موج
کدخبر : ۳۴۷۰۷۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347078

در هفتاد و ششمین قسمت از برنامه سینمایی هفت مطرح شد:

هفتاد و ششمین قسمت از برنامه سینمایی هفت به موضوعاتی همچون پول کثیف در سینما، جشنواره مستند تلویزیونی، فیلم خط باریک قرمز و نقد فیلم سینمایی بهترین سال های زندگی ما اختصاص داشت.

به گزارش خبرگزاری موج، شب گذشته هفتاد و ششمین قسمت از برنامه سینمایی هفت باحضور منصور لشگری قوچانی ، امیر سمواتی ( تهیه کننده)، مهدی میرتیموری (دبیر اجرایی جشنواره مستند تلویزیونی )، فرزاد خوش دست و رامتین شهبازی ( کارگردان خط باریک قرمز و کارشناس مستند)، کارشناسان رسانه و منتقدین روی آنتن رفت. 

پول های آلوده باعث شده عده ای هوس جزیره داشتن بکنند/ با سینما خود و پولهایشان را تطهیر می‌کنند

میزگرد اول این هفته برنامه سینمایی هفت با حضور دو تهیه کننده سینما درمورد پول های آلوده و معایب آن سپری شد.

امیر سمواتی دراین باره گفت:  به نظر من پول کثیف کلمه درستی نیست. پول هایی که در حوزه سینما وارد شده باعث شده عده ای خانه های آنچنانی بخرند، هوس جزیره داشتن بکنند، دستمزدهایی طلب کنند که نتوانیم پرداخت کنیم. به نظرمن این شرایط هیچ وقت تغییر نمیکند. فرق ندارد در ایران زندگی کنی یا خارج از کشور این پول ها وجود دارد.

وی افزود: در برخی مواقع در تهیه کنندگی وارد یک فرایندی می‌شویم که شغل خود را میفروشیم. اینکه ما به عنوان تهیه کنندگی چه قوامی داریم و چه شرایطی، اصل است. تقریبا این خطا را بیشتر کارگردانان ما داشتند که یک بار تهیه کنندگی را تجربه کرده اند. در واقع یک فضای بلبشویی در فضای تهیه کنندگی به وجود آمد ولی دو هفته ایست که منسجم شدند. این اتحاد باید تولید قدرت کند. تهیه کننده باید درس بخواند، تجربه کرده باشد. به نظر من اگر یک کارگردان خوب بخواهد ترقی کند میشود یک تهیه کننده خوب. برخی فکر می‌کندند تهیه کننده یعنی حسابدار ولی این طور نیست. تهیه کننده هر فیلمی را نمیسازد. من به عنوان تهیه کننده امانتدار سرمایه گذار هستم.

منصور لشگری قوچانی هم ادامه داد: ما در سینما استراتژی نداشتیم ولی برخی افراد صاحب این سرمایه ها داشتند. پول کثیف به محض ورود به سینما استراتژی دارد. اولین کاری که این سرمایه ها می‌کنند این است که افراد سالم و پول سالم را فراری می‌دهند. منافع آن ها به شخص می‌رسد. این پول سینما را فلج کرده است. سینما یک ابزاری است که می‌تواند تطهیر کند. رابطه هابیل و قابیل را میتوان در سینما عوض کرد. واقعا منافع شخصی است. این یک استراتژی  برای تطهیر خودشان است.

این تهیه کننده سینما ادامه داد: وزارت ارشاد به عنوان متولی سینما در برابر پول هایی که وارد سینما میشود هیچ دستور العملی ندارد، پس باید به مجلس برود. البته معتقدم که تهیه کنندگان به عنوان یک صنف باید راه حل به مجلس ارایه بدهند. باید این پول ها مدیریت شود. متاسفانه در شرایطی هستیم که پول سالم هم وارد سینما شود ناسالم می‌شود. باید دولت و مجلس شفافیت سازی و برنامه ریزی کند. فیلم سینمایی باید مثل شرکت باشد. 

وی در ادامه اظهار داشت: یکی از آسیب های پول کثیف بحث اختلاف طبقاتی بین خود بچه های خانه سینماست و یک تخریب بزرگتر برای خود جامعه است. سینما قرار بود باعث رشد باشد ولی الان حتی دیگر سرگرمی هم نیست.

 

مسولان با دیدن مستند ها میتوانند با مشکلات شهرها بی واسطه و مستقیم رو به رو شوند

میزگرد دوم برنامه به جشنواره مستند تلویزیونی اختصاص داشت و مهدی میرتیموری دبیر اجرایی این جشنواره درمورد وضعیت امسال جشنواره گفت: جشنواره مستند تلویزیونی تنها جشنواره ایست که بحث کرونا روی آن اثر نگذاشته و فقط برای اختتامیه هنوز تصمیم گیری نشده است. 

وی افزود: واقعیت این است که در جشنواره موضوع آزاد است و افراد در هر حوزه ای می توانند آثار خود را ارسال کنند. امسال از تمام نقاط کشور مستند به جشنواره رسید. مسولین کشوری ما اگر وقت  بگذارند خیلی راحت می توانند با این مستندها با مشکلات کشور آشنا شوند.

جذابیت این فیلم آن است که ما اصلا نمی دانیم چه خواهد شد/ برای خود من هم این دغدغه بود آیا سایکو درام می تواند باعث کاهش جرم شود؟

میز مستند این هفته به بررسی خط باریک قرمز ساخته فرزاد خوش دست سپری شد . رامتین شهبازی درمورد این فیلم گفت: پژوهش خط باریک قرمز در خود فیلم در حال انجام شدن است. زمانی هست ما به یک نتیجه رسیده ایم و آن را در فیلم پیاده می کنیم. این ممکن است غیر قابل باور شود. در پژوهش یک موضوع و مساله داریم و بعد جامعه آماری. جامعه آماری در فیلم تمام بچه های دارالتادیب هستند. سپس یک بازیگر به فیلم اضافه می شود و ما با موضوع سایکو درام آشنا می شویم.جذابیت این فیلم آن است که ما اصلا نمی دانیم چه خواهد شد. چون ما هم جزئی تیم پژوهشگر می شویم. فیلم موضوع فروشی نمی کند و درگیر این پژوهش می شود. حتی ریسک شکست در پایان کار را هم به جان می خرد.

 فرزاد خوش دست در ادامه افزود: برای خود من هم این دغدغه بود آیا سایکو درام می تواند باعث کاهش جرم شود. فیلم و پیشنهاد آن برای خیلی از مسئولین قضایی مفید بود و از آن استقبال هم کردند. اینجا هنر واقع می تواند پالایش کند. می تواند بخشی از بزه های اجتماعی را کاهش دهد. این اتفاق واقعا برای یکی از کاراکتر های فیلم افتاد. زمانی که در جایی  قصد دعوا داشت منصرف شد و با من  تماس گرفت. او با من تماس گرفت اما بیشتر به یاد پروسه سایکودرام بود. کاری که توانسته به او کمک کند تا خشم خود را کنترل کند.

گفتنی است میز نقد این هفته برنامه به نقد و بررسی فیلم سینمایی بهترین سال های زندگی ما اثر ویلیام وایلر با حضور مسعود فراستی، جواد طوسی و محمدتقی فهیم سپری شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها