موج
کدخبر : ۳۶۲۳۴۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-362341

سیده‌محبوبه کاظمی دولابی در گفتگو با خبرگزاری موج عنوان کرد:

یک کارشناس آثار هنری ایرانی و اسلامی در مورد محبوبت آثار خوشنویسی با محتوای مذهبی و اسماء و اذکار مذهبی سخن گفت.

سیده‌ محبوبه کاظمی دولابی ، بنیان‌گذار و مدیر حراج باران در گفتگو با خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج در مورد آثار فاخر خوشنویسی با موضع حضرت زهرا (س) گفت: همانند بسیاری از آثار اسلامی، نام مبارک حضرت زهرا و اذکار مربوط به ایشان هم طرفداران بسیار زیادی دارد تا این حد که اگر بخواهید اثر فاخری در این حوزه تهیه کنید به راحتی نمی توانید پیدا کنید چرا که از قبل فروش رفته و کمتر برای فروش گذاشته می شود.

وی با بیان اینکه مسائل محتوایی به شدت بر محبوبیت آثار هنر خوش‌نویسی موثر است افزود: بر همین اساس، بسیاری از آنها یا آیه یا حدیث یا ذکر است و حُسن انتخاب هنرمند در کار خوشنویسی خیلی مهم است. چرا که علاوه بر بحث زیبایی شناسی، بار معنایی و محتوایی عرفانی و شهودی را هم عرضه می کند. به همین دلیل این موضوع خیلی مورد توجه است. اسامی ائمه جزو آثاری است که بسیار مورد توجه است و بسیاری از مشتریان ما که به حراج باران مراجعه می کنند، اصلا اثر را به خاطر نام حضرت زهرا (س) یا علی بن موشسی الرضا یا نام حضرت علی (ع) و یا اذکاری همچون صلوات یا ناد علی خریداری می کنند.

اثر از فتحعلی حجاب

اثر از فتحعلی حجاب

مدیر حراج باران که به آثار هنر اسلامی می پردازد افزود: در این حوزه آثار بسیار زیبایی خلق شده است. از آنجائیکه هنر خوشنویسی بیشتر محتوائی است،  ما در هر دوره از حراج، یکی از آثار را انتخاب می کنیم و کارت دعوتمان را بر اساس آن طراحی می کنیم که در اولین دوره برگزاری حراجی خود، آیه ای از سوره کوثر اثر «علی سکاک» باشد اگرچه برخی از کارشناسان آن را اثر علی تبریزی می داند. به هر حال حضرت زهرا هم مادر همه سادات محسوب می شود، ما هم دوست داشتیم که اولین کارت دعوتمان مزین به آیه ای از سوره ای باشد که شان نزولش حضرت زهرا است. آن کار بسیار کار ویژه ای بود و در آن دوره هم بسیار مورد توجه قرار گرفت.

توجه ویژه به نام ائمه در مراکز هنرهای اسلامی

کاظمی در پاسخ به این سوال که آیا کار با موضوع حضرت زهرا (س) به طور ذاتی برای مخاطبان جالب توجه است گفت: بسیار زیاد؛ در واقع در مراکز هنرهای اسلامی در دنیا آثار فاخر خطی مزین به نام معصومین و اذکار اسلامی مورد توجه ویژه است. موضوع خط اسلامی آیات و اذکار و نام بزرگان دینی از جمله حضرت رسول و ائمه اطهار است. در سمپوزیوم حلیه شریفه که در ترکیه برگزار می شود، حلیه شامل صفات حضرت رسول است. حلیه هایی که برای این سمپوزیوم نوشته می شود بسیار زیبا نوشته شده و تزئین می شود، کاتالوگ بسیار نفیسی دارد و جایزه پنجاه هزار دلاری آن هم نشان از اهمیت موضوع برای جهان اسلام دارد.

سیده محبوبه کاظمی دولابی

وی ادامه داد: اگر به یاد داشته باشید سال گذشته هم در مشهد هم جشنواره یاس یاسین برگزار شد که اقدام به جمع آوری و خریداری آثار فاخر با نام و موضوع حضرت زهرا کردند. برخی شیعیان در مورد اسامی ، القاب و اذکار مربوط به حضرت علی (ع)  هم مشابه چنین کاری می کنند که خیلی پرطرفدار است. یا حتی برنامه هایی که در نیمه شعبان و مرتبط با امام زمان انجام می شود به نامها و اذکاری که در مورد ایشان نوشته شده است می پردازند که پرطرفدار است.

این کارشناس آثار هنر اسلامی در مورد چرایی تاثیر گذاری یک اثر خوشنویسی با موضوع اسامی و اذکار مقدس بر مخاطب گفت: برخلاف هنرمندان نقاش که بیشتر برونگرا هستند و دوست دارند که آثارشان سرشار از رنگ باشند و فضای شادتری دارند، هنرمندان خوشنویس از نظر روحی بیشتر معنا گرا و عزلت گرا هستند و سالهای بیشتری زمان می برد تا یک هنرمند خوشنویس به آن مرحله شان و صفای خط برسد. در واقع حدود چهل سال طول می کشد تا یک خوشنویس به آن مقطع که از مراحل برسد.

اثر از محمد رحیم همدانی

اثر از محمد رحیم همدانی

 

خوشنویسی با وضو

وی با تاکید بر اینکه این حوزه بسیار جذاب است و برخورد هنرمندان صرفا بازاری نیست، افزود: خیلی از خوشنویسان ارادت خاصی به آن معصومی که نامش را می نویسند داشته و حس خاصی هنگام نگارش چنین آثاری دارند و حتی بسیاری از آنها ابتدا وضو می گیرند و سپس اقدام به خوشنویسی می کنند. به همین دلیل است که روح حاکم بر آن اثر هنری مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد. اصولا یک بخش مهم هنر هم همین است که مقدار زیادی از حسی که در یک اثر هنری وجود دارد به مخاطب منتقل شود.

محبوبه کاظمی دولابی ادامه داد: در آثار خوشنویسی چنین اتفاقی زیاد رخ می دهد مخصوصا در مورد هنرمندانی که خودشان هم جزو عرفا و افراد معناگرا و شهودی هستند. این موضوعاتی است که در این هنر بیشتر بروز دارد. چرا که حشر و نشر و زندگی آنها با «کلمه» است. به نحوی که می بینید این مخاطبانشان با دیدن یک کلمه یا مواجهه با یک حدیث یا جمله ای در اثر آنها ولوله ای در جانشان می افتد مخصوصا که یک استاد و پیر طریقتی هم آن را به خوبی و زیبایی نوشته باشد و هم آن جمله معنای زیبایی داشته باشد و در عین حال حس آن اثر آن قدر زیاد باشد که هم جذبه داشته باشد و هم جاذبه که دو موضوع متمایز هستند و قطعا تاثیر بسیار زیادی بر مخاطب خواهد گذاشت.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها