موج
کدخبر : ۳۵۷۰۰۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-357001

مهدی عزیزی در گفتگو با خبرگزاری موج عنوان کرد:

برنده جایزه ویژه هیئت داوران در اولین جایزه سال استیکر، طراحی استیکر را یک صنعت دانست که بازار بزرگی را به خودش اختصاص داده است.

مهدی عزیزی برگزیده هیئت داوران جایزه سال استیکر درباره تاثیر حضور در این رویداد بر روند کارش به خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج گفت: حضور در جایزه سال استیکر که سال گذشته برگزار شد، برای من تجربه جدیدی بود و تلاش کردم استیکرهای ویژه و حرفه‌ای را برای این جشنواره طراحی کنم.  بویژه اینکه در کارگاه‌های آنلاینی که امسال در حاشیه جشنواره برگزار شد نکات خوبی برای متحرک‌سازی استیکرها مطرح شد.

این هنرمند در پاسخ به این سوال که طراحی یک استیکر معمولا چه پروسه ای را طی می کند و معمولا چقدر طول می کشد، گفت: پروسه طراحی استیکر بستگی به نوع سفارش دارد، می توان ظرف یک ساعت چند نوع استیکر ساده را طراحی کرد، ولی برای این جشنواره که سفارش دهنده نوع خاصی از استیکر است و بر ویژگی «ایرانی بودن» تاکید دارد، احتیاج به ایده یابی و اتود زدن بسیار دارد. در نهایت، اجرا که از حساسیت های خاص خودش را دارد که شاید به ۴ الی ۵ روز، کمتر یا بیشتر زمان نیاز دارد.

بازار بزرگ طراحی استیکرها

عزیزی درباره اهمیت مقوله طراحی استیکر عنوان کرد: طراحی استیکر یک کار هنری و در عین حال صنعتی است، زیرا اپلیکیشن‌های متعدد موجود در بازار، احتیاج به استیکرهای جذاب و مورد توجه دارند. بنابراین بازار بزرگی را به خودش اختصاص داده و در واقع پول خیلی بزرگی پشت این مقوله وجود دارد که می‌توان روی آن سرمایه‌گذاری کرد.

وی در مورد اینکه آیا طراحی استیکر اطلاعات فنی به غیر از گرافیک هم نیاز دارد، گفت: به نظر من اطلاعات غیر فنی این کار نهایتا محدود به بارگذاری استیکر به روی اپ است که آن هم نیاز نیست گرافیست حتما انجام دهد مگر اینکه مالکیت اپ برای خودش باشد که در این صورت گرافیست یا تصویر ساز از صفر تا صد کار را خودش انجام می دهد.

مهدی عزیزی

طراح استیکر «حسن کچل» در دوره قبلی جایزه سال استیکر در ادامه در مورد راز موفقیت یک استیکر گفت: قطعا استیکرهایی که جذابیت‌ها و استانداردهای لازم را داشته باشند، مورد توجه مردم قرار می‌گیرند. من همیشه از استیکرهایی که خودم طراحی کرده‌ام استفاده می‌کنم و واکنش اطرافیانم هم برایم جالب است چرا که می‌بینم مورد توجه آنها هم قرار گرفته و توجهشان را جلب کرده است؛ به طوری که گاهی می‌بینیم آنها هم این استیکرها را در مکالماتشان به کار می‌برند و حتی برای خودم هم می‌فرستند.

وی تاکید کرد: اگر بازاریابی خوبی برای استیکرهای ایرانی صورت گیرد، مردم از این استیکرها به خوبی استقبال می‌کنند و به دلیل اینکه از فرهنگ و آداب خودمان نشأت گرفته مورد توجه‌شان خواهد بود.

مشکلات کار با پیام رسان های خارجی به دلیل تحریم های بانکی

مهدی عزیزی در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا پیام رسان های خارجی در صورت خرید استیکر در این شرایط تحریم، کماکان حق و حقوق هنرمندان را پرداخت می کنند اظهار داشت: در مورد این سوال باید بگویم که یکی از پر درآمدترین بخش های یک اپ، فروش استیکر به کاربرها است.

وی افزود: در سال های اخیر، خیلی از همکاران برای اپ های خارجی استیکر طراحی می‌کردند و از آنجایی که شرایط و اوضاع تحریم های بانکی مثل این روزها نبود به راحتی با یک حساب ارزی پولشان را می گرفتند. ولی الان این موضوع خیلی کم رنگ شده یا حداقل من خبر ندارم که کسی به راحتی بتواند کار کند، مگر اینکه حسابی خارج از ایران داشته باشد که آن هم مشکلات خودش را دارد.

شایان ذکر است که دومین جایزه سال «استیکر» به دبیری سید مسعود شجاعی طباطبایی از مهرماه 1399 آغاز شده و تا  23 دی‌ماه سال جاری، همزمان با روز جهانی استیکر که اختتامیه این مراسم برگزارمی‌شود، ادامه خواهد داشت.

آخرین مهلت ارسال آثار برای حضور در دومین دوره جایزه سال «استیکر» 21 آذرماه است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها