موج
کدخبر : ۳۶۴۹۸۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-364980

حسین اسدی در گفتگو با خبرگزاری موج:

کارگردان نمایش آبگوشت زهرماری که در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر حضور دارد از اهمیت برگزار یاین جشنواره و حمایت از اجراهای عمومی سخن گفت.

حسین اسدی کارگردان نمایش « آبگوشت زهرماری » در گفتگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری موج، درباره این اثر گفت: آبگوشت زهرماری نمایشی کمدی، تراژدی با فضای بومی محلی است که آیین و رسوم جنوب را در کنار خط داستان نمایش روایت می‌کند، این اثر روایت کننده خانِ عمارتی در استان بوشهر است که مدت هاست به دلیل نامعلوم غذا نمی‌خورد و این موضوع در طول داستان به وسیله آشپزان مطبخ عمارت واکاوی می‌شود و در نهایت آبگوشتی می‌شود که نامش زهرماری است.

اسدی بیان کرد: «آبگوشت زهرماری» کاری رئال با دکوری مینیمال است که فضاهای مختلفی را در نمایش به تصویر می‌کشد. نمایشنامه آن قجری بود و در دربار ناصرالدین شاه می گذشت اما من آن را به یک داستان محلی و در مورد یک خان تغییر دادم. بر همین اساس در این نمایش از سازهای مختلفی استفاده شده است که با فرم نمایش، آیین و سنت جنوب همخوانی دارد و در صحنه‌های مختلف، موسیقی فضای جنوبی را به تصویر می‌کشد و مخاطب را همگام با نمایش در آیین استان بوشهر غرق می‌کند.

حسین اسدی

هنرنمایش باید زنده بماند

این کارگردان ادامه داد: متاسفانه ما نیز همانند بسیاری از گروه‌های تئاتری جهت تمرین در فضای سالن‌های نمایشی دچار محدودیت و مشکل بودیم که این موضوع موجب عدم تمرینات کافی و مورد نیاز شده است اما با برنامه ریزی و رعایت پروتکل بهداشتی تقریباً یک ماه است که تمرین می‌کنیم.

وی بیان کرد: بی شک کرونا دنیای تئاتر را به وقفه وا داشت و بسیاری از هنرمندان در این عرضه دچار ضرر و زیان شدند. مخصوصاً برای هنرمندانی که حرفه اصلی آنان فعالیت هنری است. قطعاً باید برای این موضوع نیز تدابیری اندیشه شود زیرا هنر نمایش نیز باید زنده بماند و تداوم داشته باشد.

اسدی در پایان ضمن ابراز خرسندی از امکان اجرای صحنه ای در جشنواره فجر گفت: جشنواره فجر که بزرگترین فستیوال تئاتری است قطعاً می‌تواند برای هنرمندان با اهمیت باشد و وجود آن لازم است اما در کنار جشنواره باید اجرای عموم در سطح کشور فعال شود و آثار نمایشی نباید خاص جشنواره باشند.

این کارگردان تاکید کرد: قطعاً کیفیت برگزاری جشنواره‌ها و حمایت از اجراهای عموم بسیار حائز اهمیت است.

نمایش آبگوشت زهرماری به نویسندگی آرش آبسالان و کارگردانی حسین اسدی در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه حضور دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها