موج
کدخبر : ۳۴۴۲۷۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344271

کیومرث قورچیان در گفتگو با خبرگزاری موج:

نقاش و مجسمه ساز پیشکسوت کشورمان در خصوص نوع پرداخت به موضوع شهدا و مقاومت بیان داشت: ابتدا باید فکر کنیم که برای این موضوع چه عنصری را می توان به کار گیریم تا مقصودمان را به نحو بهتری نشان دهیم.

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، کیومرث قورچیان ، هنرمند نقاش پیشکسوت کشورمان با نزدیک به ۴۰ سال فعالیت هنری، عضو مرکز توسعه هنرهای تجسمی، انجمن نقاشان ایران و شهرک بین المللی هنرمندان پاریس است که آثار متنوعی با مضامین مختلف از جمله ایثار و شهادت در کارنامه خود دارد. این مدرس هنر در خصوص نوع پرداخت به موضوع شهدا و مقاومت به خبرنگار ما بیان داشت: ابتدا باید فکر کنیم که برای این موضوع چه عنصری را می توان به کار گیریم تا مقصودمان را به نحو بهتری نشان دهیم. در این خصوص دو مورد باید مورد توجه  قرار گیرد که یکی «موضوع» و دیگری «ابزار کار» است.

آثاری از کیومرث قورچیان

وی در مورد اهمیت این دو مورد خاطر نشان کرد: هنرمندانی که واقع گرا و دنبال نمایش عینی موضوعات هستند از نظر ابزار کار و المان های مد نظر با هنرمندی که در سبک انتزاعی کار می کند تفاوت دارد و نمی توان برای آنها نسخه واحدی پیچید.

این هنرمند نقاش، سپس ضمن مفید دانستن برگزاری رویدادهای هنری که با هدف تجلیل از حماسه‌آفرینی‌های شهدا و ایثارگران جنگ تحمیلی هشت ساله برگزار شوند اظهار داشت: ضمن تاکید بر توجه به مسئله زیبایی شناسی، من استفاده از رویکردهای نو را در برگزاری مسابقات هنرهای تجسمی را پیشنهاد می کنم. در کار هنر، هر کاری را و با هر ابزاری که انجام می دهیم؛ ابتدا باید آن را از نظر زیبایی شناسی مد نظر قرار دهیم که چقدر به المان های نو و جدیدی در آن رسیده ایم.

آثاری از کیومرث قورچیان

قورچیان ادامه داد: ارائه پرفورمنس که همزمان از چند هنر در خود بهره می گیرد یکی از ایده هایی نویی است که می تواند فراتر از یک رشته هنری خاص به موضوع مد نظر بپردازد و در انتقال مفهوم تأثیرگذار ظاهر شود که تاکنون موفقیت آن در اثرگذاری بر مخاطب را در بعضی از جشنواره ها و نمایشگاه هایی که انجام شده است، دیده ایم.

وی در ادامه به برگزاری مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران به ویژه شهدای راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران که یکی از تازه‌ترین اقداماتی که در دست انجام قرار گرفته است، اشاره کرده و گفت: راه آهن خدمات شایسته ای که در این برهه از تاریخ و شرایط حساس کشور ، از خود به یادگار گذشته است بنابراین می توان نه تنها به نصب آثار هنری از جمله مجسمه و لوح هایی در فضای عمومی و مرتبط با ایستگاه های راه آهن اقدام کرد بلکه با بهره گیری از اصوات مختلفی که تداعی کننده یادمان دوران دفاع مقدس است، همزمان از ترکیبی از هنرهای مختلف بهره برد و بر جذابیت موضوع نزد مخاطب بیفزاییم.

قورچیان به نقش اشاره کرد و بیان داشت: با زبان هنر، می توان بسیاری از خدمات راه آهن در ۸ سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس که فراتر از یک وسیله حمل و نقل به مردم خدمت رسانی کرده است را به تصویر در آورد. خدماتی که مردم کمتر به آن توجه داشته اند. قطار یک وسیلۀ مطمئن حمل و نقل و به نوعی سمبل جریان داشتن حیات انسانی است و این امکان وجود دارد تا هنرمندان مجمسه ساز و معمار با الهام از این وسیله و جایگاه آن در جامعه و نقشی که در جنگ داشت به خلق اثر بپردازند.

آثاری از کیومرث قورچیان

این هنرمند صاحب سبک که با تلفیق نگارگری سنتی و آبستره نقاشی می کند و  آثار بسیاری را با موضوع فلسطین، جنایات صهیونیست ها و غزه خلق کرده است، افزود: من اگر بخواهم کاری در این حوزه و با هنر مجسمه سازی و نقاشی انجام دهم، فکر می کنم چیزی جز پرفورمنس و استفادۀ همزمان از اصوات و آثار تجسمی نتواند ارتباط تأثیرگذاری با مخاطب داشته باشد.

وی ادامه داد: نهادهای برگزار کننده چنین رویدادهایی باید سعی کند تا در کنار بخش رقابتی آنها که مناسب شرکت هنرمندان جوان است، با دعوت از هنرمندان پیشکسوت و حرفه ای به انتقال هر چه بهتر پیام خود به مخاطب کمک کند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها