موج
کدخبر : ۳۴۲۱۸۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-342180

ایرج افشار:

رییس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در مورد گنجینه غنی این سازمان از کتابهای ایرانشناسی و 400 عنوان سفرنامه موجود در آن توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، ایرج عنایتی زاده رییس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام این خبر درباره سفرنامه های موجود در این سازمان گفت: از زمانی که ایرانشناسی در قرن 17 و 18 میلادی در غرب پدیدار شد آثاری در قالب سفرنامه توسط جهانگردانی که به ایران آمده بودند نوشته شد که امروز جزو منابع خوب ایرانشناسی محسوب می شوند.

رییس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه صحبت های خود با اشاره به نخستین مطالعات ایرانشناسی گفت: نخستین مطالعات ایرانشناسی با تاکید بر محوریت زبان شناسی و دین شناسی و مشخصا مطالعات متون دین زرتشت رواج یافت. اما به طور مشخص مطالعات ایرانشناسی با گذشت زمان گسترش یافت به طوری که ایرانشناسی در حیطه های هنر، تاریخ؛ جغرافیا وغیره مورد مطالعه جوامع غربی و سایر کشورها قرار گرفت.

وی ادامه داد: در واقع از زمانی که مراودات ایران با جهان غرب در دوره قاجار آغاز شد، منابع اولیه مطالعات ایرانشناسی که در غرب منتشر شده بودند با شیبی ملایم به ایران آمد. این منابع ابتدا در مکان های مختلف از جمله کتابخانه دارالفنون، کتابخانه وزارت معارف و کتابخانه سلطنتی نگهداری می شد. در آن زمان کتابخانه ملی ایران هنوز تاسیس نشده بود.

عنایتی زاده رییس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: کتابخانه ملی ایران از بدو تاسیس در سال 1316 ضمن جمع آوری منابع مختلف به گردآوری کتب ایرانشناسی هم همت گماشت. منابع لاتین ایرانشناسی که به روش های مختلف وارد ایران شده بود به تدریج به کتابخانه ملی ایران انتقال یافت و سیدحسن تقی زاده سفیر وقت ایران در لندن در خرید بخش قابل توجهی از کتاب ها و منابع ایرانشناسی و انتقال آن به ایران نقش مهمی داشت.

وی با بیان این مطلب که بخشی از منابع ایرانشناسی جزو منابع اولیه کتابخانه ملی ایران هستند؛ گفت: با چنین تفاسیری می توان مدعی شد که بخشی از منابع ایرانشناسی جزو منابع اولیه کتابخانه ملی ایران به شمار می روند. با توسعه این دست از منابع چندین مجموعه کتاب بسیار غنی به کتابخانه ملی ایران منتقل شد که می توان به مجموعه کتاب های کتابخانه بانک استقراضی روس، مجموعه کتاب های زبان آلمانی تحت عنوان کتابخانه رایش و منابع دیگری که مربوط به آثار و دست خط بسیاری از ایرانشناسان می شود؛ اشاره کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: مجموعه ایرانشناسی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از زمان ریاست ایرج افشار در سال 1342 شکل گرفت و همه انتشارات مربوط به ایران ؛ جداسازی و تقسیم بندی موضوعی شد. در کنار اهدای کتاب های ایران شناسی فرایند خرید و مبادله برای تکمیل این مجموعه ادامه یافت.

عنایتی زاده رییس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پایان صحبت های خود با اشاره به سفرنامه های موجود در بخش ایرانشناسی کتابخانه ملی ایران وجود دارد گفت: هم اکنون 400 عنوان سفرنامه در بخش ایرانشناسی کتابخانه ملی ایران وجود دارد و همچنین بالغ بر 75 هزار نسخه کتاب در حوزه ایرانشناسی و اسلام شناسی کتابخانه ملی ایران نیز موجود است که پژوهشگران و علاقمندان داخلی و خارجی می توانند از آنها بهره ببرند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها