موج
کدخبر : ۳۴۴۴۵۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344455

گنجینه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران آخرین نسخه ​کتاب چاپ سنگی مصور «مختارنامه» با 31 تصویر سیاه و سفید از قیام مختار ثقفی با قدمتی 160 ساله را نگهداری می کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتاب چاپ سنگی مختارنامه متعلق به سال 1280 هجری قمری در منبع نفیس خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود. مولف کتاب «مختارنامه» یا «روضه المجاهدین»، عطاءالله بن حسام واعظ است و کتابت آن را محمدعلی خوانساری برعهده داشته است.

این کتاب در بیست و چهار باب به رشته تحریر درآمده و هرباب کتاب واقعه‌ یا جنگی را روایت می‌کند. در این اثر همه وقایع تاریخی که بر مختار می‌گذرد از مرگ «یزید بن معاویه» گرفته تا قیام توابین و بعد از آن روایت می شود.

واعظ هروی به عنوان راوی تاریخ زیسته مختار ثقفی در دوران قیام، اهتمام خود را بر آن داشته تا یک به یک جنگ‌های مختار را روایت کند. بخش عمده این کتاب به شرح مجازات قاتلان امام حسین (ع) و یاران آن حضرت و چگونگی شکل‌گیری قیام مختار اختصاص یافته است.

آخرین نسخه موجود از این کتاب در منبع نفیس خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، 31 تصویر سیاه و سفید را در برمی گیرد که این تصاویر شامل بیعت کردن مردم با عبدالله عفیف و خبردار شدن عبیدالله ملعون، تصویر حبس بودن مختار، تصویر بارگاه مختار و کشتن قتله سید الشهداء هر یک به نوعی و زندان فرستادن خولی اصبحی علیه اللعنه، ‌تصویر کشته شدن شمر و غیره می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها