موج
کدخبر : ۳۶۴۰۲۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-364027

در پاسخ به خبرگزاری موج در دومین نشست خبری دبیرجشنواره فیلم فجر:

دومین نشست خبری دبیر جشنواره فیلم فجر به صورت آنلاین از برج میلاد با حضور سیدئمهدی طباطبائی نژاد و مسعود نجفی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج،  دومین نشست خبری دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر از ساعت 14 به صورت آنلاین در سالن اصلی مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر با اعلام اینکه سالن همایش های برج میلاد میزبان اهالی رسانه برای نمایش فیلم ها و برگزاری نشست ها است، گفت:  این سالن با چیدمانی که مشاهده می کنید ویژه برگزاری این نشست ها طراحی شده است. حمیدرضا مدقق، محمدرضا مقدسیان، محمود گبرلو و علیرضا غفاری را به عنوان مجریان امسال نشست‌های جشنواره هستند.

طباطبایی نژاد نیز در ابتدای نشست خبری با اشاره به حرکت نزولی تلفات کرونا در کشور و امکان نمایش فیلم ها در سینماهای مردمی، گفت: امسال همه علاقمندان به سینما در تمام شهرهای کشور می‌توانند آثار جشنواره را ببینند و در آرای مردمی شرکت کنند و تلاش کردیم که جشنواره‌ای ایمن و با نشاط را پیش رو داشته باشیم.

وی درباره همکاری سمفا برای بلیت فروشی با جشنواره فجر نیز بیان کرد: همه تمهیدات لازم برای این سامانه و فروش بلیت در سامانه‌های دیگر صورت گرفته است و انشالله جشنواره در این بخش بدون کاستی پیش برود. همچنین تماشاگران توسط سمفا آرای خود را در بخش بهترین فیلم تماشاگران ثبت خواهند کرد.

دبیرجشنواره فیلم فجر تصریح کرد: خانه سینما در داوری بخش آرای مردمی مشارکت خواهد داشت اما این کار توسط خانه سینما به سیاق سابق صورت نمی‌گیرد و سامانه سمفا به صورت الکترونیکی این کار را انجام خواهد داد و آرای مردمی قابل ردیابی است و نیازی به مدل سال‌های قبل نداریم ضمن آن که راستی‌آزمایی در این زمینه کار ساده‌ای است. اما خانه سینما می‌تواند بر این روند نظارت کند.

سیدمحمدمهدی طباطبائی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار موج در مورد جزئیات پروتکل های بهداشتی ابلاغی گفت: پروتکل ها از طرف وزارت بهداشت و درمان ابلاغ شده است و ما هم همان ها را به سینماها اعلام کردهایم. این پروتکل ها شامل ضریب سی درصد اشغال، تب سنجی، فاصله بین سانسها، تغییر و تهویه هوا در بین سانس ها و الزام استفاده از ماسکها و.... همه را مراعات می کنیم.

وی افزود: حتی در سالن برج میلاد صندلی ها را به صورت یک در میان از فضای سالن را خارج کرده ایم و فضای سالن برای اهالی رسانه به گونه ای تنظیم شده که با رعایت فاصله به تماشای فیلم بنشینند.

دبیر جشنواره فیلم فجر در بخش دیگری از سخنانش بر توافق با اورژانس تهران برای حضور در سینمای رسانه ومنتقدان تاکید کرد و گفت: هماهنگی‌های لازم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و خدمات‌رسانی و کمک‌های پزشکی از مخاطبان جشنواره صورت گرفته است.

طباطبائی نژاد همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما در مورد اینکه چرا فیلم های مستند و کوتاه اکران ندارند، گفت: خیلی تلاش کردیم این آثار را در جشنواره به نمایش بگذاریم اما اگر می خواستیم این کار را انجام دهیم، باید روز 22 بهمن را هم برای اکران می گذاشتیم و این در حالی بود که سالن میلاد را برای اختتامیه در این روز نیاز داشتیم.

دبیرجشنواره فیلم فجر افزود: از طرفی، دو ماه پیش در جشنواره فیلم سینماحقیقت تمامی فیلم های مستند در پلتفرم ها به نمایش گذاشته و حتی  40 هزار بار دیده شدند و بر این اساس به نظرم اکران آنها در جشنواره فجر برای 400 نفر از اهالی رسانه تاثیری نداشت. حتی 6 فیلم کوتاهی که در جشنواره فجر هستند، هفته گذشته در جشنواره فیلم کوتاه تهران به نمایش درآمدند. اگر عادلانه بخواهیم نگاه کنیم با توجه به اینکه فیلم های سودای سیمرغ برای اولین بار به نمایش در می آیند، نگرانی شما از نظر ما نگرانی واردی نیست.

طباطبایی نژاد تاکید کرد: از طرف دیگر ما نگران سانس بندی هم بودیم و برای ما مقبول نبود که این آثار در زمانی اکران شوند که به دلیل دیده شدن در جشنواره های قبلی مورد اقبال قرار نگیرد.

در این نشست دبیر جشنواره فیلم فجر  در مورد راه یابی تعداد پایین آثار به جشنواره و دو روز نمایش تکراری گفت: از ابتدا گفته شده بود که فیلم‌ها برای سیمرغ داوری می‌شوند و نه نمایش. طبق زمان‌بندی قرار شد جشنواره رادر هشت روز برگزار کنیم و روز بیستم و بیست‌ویکم را به نمایش نامزدهای بهترین فیلم اول و بهترین فیلم جشنواره اختصاص دهیم. تعداد آثار به گونه‌ای نبود که هر ده روز برنامه پر شود.

نشست خبری دوم دبیر جشنواره فجر

طباطبایی‌نژاد درباره علت فرصت ندادن به فیلم‌های خارج از جشنواره در سینمای رسانه پرسید که دبیر جشنواره پاسخ داد: پیشنهادات مختلفی در این زمینه وجود داشت. ما قرار گذاشتیم اکران از بعد از ظهر شروع شود چراکه سانس صبح‌ گرفتاری خودش را داشت و از نظر پروتکلی این امکان وجود نداشت. ضمن این که انتخاب آثار جامانده از بخش مسابقه دشوار بود و اگر هر تعداد انتخاب می‌کردیم، دوستان دیگری هم این مطالبه را داشتند. جمع‌بندی ما این بود که از این کار صرف نظر کنیم.

دبیر جشنواره سی و نهم افزود: جشنواره تعداد نمایش بالا در تهران دارد و به همین میزان نمایش نقد وجود دارد. اگر جشنواره را به اکران تبدیل کنیم کار درستی نیست.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد داوران بخش مستند و داستانی اظهار داشت: در بخش فیلم مستند و کوتاه، سابقه محمدعلی فارسی نیاز به توضیح من ندارد. سام کلانتری و محمد کارت هم جزو برگزیدگان این بخش در سالهای گذشته بودند. سعید پوراسماعیلی از پیشکسوتان و مدرسان قدیمی هستند و امیر توده‌روستا از موفق‌ترین چهره‌های دو دهه اخیر هستند. این یک ترکیب کامل و بسیار موفق بود. در هیأت داوران فیلم‌های داستانی یک ترکیب جوان، قبراق و همدل و کوشا کنار جشنواره قرار گرفتند و شاید اگر این ترکیب جز این بود پنجاه و هفت فیلم داوری دشواری داشت.

طباطبائی نژاد درباره امکان نمایش فیلم قاتل و وحشی به کارگردانی حمید نعمت الله برای بانوان در جشنواره امسال اظهار داشت: این در حوزه تصمیم جشنواره فیلم فجر نیست. اگر اداره نظارت و ارزشیابی مجوز نمایش فیلم را صادر کند ما در یک سانس هم که شده فیلم را برای اهالی رسانه نمایش خواهیم داد اما تصمیم‌گیری در این زمینه در صلاحیت من نیست.

دبیر جشنواره در پاسخ به سوالی در مورد فیلم اولی ها هم  گفت: خوشبختانه امسال نیمی از آثار جشنواره فیلم‌اول هستند. کارگردانان فیلم‌اولی ما البته هنرمندان با تجربه‌ای هستند که از آن جمله می‌توان به حمیدرضا آذرنگ اشاره کرد. این اولین بار است که هفت فیلمساز اول در حال رقابت در سودای سیمرغ هستند. سال موفقی پیش روی سینمای ایران خواهد بود و شانزده فیلم قابلیت‌های زیادی دارد و مخاطبان هم از میانگین کیفی آنها استقبال خواهند کرد. امیدوارم امسال از دوره‌هایی باشد که مردم از تماشای فیلم‌ها راضی باشند، درست برعکس سال‌هایی که جدول نمایش برای نمایش بسته می‌شد اما امسال آثار حداقل در یک رشته نامزد شده‌اند و البته داوران به این نکته توجه داشته‌اند که سروشکل فیلم‌ها قابل دفاع باشد.

وی درباره بودجه جشنواره و حامیان جشنواره گفت: حامی امسال جشنواره شهرداری تهران است و بودجه جشنواره با وجود این که با افزایش قیمت روبه‌رو بوده‌ایم، تلاش کرده‌ایم جشنواره را با بودجه مناسب اجرا کنیم. هزینه‌هایی مربوط به جوایز و نمایش فیلم‌ها وجود دارد و تلاش می‌کنیم جشنواره این دوره را که در سه سطح برگزار می‌شود، در شرایط مطلوبی اجرا کنیم و ریز هزینه‌ها را بعد از پایان جشنواره منتشر خواهیم کرد.

دومین نشست خبری دبیر جشنواره فیلم فجر

دبیر جشنواره در پاسخ به سوالی در مورد اکران آنلاین آثار گفت: با تهیه‌کنندگان سینما صبحت شد اما آنها اکران مجازی آثار را نپذیرفتند و این انتظار را نمی‌شد داشت که صاحبان آثار سرمایه خود را در معرض سرقت قرار دهند چرا که در کشور ما بستر لازم برای اکران آنلاین آن طور که باید فراهم نیست و نه ما و نه هیچ تهیه‌کننده‌ای حاضر به پذیرفتن این ریسک نبود. شاید در حوزه مستند و کوتاه امکان اجرای جشنواره آنلاین فراهم باشد اما در فضای جشنواره فیلم فجر، این یک کار پرخطر بود.

مسعود نجفی درباره حذف رسانه‌های پرسشگر  گفت: فهرست اهالی رسانه منتشر خواهد شد و مورد قضاوت همگان قرار خواهد گرفت که آیا این اتفاق رخ داده است یا نه.

طباطبائی نژاد درباره گلایه‌های فیلمسازانی که آثارشان را به جشنواره ارائه دادند اما فیلمشان در جشنواره نمایش داده نشد، گفت: نمایش پنجاه و هفت فیلم در جشنواره اصولا امکان ندارد و این موضوع وارد نیست اما این که منتقدان فیلم‌ها را ببینند مسیری است که انجام می‌شود و مشکلی در این زمینه نیست. ما از ابتدا اعلام کردیم که فیلم‌ها امسال داوری می‌شوند و اگر امکان نمایش داشتیم نامزدها را اکران کنیم. به عبارتی دیگر قرار ما از ابتدا این بود که امکان دارد هیچ فیلمی نمایش نداشته باشد. فیلم‌های نامزدشده از سوی داوران شانزده فیلم بود و نمی‌شد این تعداد را افزایش داد. با توجه به لزوم تعطیلی سالن سینما قبل از ساعت هشت شب و منع پذیرایی و تجمع، امکان افزایش تعداد آثار را هم نداشتیم   این امکان وجود نداشت. شما هم وقوف دارید که امکان نمایش پنجاه و شش فیلم در فضای جشنواره امکان‌پذیر نیست.

وی تاکید کرد: زمان بندی با توجه به شرایط کرونا به گونه‌ای نیست که فیلمی به جدول نمایش جشنواره اضافه شود و این موضوع منتفی است

در این بخش از این نشست خبری ، مسعود نجفی با اشاره به آغاز بلیت‌فروشی از ساعت 14، اعلام کرد تا این لحظه شش هزار بلیت فروش رفته است.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها