موج
کدخبر : ۳۴۵۱۵۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-345159

در نشست خبری مطرح شد:

چهارمین نشان عکس سال مطبوعاتی ایران در پایان یک سال پر حادثه بدون برگزاری مراسم و نمایشگاه فیزیکی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار تجسمی موج، صبح امروز چهارشنبه ۱۹ شهریورماه سالن امیرخانی خانه هنرمندان ایران میزبان نشست خبری چهارمین دوره اعطای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران بود در حالی که زمزمه های تعطیلی خانه هنرمندان به گوش می رسد. این نشست با حضور حمید فروتن رییس هیات مدیره، مهدی قاسمی، سجاد صفری و امیر نریمانی از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران ، محسن سلیمانی مدیر هنری این دوره و چند عکاس پیشکسوت از جمله فرهاد سلیمانی، محسن شاندیز و محمد صیاد برگزار شد.

نشست خبری چهارمین دوره اعطای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران

در ابتدای این نشست حمید فروتن رییس هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران و دبیر چهارمین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی با تاکید بر مستقل و حرفه ای بودن این انجمن توضیح مختصری در مورد فعالیت  ۲۱ ساله فعالیت انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران ارائه کرد و گفت: این انجمن از حدود ۲۱ سال پیش به عنوان اولین انجمن عکاسی در ایران فعالیت خود را بطور کاملا مستقل آغاز کرده و صنفی و غیردولتی است و کار می‌کند. همه اعضای ما غیر از عکاس بودن در رسانه‌ها هم فعالیت دارند و حرفه ای هستند.

وی در مورد نحوه برگزار این دوره نشان عکس سال مطبوعاتی اظهار داشت: بر خلاف دوره های پیش که در خانه هنرمندان با برپایی نمایشگاهی از منتخب آثار، در سالن شهناز مراسم اهدای جایزه داشتیم، مراسم اهدای جوایز و نمایشگاه این دوره به صورت آنلاین برگزار می شود.

فروتن در مورد زمان این رویداد آنلاین گفت: ابتدا قرار بود که ساعت 18 روز جمعه ۲۱ شهریورماه به صورت آنلاین این مراسم برگزار شود اما به احترام استاد محمد صیاد که از پیشکسوتان عکاسی است و مراسم افتتاحیه بخش سوم نمایشگاه آثار و رونمایی کتاب او در همان زمان است،  برنامه را با یک ساعت تاخیر و در ساعت 19 آغاز می‌کنیم.

فروتن سال گذشته را سالی سخت و پر حادثه خواند و گفت: در حالی است که سال ۹۸ سال بسیار پرحادثه‌ای بود و عکاسان مطبوعاتی سالی سخت را پشت سر گذاشتند اما به دلیل محدودیت‌های اجتماعی حاصل از شیوع بیماری کرونا از برگزاری مراسم و نمایشگاه معذور هستیم.

وی تصریح کرد: امسال آثار بسیاری به دبیرخانه ارسال شد و کار هیات داوری نیز سخت بود. در هر حال تصمیم گرفتیم مراسم و نمایشگاه به صورت مجازی برگزار شود.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران در انتهای سخنانش از خانه هنرمندان ایران که در آستانه تعطیلی قرار دارد تشکر کرد و گفت: امیدوارم شهرداری تهران و وزارت ارشاد به مساله خانه ورود کنند و کمک کنند اینجا که خانه همه هنرمندان است، رونق سابق خودش را به دست آورد.

نشست خبری چهارمین دوره اعطای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران

در ادامه، سجاد صفری عضو هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران گفت: کارن فیروز ادیتور سابق رویترز، مهرداد اسکویی، آرش خاموشی، نیوشا توکلیان و محمد قوچانی داوران چهارمین دوره نشان بودند که حدود ۴ هزار عکس ارسالی از ۳۶۸ عکاس را داوری کردند.

وی در مورد جزئیات آثار رسیده گفت:  ۱۱۱۱ تک عکس، ۲۹۳ مجموعه عکس و ۹ مالتی مدیا برای ما ارسال شد که در بخش تک عکس؛ ۱۴۶ عکس پرتره، ۳۵۰ عکس خبری، ۱۲۹ عکس محیط زیست، ۳۸۲ عکس مستند و ۱۰۴ عکس ورزشی ارسال شده بود. همچنین در بخش مجموعه عکس؛ ۲۹ مجموعه عکس ورزشی، ۱۰۸ مجموعه مستند، ۴۸ مجموعه محیط زیستی، ۸۶ مجموعه خبری و ۲۲ پرتره خبری به مرحله داوری رسید.

وی افزود: داوران با تکیه بر سابقه مطبوعاتی و حرفه‌ای بودن‌شان، در دو جلسه آنلاین و یک جلسه حضوری آنها را داوری کردند.

وی با تاکید بر اینکه همه اتفاقات و حوادث هم وزن هستند و نی توان برای یک یا چند حادثه خاص بخش ویژه ای در نظر گرفت، درباره برگزاری نمایشگاه به صورت فیزیکی اظهار داشت: به دلیل ریسک بالای حضور افراد و لزوم رعایت پروتکل‌های اجتماعی و بهداشتی، از برگزاری نمایشگاه به صورت فیزیکی صرف نظر کرده ایم اما همزمان با مراسم اهدای جایزه این دوره نشان، از سایت ادوار نشان سال هم رونمایی می‌کنیم که آثار همه ادوار نشان سال عکاسی مطبوعاتی ایران در آن قابل مشاهده است.

در ادامه مراسم، محسن سلیمانی مدیر هنری چهارمین نشان عکس سال مطبوعاتی ایران درباره طراحی نشان و پوستر این دوره گفت: من با علاقه ای که به خط نستعلیق بودن و طراحی ایرانی دارم و با توجه به عنوان نشان عکس سال مطبوعاتی ایران، برای طراحی نشان، از ترکیب خط نستعلیق و نشانی از لنز دوربین عکاسی بهره گرفتم چراکه برایم اهمیت دارد که مخاطب ایرانی مستقیما با کار ارتباط برقرار کند. برای هویت بصری نیز طراحی‌هایی انجام شد. در طراحی پوستر نیز به جای استفاده از تایپوگرافی، با نظر دوستان از عکس بهره گرفتیم که بدین منظور عکس پوریا پاکیزه برای طراحی پوستر به عنوان ایمیج اصلی پوستر همراه با ترکیب‌بندی لی‌اوت مورد استفاده قرار گرفته است.

این هنرمند گرافیست در ادامه با بیان اینکه اصلی‌ترین بخش پوستر نیز به نشان چهارمین دوره اختصاص دارد، افزود: سعی کردم پوستر در ترکیب بندی و رنگبندی، هم ساده باشد و هم با حال و هوای امروز همخوانی داشته باشد.

در پایان فرهاد سلیمانی از اعضای انجمن عکاسان مطبوعاتی نیز اعلام کرد که با آرای دوستان در حوزه پیشگامان دو نفر از شایسته‌ترین افراد انتخاب شدند که اسامی آنها در افتتاحیه اعلام خواهد شد و پس از آن از پوستر چهارمین نشان سال مطبوعاتی ایران رونمایی شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها