موج
کدخبر : ۳۶۸۸۷۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368875

افتخاری در پاسخ به خبرگزاری موج عنوان شد:

در نشست خبری حمیدرضا افتحاری مدیر رادیو صبا، جدول برنامه های نوروزی رادیو صبا تشریح شد و بر تقویت و متنوع تر شدن برنامه ها و مجریان این شبکه رادیویی تاکید شد.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری موج، نشست خبری حمیدرضا افتخاری مدیر رادیو صبا، درباره ویژه برنامه های نوروز ۱۴۰۰ این شبکه به صورت آنلاین برگزار شد. در ابتدای این نشست که با حضور احمدرضا صدر مدیرکل روابط عمومی معاونت صدا برگزار می شد افتخاری گفت: با توجه به شرایطی که فراهم است از فشارهای پاندمی کرونا و معیشتی مردم به فضای شاد و مفرح نیاز دارند و ما هم مسئولیت خود را چند برابر دیدیم و از آذرماه بررسی کاملی انجام دادیم تا بتوانیم برنامه های متنوع و جذابتری تولید کنیم.

وی افزود: برنامه «لبخند ایران» کاری مشترک با مراکز استانی صداوسیماست که از ۱۳ مرکز برنامه‌های تولیدی با رویکرد طنز برای نوروز دریافت شده است، این کار در یک برنامه هرروزه در نیم ساعت روی آنتن می‌رود. مسابقه «دو به دو» را داریم که یک مجله نمایشی از گروه سیاسی است و با توجه به انتخابات آماده می‌شود.

افتخاری در ادامه به تولید و پخش دو برنامه مستند از رادیو صبا در نوروز ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: نمونه ای از تنوع ساختاری برنامه های در نظر گرفته شده برنامه های مستند ما هستند. برنامه مستند «ایرانگشت» با قطعات نمایشی شنوندگان را به نقاط مختلف ایران می‌برد که هرروز ساعت ۱۹ پخش می‌شود. همچنین برنامه «۱۴۰۰ منهای یک» مجموعه مستند است که از زاویه طنز به اتفاقات سال ۹۹ می‌پردازد.

برنامه های موسیقی محور نوروزی رادیو صبا

وی به برنامه‌های موسیقی محور در نظر گرفته شده برای ایام نوروزی هم اشاره کرد و گفت: در نوروز ۱۴۰۰ برنامه «طنز و ترانه» را داریم که تلفیقی از نمایش‌های طنز و ترانه‌های مورد علاقه شنوندگان است و ۱۲ بازیگر و ۶ نویسنده برای آن کار می‌کنند، مجری این برنامه فریبا باقری و کارگردان ساجد قدوسیان است. برنامه دیگری در حوزه موسیقی داریم که در آن درباره موسیقی‌های محلی نوروزی در بخش‌های مختلف کشور صحبت می کند و توضیح می دهد که نغمه‌های فولکلور چگونه به‌وجود آمده‌اند. برنامه «گرامافون» برنامه موسیقی محور دیگری  است که به صورت روتین روی آنتن می‌رود و به صورت ویژه برای نوروز و با محور ترانه‌های قدیمی پخش می‌شود.

مدیر رادیو صبا ادامه داد: مسابقه «چتر ترانه» مسابقه موسیقی محوری است که آن را ویژه نوروز و در یک بسته ۶۰ دقیقه‌ای طراحی کرده‌ایم و با برنامه روتین متفاوت است. مهرداد یکتا، محمدرضا عیوضی و مازیار عصری داوران این مسابقه هستند. همچنین «آوای بهار» برنامه شعر و موسیقی است که هرروز ساعت ۱۶ در ایام نوروز روی آنتن می‌رود و ترکیبی از اشعار بهاری است.

مجموعه‌های نمایشی طنز

مدیر رادیو صبا به همکاری با اداره کل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش اشاره و عنوان کرد: «نقل و نبات» با کارگردانی مینو جبارزاده، از ۲۱ اسفند پخش می‌شود. برنامه «نوروز پشت خاکریز» هم برنامه نمایشی دیگری است که به خاطرات رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس می‌پردازد. «من و حشمت» هم از تولیدات شبکه صبا است و با محور فضای مجازی در ایام کرونا و شوخی با این اتفاقات به روی آنتن می رود. امیرحسین مدرس در یک مجموعه برنامه، مروری بر افسانه‌های ایرانی در حوزه نوروز دارد. همچنین «کلاس اول ب» هم کار دیگری هم به شکل نمایشی است که با داستان‌های نوروزی شوخی می‌کند.

وی درباره برنامه‌های مناسبتی شاد نیز گفت: برنامه های «الهیه» برای شب‌های میلاد ائمه و «بخوان به نام او» ویژه برنامه مبعث و «گل نرگس» هم ویژه برنامه نیمه شعبان است.

افتخاری در بخش دیگر درباره یکی از رویکردهای سال جدید رادیو صبا تصریح کرد: یکی از برنامه‌های جدی ما برای سال آینده جذب و تربیت نویسنده و مجری اختصاصی برای برنامه‌های طنز رادیو است. تمهید ما برگزاری یک مسابقه بزرگ در حوزه نویسندگی و اجرای طنز است.

دو برنامه تصویری رادیو صبا در شبکه نسیم

مدیر رادیو صبا در ادامه درباره تصویری بودن برخی از برنامه‌های رادیو صبا عنوان کرد: «زیر چتر ترانه» و «طنز و ترانه» به صورت تصویری ضبط شده است. صحبت‌هایی با شبکه نسیم داشتیم که به صورت مشترک برنامه‌ای را برای مخاطب ارائه کنیم و از ظرفیت‌های تصویری هم استفاده کنیم.

مدیر رادیو صبا در پاسخ به نقدی مبنی بر اینکه ساختار برنامه های این رادیو به تکرار افتاده گفت: بله، نتیجه ارزیابی ها هم موید این بود که برنامه های رادیو صبا یکسان و شبیه به هم شده اند به همین دلیل اتاق فکری تشکیل داده ایم که ساختارهای متنوعی داشته باشیم. دورنمای ما افزایش مخاطب و دوبرابر کردن آنها تا پایان تیرماه است. برنامه های سرگرم کننده و تفریحی، مسابقات متنوع، اطلاع رسانی و سرگرمی و طنز در دستورکار قرار خواهند گرفت.

وی در این نشست تصریح کرد: جدای از طراحی کنداکتوری متنوع برای نوروز، با تشکیل اتاق فکری اقدام به بررسی و برنامه ریزی جدیدی برای کنداکتور این رادوی کرده اند که نتایج آن از 14 فروردین سال آینده به روی آنتن خواهد رفت.

افتخاری تاکید کرد:  برنامه های شاخص این رادوی حفظ خواهند شد اما رویکرد متفاوتی به برنامه های سرگرم کننده خواهیم داشت و معتقدیم که حتی برنامه های آموزشی و اطلاع رسان را هم می توان به صورتی سرگرم کننده تولید کرد. نگاهمان به مقوله طنز هم گسترده تر خواهد شد و در گونه های مختلفی اقدام به تولید برنامه خواهیم کرد که شامل فکاهه و مطایبه هم خواهد شد.

وی با بیان اینکه از 14 فروردین ماه نتایج زحماتمان قابل مشاهده و جدول پخش کاملا متنوعی ارائه خواهد شد، گفت: برنامه پرطرفدار صباهنگ تقویت می شود. برنامه ای عصرگاهی که بخش های متنوعی به آن اضافه خواهد شد. در عین حال برنامه عصرصبا هم حفظ می شود.

مخاطب تنها به خاطر اسامی پای رادیو نمی نشیند

مدیر رادیو صبا در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران در مورد استفاده محدود از مجریان و لزوم استفاده از مجریان و طنزپردازان مشهور گفت: از مجریان و طنزپردازان چهره استفاده خواهیم کرد اما مخاطب تنها به خاطر شهرت مجری یا طنزپرداز به رادیو توجه نمی کند و اگر متن ضعیفی در اختیار چهره ها هم قرار بگیرد در نهایت باعث از دست دادن مخاطب خواهد شد بنابراین تلاش و تمرکز ما در تولید برنامه با کیفیت، جذاب و شنیدنی خواهد بود.

وی ادامه داد: معتقدیم که تنوع مجریان باید افزایش داده شود اما تنها به اسم ها توجه نخواهیم کرد بلکه بررسی خواهیم کرد که آیا آن فرد برای اجرای رادیویی و برنامه ای که در نظر گرفته شده است مناسب باشد.

افتخاری در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده از مجریان برند شبکه های دیگر در رادیو صبا گفت: سیاست ما این است که نیروهای خودمان را داشته باشیم و از نیروهای شبکه های دیگر استفاده نکنیم تا بتوانیم هویت صوتی شبکه خودمان را ایجاد کنیم. در حال حاضر استفاده از یک صدا در چند رادیو یکی از آفت ها است و همانطور که گفتم تلاش می کنیم که دست کم در حوزه مجریان به هویت صوتی خودمان دست پیدا کنیم تا مخاطب با شنیدن صدای آنها بداند که به رادیو صبا گوش می دهد.

مسابقه ای بزرگ برای شناسایی مجریان برنامه های طنز

وی همچنین درباره تربیت مجری ویژه برای برنامه های طنز نیز توضیح داد: در حوزه تربیت مجری ویژه برنامه های طنز، مسابقه ای برپا خواهد شد که بعد از آن مجری ها به رادیو بیایند و آموزش دوستان در حین برپایی مسابقه برگزار خواهد شد. مسابقه بزرگ است و امیدوارم که بتوانیم به خوبی آن را به انجام برسانیم.

افتخاری در پاسخ به این سوال که آیا رادیو صبا به دنبال ادامه دادن تولید طنزهای خنثی است گفت: همانطور که گفتم نگاهمان به مقوله طنز گسترده تر خواهد شد و د رکنار فکاهه و مطایبه، به طنز نیش دار که به معنای واقعی طنز است هم خواهیم پرداخت. در این آثار تلاش می شود که حرف روز بزنیم، حرفی که مسئله روز جامعه باشد.

با هم رقابت نداریم مکمل هستیم

حمیدرضا افتخاری در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج مبنی بر اینکه شبکه های رادیویی رسانه ملی چقدر با یکدیگر در رقابت هستند؟ و یا در سخنی روشن تر، رقابت شبکه های متعدد با چه کسانی است؟ این سوال مهم است چون احتمالا ایجاد شبکه های مختلف رادیویی و تلاویزیونی مقابله با تهاجم فرهنگی است اما خود شبکه ها هم با هم به رقابت می پردازند که شاید این ماجرا به جای هم افزایی ممکن است دلزدگی یا سردرگمی ایجاد کند، گفت: چهارده رادیو داریم که با هم رقیب نیستیم بلکه هر کدام ماموریت خود را داریم و در حال انجام آن هستیم. شاید برنامه هایمان در برخی مواقع با هم رقابت داشته باشند که آن هم یک رقابت سازنده است و کمک می کند که برنامه ها پویا تر شوند و با دادن ایده های جدیدتر، دچار رکود نشوند.

وی تاکید کرد: اگر مصداقی از قابت وجود دارد به ما بگوئید اما من به عنوان مدیر یکی از این رادیوها، هیچ کدام از شبکه های رادیویی را رقیب خود نمی دانم بلکه به آنها به چشم مکمل نگاه می کنم.

ماموریت جدید رادیو صبا، تولید برنامه های طنز برای شبکه های مختلف رادیو

مدیر رادیو صبا در ادامه پاسخ به این سوال اعلام کرد: نکته دیگری که خوب است به آن اشاره کنم و از برنامه های سال آینده رادیو صبا هم هست این است که با نظر و دوراندیشی معاونت صدا ماموریتی به ما اضافه شده که از سال آینده، تولید برنامه های طنز برای شبکه های دیگر را هم به عهده خواهیم گرفت؛ همانطور که رادیو نمایش که تولید نمایش برای شبکه های دیگر را به عهده می گیرد این آمادگی را داریم که برای شبکه هایی که فرصت و نیروی انسانی مناسب برای تولید برنامه های طنز ندارند این برنامه ها را تولید کنیم.

وی تصریح کرد: این به این معنی نیست که دیگر رادیوها، برنامه طنز تولید نمی کنند بلکه به این معنا است که بخشی از تولیداتشان را به ما بسپارند و ما هم به طور اختصاصی و متناسب با ماموریت های همان شبکه، برنامه برنامه طنز تولید کنیم که همین هم موید این است که ما رقیب یکدیگر نیستیم.

دو سال است که به دنبال حضور داریوش کاردان و احیای استاد خرناس در رادیو هستیم

افتخاری در پاسخ به سوالی مبنی بر بازگشت و احیای برخی برنامه های قدیمی رادیو در حوزه طنز نظیر برنامه عصرانه با اجرای داریوش کاردان گفت: برنامه های قدیمی رادیو فرزند زمان خود بودند و شاید الان دیگر فایده ای نداشته باشند. ما برنامه هایی که بتوانند مخاطب جذب کنند را احیا می کنیم. مانند همین برنامه عصرانه که به آن اشاره کردید.

وی با تاکید بر اینکه استاد خرناس یکی از کاراکترهایی است که در جامعه الان هم جواب می دهد، ادامه داد: ما بیش از 2 سال است که با آقای کاردان گفت و گو می کنیم و همیشه هم به جمع بندی های خوبی هم می رسیم ولی وقتی پای کار می رسیم، ایشان تعلل می کنند. ما آمادگی داریم و یک بار دیگر از آقای کاردان دعوت می کنم که دوباره به رادیو، به خانه خودشان برگردند.

وی همچنین درباره برنامه های برند رادیو صبا در سال 1400 نیز گفت: تمام برنامه های 1400 ما برند هستند و مخاطبان ما در برند شدن یک برنامه تاثیر بسیاری دارد.

در بخشی از این نشست آنلاین همچنین تیتراژ برنامه «همسفر صبا» رونمایی شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها