موج
کدخبر : ۳۴۲۲۰۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-342202

جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان با برگزاری آیین اختتامیه به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری موج، بیانیه هیئت داوران اولین دوره جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان، نوشته و قرات شده از  سوی استاد بهروز غریب پور، رئیس هیئت داوران این دوره از جشنواره به شرح ذیل است:

نخستین دوره جشنواره بین المللی مجازی تئاتر عروسکی دانشجویی، همچون شمعی در ظلمات ، آوایی در سکوت و نیم خیزی برای برپا ایستادن است .  این حرک از آن رو ارزش بیشتری پیدا  می کند که در اوج ناامیدی ها توسط دانشجویان راه اندازی شده  و استادان دانشگاه آنان را یاری داده اند؛ بی تردید دوره های آتی این جشنواره در آینده بسیار پربار تر از این دوره خواهند بود زیرا که  فرصت و زمان تولید و زمان برسی آثار  بیشتر و تجربه  عناصر موثر در برگذاری ان بیش از پیش خواهد بود.

اما فضل تقدم این نخستین حرکت و نخستین گام همواره بر سایر دوره ها  سایه خواهند افکند، زیرا که برآمده از دورانی است که تصور مرگ هنر یا کم فروغ شدن آن فراگیر بود و چنین تصور میشد که تالار های نمایش بسته و چراغ های آن خاموش پس دست و دل اهلنمایش به کار نمیرود .

از این رو باعث افتخار اعضای گروه داوران است که در این حرکت ارزشمند ، همدوش نیرو های جوان ، پرچم امید را برافراشته، و بی هراس از نغمه های همیشه یاٌس آلود و خوشبختانه همیشه محکوم به شکست به کار خود ادامه دادیم؛ در ضمن باور داریم که هر هنرمندی که در این جشنواره شرکت کرده است، از نظر ما برنده است زیرا که ناامیدی را شکست داده است و به رغم داوری در مورد بهترین ها ، ایمان داریم  که همه شرکت کنندگان  در ادوار آینده ی جشنواره با آثاری شایسته تر حضور خواهند یافت و آگاه اند که برای هنرمندان داوری زمان و داوری مخاطبان برتر از هر نوع داوری دیگری بوده و خواهد بود و مطرح نشدن در میان برندگان این جشنواره را  به مثابه پایان ارزیابی نخواهد کرد زیرا که عرصه هر نوع فعالیتی سر شار از  افت و خیز و  فراز و فرود بوده و هست و دلبستن به موفقیت یا دلشکستن از  عدم موفقیت تنها احساسی موقت است؛ و کسی که  در شرایط کرونا برپا ایستاده است، راز موفقیت را کشف کرده است . امید و تلاش بی امان و ایمان و بس.

اسامی نامزدها و برگزیدگان جشنواره پس از خوانش بیانیه توسط داوران جشنواره و مجری اعلام شد:

نامزد های بخش دانشجویی اولین جشنواره بین المللی مجازی عروسکی دانشجوان:

 The monster کارگردان: Smerdov Marsel از  Russia

K.A.R.A.N.T.A.N.E.N(Q.U.A.R.A.N.T.I.N.E)، کارگردان:  Wagner `Aron از Romania

Patient:  to be or not to be، کارگردان: Veronika Troksiarova از Slovakia

Lady Macbeth 2020، کارگردان: پری سیما چگینی از France & iran

Memory exercise-cycle:Quaranitine improvisation، کارگردان: Lociano Mansur از Argentina

*نامزد های بخش غیر دانشجویی اولین جشنواره بین المللی مجازی عروسکی دانشجوان:

وحشت در شهر  کارگردان: حسین دریس از تهران، شهر شیرها کارگردان: زیبا برجی فلاح از تهران

پرستار،  کارگردان: مجید بشکال از بندر عباس، قطعه گمشده کارگردان: مجید رستم آبادی از شهر قدس

*آثار برگزیده جشنواره در بخش دانشجویی: رتبه سوم  همراه با لوح تقدیر و جایزه هنری Slovakia کارگردان: Veronika Troksiarova ،  Patient:  to be or not to be

رتبه دوم همراه با لوح تقدیر و جایزه هنری:The monster کارگردان: Smerdov Marsel

رتبه اول همراه با  دیپلم افتخاری و جایزه نقدی Lady Macbeth 2020 پری سیما چگینی از France & iran

* آثار برگزیده جشنواره در بخش غیر دانشجویی: رتبه سوم  همراه با لوح تقدیر و جایزه نقدی: وحشت در شهر کارگردان:حسین دریس

رتبه دوم همراه با لوح تقدیر و جایزه نقدی: قطعه گمشده کارگردان: مجید رستم آبادی از شهر قدس

رتبه اول همراه با  دیپلم افتخاری و جایزه نقدی: پرستار کارگردان: مجید بشکال از بندر عباس

*اثر برگزیده از نگاه مخاطبان: نمایش وحشت در شهر به کارگردانی آقای حسین  دریس

*اثر منتخب انجمن نمایشگران عروسکی: نمایش دیر نامه به کارگردانی سرکار خانم غزاله عبادی

اولین دوره جشنواره بین المللی مجازی تئاتر عروسکی دانشجویان از تاریخ  28 اردیبهشت ماه الی 26 مرداد ماه سال 1399 با دبیری سرکار خانم مهشید موسوی  دانشجو کارشناسی نمایش عروسکی  برگزار شد. دوره دوم این جشنواره در اردیبهشت ماه سال 1400 برگزارخواهد شد.

*فراخوان جشنواره تئاتر کوتاه کیش منتشر شد

در پی برگزاری موفقیت‌آمیز دو دوره‌ پیاپی جشنواره­ی تئاتر کوتاه کیش در سال­ های 97 و 98 و استقبال گسترده هنرمندان تئاتر کشور از این رویداد، دبیرخانه جشنواره با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش در نظر دارد سومین دوره‌ جشنواره را در آذرماه سال ۱۳۹۹ با رعایت کامل پروتکل ­های بهداشتی در دو فضای کافه  و ساحل جزیره زیبای کیش برگزار کند.

سومین جشنواره تئاتر کوتاه کیش با دبیری عباس نجاری، در چهار بخش‌ مسابقه نمایش‌های کافه‌ای، ساحلی، طرح‌ها و ایده‌های اجرایی مکتوب و عکاسی تئاتر برگزار می شود.

این جشنواره با هدف تلاش برای گسترش، حمایت و تقویت جایگاه تئاتر محیطی و تئاتر کوتاه، هویت بخشی به نمایش­های کافه­ای و ساحلی حمایت از گونه­ها و اشکال مختلف اجرایی تولید و حمایت از  طرح­ها و ایده­های خلاق نمایشی و تقویت هنرِ عکاسیِ تئاتر در جزیره کیش برگزار می شود.

تمامی متقاضیان از سراسر کشور از تاریخ ۱ شهریور 1399 پس از تکمیل فرم و ثبت نام در سایت جشنواره به نشانی ‌(www.kishtheaterfestival.ir) و دریافت کد رهگیری، فیلم آثار نمایشی یا نسخ ایده­های پرینت شده خود را با سریع ترین پست (تیپاکس یا پیشتاز) به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

فراخوان سومین جشنواره‌ی ملی تئاتر کوتاه کیش (کافه/ساحل)

اهداف و رویکردهای جشنواره: تلاش برای گسترش، حمایت و تقویت جایگاه تئاتر محیطی و تئاتر کوتاه.هویت بخشی به نمایش­های کافه­ ای و ساحلی و گسترش رویدادهای نمایشی در فضاهای غیر متعارف. حمایت از گونه ­ها و اشکال مختلف اجرایی و آثاری‌ که گستره‌ی وسیع­تری را در حوزه‌ اجرا نسبت به تئاتر مرسوم در بر می‌گیرد که اجراهای بینارشته ­ای، هنر جدید و زبان نو در هنرهای نمایشی را شامل می‌شود، (پرفورمنس آرت، اجرای آلترناتیو، تئاتر کاربردی و غیره)؛ بدیهی‌ست جشنواره فضای مناسبی برای هنرمندان حوزه حرکت و نمایش­های عروسکی نیز می‌‌باشد.تولید و حمایت از  طرح­ ها و ایده ­های خلاق نمایشی. حمایت و تقویت هنرِ عکاسیِ تئاتر در جزیره کیش.

بخش‌های جشنواره : الف) مسابقه نمایش‌های کافه‌ای، ب) مسابقه نمایش ­های ساحلی، ج) مسابقه طرح‌ها و ایده‌های اجرایی مکتوب، د) مسابقه عکاسی تئاتر . بخش الف) مسابقه نمایش ­های کافه ­ای (تصاویر فضای کافه را در صفحه ماقبل آخر می­توانید مشاهده کنید)

شرایط و ضوابط:۱) مدت‌زمان آثار ارسالی باید حداکثر ۱۵ دقیقه باشد. به آثار بالاتر از مدت ۱۵ دقیقه، ترتیب اثر داده نخواهد شد. ۲) تعداد افراد گروه نباید بیش از ۳ نفر باشد (در نمایش ­هایی برگزیده که تک بازیگر/ اجراگر هستند جشنواره حداکثر میزبان ۲ نفر خواهد بود). ۳) به ‌جهت اجرای نمایش‌ها در فضای کافه، امکان استفاده از دکور سنگین وجود ندارد. ۴) بازبینی تمام آثار از طریق تماشای فیلم کامل اثر نمایشی توسط هیأت بازبین صورت می‌گیرد.

به آثار راه ­یافته در این بخش به تشخیص دبیرخانه جشنواره حداقل ۱ میلیون تومان و حداکثر ۲ میلیون تومان اختصاص می­ یابد.

اولویت انتخاب: - کیفیت هنری - تناسب محتوایی و به ویژه شکل اجرایی اثر با فضای کافه. (کافه۹۶) - خلاقیت و تجربه‌گرایی - تناسب با اهداف جشنواره. بخش ب) مسابقه نمایش‌های ساحلی (تصاویر فضای ساحل را می­توانید در صفحه آخر مشاهده کنید)

شرایط و ضوابط: ۱) مدت‌زمان آثار نمایشی ارسالی، باید حداکثر ۲۰ دقیقه باشد؛ به آثار بالاتر از مدت ۲۰ دقیقه، ترتیب اثر داده نخواهد شد. ۲) تعداد کل افراد گروه در این بخش حداکثر ۴ نفر باشد. (در نمایش هایی که تک بازیگر/ اجراگر هستند جشنواره حداکثر میزبان ۲ نفر خواهد بود. و اجراهایی که شامل ۲ بازیگر باشد حداکثر ۳ نفر). ۳) بازبینی تمام آثار از طریق تماشای فیلم کامل اثر نمایشی توسط هیأت بازبین انجام می‌گیرد.

*  به آثار راه ­یافته در این بخش به تشخیص دبیرخانه جشنواره حداقل ۱ میلیون تومان و حداکثر ۲ میلیون تومان اختصاص می­ یابد.

اولویت انتخاب: - کیفیت هنری - تناسب با فضای ساحل و بهره­مندی از امکانات ویژه آن (ساحل شنی، چشم‌انداز وسیع و نیلگون دریا، آب دریا، آمبیانس فضا و غیره). - خلاقیت و تجربه‌گرایی - تناسب با اهداف جشنواره

بخش ج) مسابقه طرح ها و ایده های اجرایی مکتوب. دبیرخانه جشنواره در سومین دوره برگزاری جشنواره بخش (طرح و ایده های اجرایی مکتوب) را به منظور تولید و اهمیت بخشی به طرح ها و ایده¬های خلاق نمایشی ویژه فضای کافه یا ساحل برگزار می¬کند.

شرایط و ضوابط: ۱)  آثار می بایست حداکثر در ۷ صفحه نوشته شده باشد (از اضافه گویی پرهیز شود). ۲) آثار بایستی در قالب word  و با قلم b nazanin  و اندازه قلم ۱۶ تایپ شوند. ۳) در این بخش متقاضیان محترم می بایست ۴ نسخه از طرح و ایده خود را به صورت پرینت شده و به همراه یک عدد لوح فشرده در قالب فایل pdf  حاوی طرح و ایده  به آدرس دبیرخانه ارسال نمایند.

د) مسابقه‌ عکاسی تئاتر (فراخوان این بخش به صورت مجزا در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۹ منتشر و در پیوست این اعلان قرار می‌گیرد). علاقه‌مندان به شرکت در مسابقه‌ عکاسی تئاتر می‌توانند از تاریخ ۱۵ آبان با مراجعه به سایت www.kishtheaterfestival.ir یا از طریق رسانه های خبری از شرایط این بخش آگاه شوند.

جوایز: در چهار بخش  ( الف، ب ، ج ، د )  به شکل مجزا به برگزیدگان جوایزی شامل تندیس، دیپلم افتخار، لوح تقدیر و جایزه نقدی اهدا می‌ شود. شرایط عمومی: ـ­ متقاضیان بخش کافه و ساحل به منظور حضور در جشنواره لازم است ۴ نسخه از اثر خود را در قالب DVD به آدرس دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. متقاضیان محترم توجه داشته باشند رعایت موارد زیر در تمام لوح ­های فشرده‌ ارسالی شما الزامی‌ست. در غیر این­صورت دبیرخانه هیچ تعهدی برای بازبینی فیلم‌ها ندارد.

۱) نوشتن نام اثر. ۲) نوشتن نام و نام خانودگی نویسنده و کارگردان. ۳) نوشتن بخشی که متقاضی حضور در آن هستید (کافه/ ساحل/ طرح و ایده‌ مکتوب). - متقاضیان می ­توانند در تمامی بخش­ های جشنواره شرکت اما از هر کارگردان یا مولف صرفاً یک اثر پذیرفته خواهد شد. - موضوع جشنواره کاملاً آزاد است اما آثار متناسب با رویکرد و اهداف جشنواره در اولویت انتخاب خواهند بود. شرکت در مسابقه و ارسال اثر به منزله پذیرفتن کلیه شرایط جشنواره است.  آثار متقاضی می‌توانند پیش از این در جشنواره‌های دیگری نیز شرکت کرده باشند.

تعهدات دبیرخانه جشنواره: ۱) تهیه بلیط رفت و برگشت هواپیما به جزیره کیش. ۲) تأمین اسکان و پذیرایی افراد گروه. ۳) تأمین سرویس رفت و برگشت بین محل اقامت و مکان اجرا. ۴) تور رایگان گشت جزیره در روز آخر جشنواره.

گاهشمار جشنواره: اعلام فراخوان: مرداد ماه ۹۹، شروع ثبت نام در سایت جشنواره: از ۱ شهریور ۹۹، آخرین مهلت ثبت‌نام درسایت و ارسال آثار: ۳۰ مهر ماه (بجز بخش عکاسی)، اعلام نتایج بازبینی: ۱ آذر ماه، برگزاری جشنواره: هفته پایانی آذر ماه ۹9، نحوه ثبت نام و ارسال آثار به دبیرخانه: تمامی متقاضیان از سراسر کشور از تاریخ ۱ شهریور 1399 پس از تکمیل فرم و پرداخت هزینه ثبت نام در سایت جشنواره به نشانی ‌(www.kishtheaterfestival.ir) و دریافت کد رهگیری، فیلم آثار نمایشی یا نسخ ایده­های پرینت شده خود را با سریع ترین پست (تیپاکس یا پیشتاز) به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

آدرس دبیرخانه: کیش. میدان سنایی، بلوار اندیشه، خیابان کمیل، ساختمان بساک، معاونت فرهنگی اجتماعی ساختمان منطقه آزاد کیش، مدیریت امور هنری، دبیرخانه جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش. شماره تماس: ۰۹۳۰۹۱۶۶۹۵۶. سومین جشنواره­ ملی تئاتر کوتاه کیش در هفته‌ی آخر آذر ماه 13۹۹ به دبیری عباس نجاری در جزیره‌ی زیبای کیش برگزار می شود.

سومین جشنواره­ی ملی تئاتر کوتاه کیش

(کافه/ ساحل)

آذرماه 1399

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها