موج
کدخبر : ۳۴۸۳۱۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-348313

محسن علی‌اکبری در گفتگو با خبرگزاری موج:

تهیه‌کننده سینمای انقلاب و دفاع‌مقدس ضمن تاکید بر لزوم برگزاری جشنواره فیلم مقاومت از چالش ها و موانع تولیدات موثر در حوزه دفاع مقدس و مقاومت سخن گفت.

محسن علی‌اکبری، تهیه‌کننده باسابقه سینمای انقلاب و دفاع‌مقدس، با مثبت ارزیابی‌کردن برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت گفت: برگزاری جشنواره هایی با موضوع مقاومت، اقدام بسیار خوبی است که سبب رونق سینمای دفاع‌مقدس می‌شود.

لزوم تشکیل یک اتاق فکر حرفه ای و فراجناحی

این تهیه کننده با سابقه که در اختتامیه مرحله نخست شانزدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مقاومت هم مورد تقدیر قرار گرفت، در ادامه به آسیب شناسی و موانع روند تولیدات سینمای دفاع مقدس و مقاومت پرداخت و گفت: سه مسئله در ارتباط  با سینمای دفاع مقدس قابل طرح و تامل است، اول از همه، ایجاد یک اتاق فکر بسیار حرفه ای با حضور افراد اهل پژوهش و تحقیق، موفق و شناسنامه دار در عرصه سینمای مقاومت و یا سابقه دار در نگارش فیلمنامه، به همراه جامعه شناسان و رزمندگان دفاع مقدس و مقاومت است. این اتاق فکر می تواند ناظر اصلی بر تولید فیلم ها و سریال های دفاع مقدس و مقاومت باشد.

وی افزود: تاکید من بر تشکیل این شورا با این ترکیب به این دلیل است که در حال حاضر شاهدیم که فیلم نامه های دفاع مقدس در جاهای مختلف بررسی می شود و این موازی کاری بعضا باعث پرداختن به سوژه های تکراری و هدر رفت بودجه ها می شود. در حالی که اگر اتاق فکری برای این گروه از آثار تشکیل شود، می تواند یک مدیریت برنامه ای اعمال کند و تصمیم بگیرد که در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به چه موضوعاتی پرداخته شود و برای محتوای آنها به صورت کیفی اقدامات مناسبی صورت پذیرد. حتی می تواند تولیدات مجزا توسط افراد یا نهادهای مختلف همچون سازمان سینمایی اوج، رسانه ملی و یا تهیه کننده های مستقل صورت پذیرد.

این افراد نباید در اتاق فکر جایگاهی داشته باشند!

محسن علی اکبری ادامه داد: متاسفانه آنچه که در حال حاضر ما می بینیم این است که یکی از دلایلی که هنرمندان ما در این حوزه دچار مشکل می شوند، اتاق فکر هایی است که در نبود سواد، دانش و بینش لازم، کارایی مناسبی ندارند و حتی بعضا می بینیم که افرادی در این اتاق فکر ها حضور دارند که حتی ورود به فضای مجازی را گناه می دانند. در حالی که در شرایط فعلی که در عصر تکنولوژی هستیم و شاهدیم که بیشتر وقت جوانان ما در فضای مجازی سپری می شود، این افراد با نگاه بسته که مفتخر به این هستند که فضای مجازی ندارند و معتقدند که حضور در فضای مجازی گناه و حرام  است،  نباید در اتاق فکرها جایگاهی داشته باشند.

تهیه کننده فیلم سینمایی «کتاب قانون» افزود: با این نگاه بسته قطعا نمی توانیم حرکتی تاثیر گذار بر جوانان در عرصه مقاومت داشته باشیم. این است که لازم است یک اتاق فکر حرفه ای شکل گرفته و افرادی که روشن، به روز، اهل مطالعه و  بدون وابستگی به جناح های مختلف چپ و راست در آن عضو باشند. مقاومت و دفاع مقدس متعلق به هیچ جناحی نیست و تنها جناح و جبهه معتبر در آن جبهه ولایت و رهبری است. بنابراین تنها یک اتاق فکر به روز و آشنا با مقتضیات زمانه و برترین تکنولوژی ها، می تواند متضمن خروجی مناسب و موثر باشد.

امکانات دهه 60 رویای امروز ما است!

این تهیه کننده فیلم های دفاع مقدس و مقاومت در ادامه اظهار داشت: نکته دوم حائز اهمیت در سینمای دفاع مقدس و مقاومت، تجهیزات و امکانات است که در دهه 60 به وفور در اختیار ما قرار می گرفت. من در جاهای مختلف گفته ام که در سال 61، زمانی که ما برای تولید فیلم «گورکن» در پایگاه چهارم هوایی دزفول مستقر بودیم، برای شستشوی نگاتیو 35 میلیمتری فیلم که برای بازبینی مورد نیازمان بود، با هماهنگی هایی که می شد، نگاتیو با هواپیمای سی 130 به تهران ارسال می شد و پس از شستشو به دزفول باز گردانده می شد تا ما آن را بر پرده سینما ببینیم و بتوانیم مشکلاتش را برطرف کنیم. آن زمان امکانات و تجهیزات بسیار خوبی که توسط چه سپاه و چه ارتش در اختیار ما بود از تانک و هواپیما بگیرید تا کشتی ها و ناوچه های جنگی، امروزه به رویا و تخیل تبدیل شده است؛ به نحوی که احساس می کنیم اصلا چنین چیزهایی در ایران نیست! یا ما آنها را نمی بینیم.

باورکنید که شهرک سینمایی دفاع مقدس جای پول در آوردن نیست

وی افزود: بنابراین، این روزها با این مسئله مواجهیم که فیلم هایمان خیلی ضعیف شده است در حالیکه یکی از ویژگی های بارز فیلم های جنگی و مقاومت، اکسسوار و پروداکشن آنها است که به سختی در اختیار ما قرار می گیرد. حتی به عنوان مثال، شهرک سینمایی انقلاب و دفاع مقدس به ما می گوید که باید پول امکانات را به ما بدهید در حالی که این شهرک ساخته شده تا منِ هنرمند برای تولید فیلمم به آنجا مراجعه کرده و از امکاناتش استفاده کنم. همین امر باعث می شود که تهیه کننده و سرمایه گذار نتواند این هزینه را پرداخت کند و کنار بکشد. البته دوستان مستقر در این شهرک هم حسن نیت دارند و علاقمند به همکاری هستند؛ اما می گویند که به ما بودجه ای داده نمی شود و به آنها گفته اند که باید آنجا را به صورت خویش گردان اداره کنند. در حالی که دست اندرکاران فرهنگی باید قبول کنند که واقعا جایی همچون شهرک دفاع مقدس، جای پول در آوردن نیست و اگر بر اساس فیلمنامه ای که در آن اتاق فکر تصویب شده باشد، تجهیزاتی برای ساخت فیلم لازم باشد باید در اختیار هنرمند قرار بگیرد.

محسن علی اکبری در پاسخ به این سوال که آیا جلوه های ویژه کامپیوتری نمی تواند جایگزین این امکانات شود گفت: کمبود تجهیزات و امکانات به اکثر فیلم های جنگی ما لطمه جدی وارد کرده است و حتی برای استفاده از جلوه های ویژه هم ما نیاز به حداقل هایی داریم تا بتوانیم از روی آن تصاویر کامپیوتری را ایجاد کنیم که همان ها هم به سختی در اختیار ما قرار می گیرد. دست کم اگر خود آن تجهیزات را نمی توانند به هنرمندان بدهند، تجهیزات شبیه سازی و تکنولوژی آن را وارد کرده و در اختیار هنرمند بگذارند.

محسن علی اکبری

کاش فرماندهان نیروهای مسلح سالی یکبار با هنرمندان ملاقات داشته باشند/دستور امیر دریادار سیاری برای نفوذ

در ادامه تهیه کننده «چشم شیشه ای» اظهار داشت: نکته سوم که اهمیت ویژه ای هم دارد ارتباط هنرمند با فرماندهان است که در این زمینه خیلی ضعیف عمل می شود. اگر همین الان از فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا بسیج مستضعفین سوال کنید که آخرین نشستی که با هنرمندان داشته اید چه زمانی بوده است، بعید می دانم که کمتر از سه سال پیش را به یاد آورند.

وی افزود: برای بیان اهمیت این موضوع باید به مثالی اشاره کنم. من برای ساخت آخرین سریالی که در دست داشتم یعنی سریال نفوذ به کارگردانی آقای جواد شمقدری ، یک مقطعی از انقلاب را به تصویر می کشیدیم که نیاز به حضور جدی ارتش داشت. در حالی که از شش ماه قبل از آغاز فیلمبرداری تا شش ماه پس از آن، درگیر نامه نگاری و مباحث مربوط به ایرادات و اصلاحات فیلمنامه بودیم و عملا هیچ امکاناتی در اختیار ما قرار نگرفته بود؛ تا اینکه با خواست خدا، جلسه حضوری با امیر دریادار سیاری شکل گرفت و پس از بیان مشکلات، بلافاصله با دستور ایشان، لشکر 16 زرهی قزوین با کلیه امکانات، ادوات و نفرات در اختیار ما قرار گرفت که اکنون در سریال بسیار خودنمایی می کند و کار را دیدنی کرده است.

این تهیه کننده ادامه داد: اگر بستری فراهم شود تا دست کم سالی یک یا دوبار، دیدار صمیمانه هنرمندان با فرماندهان رخ دهد و درد دل و مشکلات آنها برای تولید را بشنوند خیلی از مسائل حل می شوند. در واقع یکی از معضلات اصلی ما عدم دیدار با فرماندهان است تا در راستای رفع مشکلاتمان برای تولید آثار، راسا دستور دهند؛ چرا که در این حوزه جز با دستور فرماندهی عملا کاری از پیش نمی رود.

دغدغه فرهنگی رهبران انقلاب اسلامی همیشه مشهود بوده امان از دست مدیران فرهنگی!

تهیه‌کننده «پرواز در شب» در مقایسه ای مجدد بین وضعیت تولید آثار دفاع مقدسی در سالهای ابتدایی انقلاب و اکنون که انقلاب و سالگرد آغاز جنگ تحمیلی به چهل سالگی رسیده است، خاطرنشان کرد: در زمان جنگ، مشوق‌هایی مانند تشویق‌های امام (ره) و بعد از آن تشویق‌های مقام معظم رهبری، مایه دلگرمی سینماگران و فیلمسازان بود تا آنان نیز در جبهه‌های فرهنگی به مبارزه بپردازند. متاسفانه امروزه به رغم تداوم این مشوق ها از سوی مقام معظم رهبری، توجه و عملیاتی شدن آنها از سوی مدیران فرهنگی بسیار کم شده که امید است برگزاری مداوم جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت این نقصان را جبران کند.

وی افزود: گرچه مشوق ها از سوی مقام معظم رهبری ادامه دارد اما مدیران ارشد فرهنگی مانند سایر مجموعه های دیگر که در واکنش به نامگذاری سالها توسط رهبر معظم انقلاب صرفا به کارهایی از قبیل تکرار آن نام، درج نام سال در بالای صفحات تلویزیون و چاپ بنرها و پوسترها می پردازند، کار عملی انجام نمی دهند.

درخواست هنرمندان از مدیران ارشد فرهنگی

تهیه‌کننده «اصحاب کهف» افزود: اصلا مدیران فرهنگی ما نسبت به واژه های مقام معظم رهبری در خصوص فرهنگ و هنر ورود جدی و تحلیلی نمی کنند. مثلا از هنرمندان دعوت نمی کنند تا در مورد چیستی «نفوذ فرهنگی»، «اقتصاد مقاومتی» یا «جهش تولید» بحث، بررسی و همفکری کنند. مدیران فرهنگی ما صرفا افرادی هستند که یک دوره کوتاه پشت یک میز قرار می گیرند و آن قدر آن میز برایشان ارزشمند و مهم است که سعی می کنند از پشت آن تکان نخورند که مبادا فرد دیگری جای آنها را بگیرد. در حالی که تا به دل جامعه نیایند و نگاه درستی به جامعه نداشته باشند و مشکلات را درک نکنند، عملا هنر ما هم رشد نخواهد کرد.

علی اکبری ادامه داد: بنابراین خواسته ما از مدیران ارشد فرهنگی این است که از اتاقها خارج شوند و بیشتر در دل جامعه و هنرمندان و با هنرمندان باشند، در راستای مبانی هنرهای دینی و انقلابی باشند تا بتوانیم در یک محفل مشورتی به مباحثی که مد نظر حضرت آقا هست و مد نظر امام (ره) بود، کمک دهیم.

تاثیر حضور مقام معظم رهبری در پشت صحنه سریال مریم مقدس

تهیه کننده «مریم مقدس» خاطرنشان کرد: ما می بینیم که امام خمینی (ره) به رغم حجم مشکلاتی که وجود داشت، در اولین سخنرانی‌شان در بهشت زهرا می گویند که با سینما مخالف نیستیم، یا به رغم مسائلی که یک کشور با چند ده میلیون نفر جمعیت و یک دنیا دشمن دارد، مقام معظم رهبری به همراه خانواده محترم خود، یک روز از صبح تا عصر وقت می گذارند و به پشت صحنه سریال مریم مقدس می آیند و از جزئیات مطلع می شوند؛ نسبت به رفع اشکالات فیلمنامه ایده هایی را به هنرمندان می دهند و کمک می کنند. همین حرکت برای هنرمندان آن سریال و یا فیلم می تواند تحول ساز باشد که اتفاقا در همان سریال هم دیدیم که نکات ریزی که ایشان برای دلنشین تر شدن سریال فرمودند در جذاب و واقعی تر شدن آن کمک بسیاری کرد.

وی ادامه داد: همه اینها نشان از این دارد که در سطح کلان و رهبری مملکت، که باید به همه امورات از جمله اقتصادی و کشاورزی، سیاسی و اجتماعی رسیدگی کنند، دغدغه فرهنگی وجود دارد ولی در سطح مدیرانی که باید صرفا به طور تخصصی به فرهنگ توجه داشته باشند این دغدغه کمتر دیده می شود. متاسفانه تا این مدیران خودشان ورود نکرده و از هنرمند نخواسته باشند، هنرمندان هم برای ورود به عرصه ای که سختی و مشکلات داشته باشد و نه تنها حمایتی نداشته بلکه بعضا جلوی پایش سنگ اندازی هم کرده و با ندادن امکانات و تجهیزات مانع تراشی کنند، تمایلی نخواهند داشت.

کارکرد اصلی جشنواره فیلم مقاومت

این سینماگر افزود: بنابراین امیدواریم که با رفع این مشکلات و اخذ چنین تدابیری، در دوره بعدی جشنواره مقاومت با تعداد آثار بیشتری مواجه باشیم، آثاری که تاثیر گذار باشند و موازی سازی هم نشده باشند. مثلا اگر بنا است در مورد شهید همت اثری ساخته شود، یک اثر باشد. ولی اثری که کامل بوده و به درستی به زندگی آن شهید بزرگوار پرداخته باشد در عین حال که امکانات لازم را هم در حد کفایت در اختیار داشته باشد؛ نه اینکه چند کار ناقص تولید شود و جز لطمه دستاوردی نداشته باشند.

محسن علی‌اکبری در پایان با اشاره به ضرورت ایجاد فضای انگیزشی در حوزه سینمای دفاع‌مقدس، افزود: جشنواره محلی برای دیده شدن استعدادها و پاسداشت و تقدیر از افرادی است که سال‌های متمادی با موضوع دفاع‌مقدس در سینما فعالیت کرده‌اند. در عین حال ترغیب و تشویق جوانان خوش‌فکر سینما، یکی از کارکردهای اصلی این جشنواره است؛ به همین دلیل برگزاری هر ساله آن می‌تواند این کارکردها را افزایش دهد.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها