جعفر شوشتری از مراجع تقلید، علامه‌ و خطیبی کم‌نظیر بود. او در دی ماه سال ۱۱۹۱ شمسی در شوشتر متولد شد و در پنج سالگی به عتبات رفت و شروع به تحصیل کرد و نزد استادان تراز اول تعلیم دید. او در شوشتر رساله عملیّه خود را به‌نام «منهج‌الرشاد» منتشر کرد که محور فتاوی مراجع تقلید بوده و بر آن حاشیه زده‌اند.

 شیخ جعفر شوشتری علاوه بر آثار متعدّد در فقه و اصول دین، آثار بی‌نظیر و ماندگاری در مورد واقعه کربلا و سیدالشهداء نوشته است. کتابخانه‌ وی بالغ بر ۱۵۰۰ جلد کتاب نفیس خطّی، چاپ سنگی و سربی در زمینۀ فقه، فلسفه، علوم غریبه، تاریخ و تفسیر با قدمت ۲۰۰ الی ۴۰۰ سال و مزیّن به یادداشت‌های علامه و خاندانش و علمای خوزستان است که توسط خانوادۀ شیخ بهاءالدین شریعت در سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲ وقف کتابخانۀ ملّی ایران شده است.

همچنین در کتاب دیگر آمده است: غلامرضا یزدجردی در بهمن ماه ۱۲۹۸ در تهران به دنیا آمد. وی بعد از کلاس ششم ابتدایی به‌علّت بیماری پدر تحصیل را رها کرد و مسئولیّت خانواده را به‌عهده گرفت و حرفه پدر (نانوایی سنگکی) را ادامه داد.

او برای ارتقاء کیفیت نان، کارخانۀ آرد تابان را بنا نهاد که اکنون مدرن‌ترین کارخانه آرد ایران است؛ او به دلیل نوآوری در صنعت آرد و نان به «پدر صنعت آرد و نان ایران» لقب گرفت. او از نوجوانی با حضور در زورخانه، روحیّه جوانمردی نشأت گرفته از ائمه‌اطهار (علیهم السلام) را در خود تقویت کرد و ثمره فعّالیّت اقتصادی خویش را با مرام پهلوانی ممزوج داشت. اوج شکوفایی و هنرمندیش سرمایه‌گذاری برای کتابت بزرگ‌ترین قرآن جهان است، که به کتابخانه ملّی ایران وقف کرد و به «قرآن یزدجردی» مشهور است.

 علی صادق‌زاده وایقان از پژوهشگران سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران است و تاکنون ۳۰ عنوان کتاب و ۲۰۰ عنوان مقاله از او منتشر شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه