موج
کدخبر : ۳۴۴۷۸۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344784

یرژی منتسل کارگردان برنده جایزه اسکار اهل جمهوری چک در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ورایتی، یرژی منتسل نویسنده، کارگردان و بازیگر اهل جمهوری چک بعد از تحمل طولانی مدت یک دوره بیماری روز گذشته در سن ۸۲ سالگی درگذشت. همسر او اواخر روز یکشنبه با انتشار پستی در صفحه مجازی مرگ او را تایید کرد.

منتسل در سال ۱۹۶۶ با فیلمی به نام «قطار‌های تحت نظر» که در مورد اشغالگری نازی‌ها بود، جایزه اسکار را دریافت کرد. او به همراه شخصیت‌هایی مثل میلوش فرومن و ورا چیتیلووا در بین چهره‌های اصلی موج نو چک قرار دارد. او در سال ۱۹۸۶ هم دوباره در بخش بهترین فیلم خارجی زبان با اثری به نام «دهکده عزیز و کوچک من» توانست نامزد اسکار شود.

او همکاری طولانی مدتی را با بهومیل هرابال، رمان نویس اهل چک داشته است. هرابال نویسنده رمانی بود که فیلم سینمایی «قطار‌های تحت نظر» با اقتباس از آن ساخته شد. منتسل همینطور از دیگر رمان دیگر وی به نام «کوتاه کردن آن» و «چکاوک‌های روی بند» اقتباس کرده بود. در آخرین فیلم یاد شده، به تبعید جواد به اردوگاه‌ها اشاره شده بود  که البته تا پس از انقلاب مخملی در سال ۱۹۸۹ اجازه اکران به این فیلم داده نشد.

منتسل که جایزه شیرطلایی جشنواره چک را به دلیل دستاورد‌های هنری دریافت کرده و از سوی جشنواره کارلووی واری نیز مفتخر به دریافت جایزه شده، سابقه دریافت مدال لیاقت را  نیز دارد.

او در فیلم‌های سینمایی و همینطور تلویزیونی نیز سابقه بازی داشت و در ۸۰ پروژه به نقش آفرینی پرداخته بود. آخرین نقش‌آفرینی منتسل به فیلمی ساخته مارتین سولیم با نام «مترجم» باز می‌گردد. منتسل از سال ۲۰۱۷ پس از آنکه جراحی مغز انجام داده بود، توسط همسرش مراقبت می‌شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها