موج
کدخبر : ۳۴۸۷۴۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-348749

کیوان ساکت در گفتگو با خبرگزاری موج:

آهنگساز، نوازنده تار و سه تار، مدرس دانشگاه و نویسنده حوزه موسیقی ایرانی با تاکید بر اینکه محمدرضا شجریان تمام مکاتب آوازی را در نوردیده بود گفت: شجریان هرگز نخواهد مرد.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری موج روز گذشته، محمدرضا شجریان استاد برجسته آواز ایرانی در سن 80 سالگی و پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری، دارفانی را وداع گفت. در همین ارتباط کیوان ساکت در گفتگوی کوتاهی با خبرگزاری موج، در مورد جایگاه هنری زنده یاد محمدرضا شجریان سخنش را با خواندن یک بیت شعر آغاز کرد و   گفت: «صبر بسیار ببیاد پدر پیر فلک را     که دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید»

این آهنگساز و نوازنده تار و سه‌تار مطرح افزود: سخن از نادره مردیست که نه تنها در آواز، بل در هنر خوشنویسی و  نیز ورزش سرآمد بود. او صدای مردم این دیار کهن و محبوب دل ‌های مردمان ایران بود و خواهد بود. استاد شجریان در جایگاه خودش چه به لحاظ هنری و چه محبوبیت به درجه ای رسیده بود که تا کنون کمتر هنرمندی را در تاریخ ایران سراغ داریم که چنین محبوبیت و ارجمندی داشته و چنین اقبالی یافته باشد. در واقع می توان گفت زنده یاد شجریان در چهار دهه گذشته صدای مردم ایران بود و در شادی ها، رنجها، غم ها و دردها همواره همراه مردم بود.

این نویسنده و مدرس دانشگاه که پیش از این هم در گفتگویی با یکی از رسانه ها تأکید کرده بود که هیچ‌کدام از هنرمندان هم‌عصر استاد شجریان در زمینه آواز و موسیقی ملی ایران به این درجه از تسلط، آگاهی و آشنایی با مکاتب مختلف آوازی و ظرایف آواز ایرانی نرسیده بودند، ادامه داد: سخن گفتن از جایگاه هنری استاد شجریان چیزی نیست که کسی از آن با خبر نباشد. وی تمام مکاتب آوازی را در نوردیده بود و با تسلط کافی که در ادبیات، تاریخ و موسیقی ایرانی داشت آثار بی بدیلی از خودش برجای نهاده بود. بویژه آثاری که در آنها استاد شجریان با پرویز مشکاتیان همکاری کرده است در زمره درخشان ترین آثار موسیقی ایرانی در چهار دهه گذشته است.

کیوان ساکت

این موسیقیدان مطرح با تاکید بر اینکه راهی که استاد شجریان رفت راه عشق و دلدادگی به فرهنگ و هنر ایران بود، اظهار داشت: او به راستی مصداق این بیت از سخن خواجه شیراز بود که «بس نکته غیر حسن بباید که تا کسی      مقبول طبع مردم صاحب نظر شود»

کیوان ساکت در پایان گفت: کمتر می توان سراغ کرد هنرمندی که از پیر و جوان و با هر سلیقه ای تا بدین پایه میان مردم خوش نام  و سربلند زیسته باشد. 

این هنرمند و نویسنده کتاب ردیف کاربردی موسیقی ملی ایران تاکید کرد: شجریان هرگز نخواهد مرد.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها