موج
کدخبر : ۳۳۹۲۱۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-339213

کارگردان سریال دخترم نرگس در پاسخ به موج:

کارگردان سریال دخترم نرگس گفت: دغدغه اصلی ما در این سریال تقریب مذاهب و پرداختن به مسایل فرهنگی بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، نشست خبری سریال دخترم نرگس با حضور مریم بارسنجی، مریم خدا رحمی، جمال ذوالقدر، رحیم نوروزی و محمود پاک نیت تعدادی از بازیگران، باقر پیران نویسنده و کارگردان، سیدحسن فرخی و داوود سلیمانی پور فشونی تهیه کنندگان سریال، اسرافیل علمداری مدیرکل امور نمایشی معاونت استانی در محل سالن کوثر ساختمان اداری سازمان صدا و سیما برگزار شد.

در ابتدای این نشست سلیمان پور گفت: کار تولید این سریال از نیمه دوم سال 1397 شروع شد و امور فنی آن در سال 1398 نهایی شد. از مدیرانی که بازیگران شهرستانی اعتماد کردند و اجازه دادند که بازیگران محلی در کنار هنرمندان ملی حاضر شوند و این سریال در محل بسیار زیبای استان آذربایجان غربی تولید شود.

وی در ادامه تایید کرد که این پروژه 400 بازیگر اصلی و فرعی داشته که تنها حدود هشت نفر آنها از پایتخت و ما بقی از اهالی استان آذربایجان غربی بودند.

در ادامه  نشست خبری سریال دخترم نرگس باقر پیران نویسنده و کارگردان هم گفت: ما از ابتدای کار با شناخت کامل از پتانسیل موجود استان آذربایجان غربی این پروژه را استارت زدیم.

محمود پاک نیت در ادامه اظهار کرد: من خودم یک شهرستانی پایتخت نشین هستم و به آن هم افتخار می کنم. به خوبی میدانم که شهرستانها دارای پتانسیل بالایی هستند و اگر شهرستانی ها مانند من به تهران آمده اتد به دلیل فقدان فضای کار است. 

این بازیگر پیشکسوت در ادامه از بودجه کمی که به پروژه های استانی و بویژه سریال دخترم نرگس اختصاص می یابد انتقاد کرد و گفت: ما شاهد مشکلات تهیه کنندگان بودیم که به دلیل بودجه کم بود و آنها مجبور بودند خیلی از کارها را به سختی پیش ببرند.

رحیم نوروزی هم در این بخش از نشست اظهار کرد: من هم یک شهرستانی هستم که ارتباطم را با شهرستانها حفظ کرده ام و طی سه سال گذشته در آثار متعدد شهرستانی حضور داشته ام. حتی در همین ایام پر خطر کرونا سه ماه در مشهد در یک پروژه دیگر حضور داشتم. هر از گاهی هم ورکشاپهایی در شهرهای مختلف برگزار می کنم که برایم لذت بخش است چون من شهرستانی ها را دوست دارم و هم ایرانگردی را.

وی افزود: من هم تایید می کنم که هنرمندان شهرستانی از توان بالایی برخوردارند و خوشحالم که برای بازی در این سریال به مدت پنج ماه در شهر ارومیه که تا پیش از این ندیده بودم، حضور یافتم.

مریم خدارحمی هم با ابراز خوشحالی از اینکه این سریال با اقبال عمومی روبرو شده گفت: به نظر من در این سریال تنها از بیست درصد توان ارومیه ای ها استفاده شد که احتمالا این به کمبود بودجه بر می گشت. به هر حال روزی 12 ساعت آفیش بودن و ضبط چندین دقیقه به طور فشرده در مدت پنج ماه کار بسیار سختی بود. اگر بودجه و امکانات کافی وجود داشت و این کار با تامل بیشتر و مثلا در یک سال ساخته می شد که حتما اجرای بهتری داشت. ما حتی فرصت دورخوانی نداشتیم و بدون تنرین جلوی دوربین می رفتیم که با مدیریت خوب کارگردان و تهیه کندگان نتیجه کار خوب شد.

باقر پیران در بخش دیگری از این نشست در مورد اینکه چرا کم کار است گفت: متاسفانه تصویب یک فیلمنامه نیازمند عبور از هفتخوان است و به طور مثال من برای همین سریال چهار سال وقت گذاشته ام در حالی که اگر کمی مساعدت ها بیشتر بود شاید در این مدت یک یا دو سریال دیگر هم می شد ساخت.

کارگردان سریال دخترم نرگس در پاسخ به سوال خبرنگار موج در مورد اینکه آیا دغدغه این مشکلات استان آذربایجان و شهر ارومیه در دل این داستان را هم داشته، گفت: هنگام نوشتن فیلمنامه مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه به عنوان یکی از دغدغه های من بود که به طور شگفت انگیزی به هنگام تولید این سریال بهبود پیدا کرد که اگر روزی این دریاچه خشک شود زندگی شانزده میلیون نفر تحت الشعاع قرار می گیرد.

وی افزود: ارومیه در کشاورزی و تولید هم مشکل دارد و به رغم اینکه تولید در چند سال اخیر در اولویت کشور قرار گرفته اما توجه خاصی به این مفوله در این استان نشده که این هم یکی دیگر از دغه های فرعی من بود و هست.

پیران در ادامه تصریح کرد: اما دغدغه اصلی ما در این سریال تقریب مذاهب و پرداختن به مسایل فرهنگی بود. 

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار موج در مورد اینکه ایا به خاطر مظنون واقع شدن یک کاراکتر چادری در ابتدای داستان، فیلمنامه و تولید با مشکلی روبرو نشد گفت: خیر با هیچ مشکلی مواجه نشدیم چرا که کاراکتر نرگس با توجه به ماهیت پلیسی داستان به رغم اینکه مورد ظن پلیس واقع می شود اما به دلیل اینکه هیچ خلافی نمی کند و تنها رفتارهای مشکوکی دارد، در نهایت به طور کامل تبریه می شود.

نویسنده و کارگردان سریال دختر من نرگس در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما که آیا به دلیل حمایت های استانی به زیبایی های توریستی آنجا پرداخته اید گفت: خیر در این کار دوست داشتم ظرفیت های گردشگری استان آذربایجان غربی را هر چه بیشتر و زیباتر نشان دهم و این دغدغه شخصیم بود که اگر هیچ همراهی هم با ما صورت نمی گرفت باز هم همین کار را انجام می دادم. 

در پاسخ به همین سوال سلیمانی پور یکی از تهیه کنندگان سریال دختر من نرگس با نام بردن از فیلم های سینمایی همچون مترسک، ایستگاه، اتوبوس،شکوه زندگی و ... گفت: با توجه به تجربه ساخت فیلم های متعدد در ارومیه بویژه در دهه های 60 و 70 خاطره خوبی در اذهان مردم این شعر و استان شکل گرفته و همراهی خیلی خوبی با ما داشتند حتی نیروی انتظامی و پلیس آگاهی یک ماه کامل محل واقعی اداره آگاهی را در اختیار عوامل ما گذاشتند تا بتوانیم صحنه های مورد نیاز را ضبط کنیم.

وی افزود: حتی خانه رحمان، یک خانه و خالی از سکنه بود و که متاسفانه برای فروش گذاشته شده بود و حتی لوازم داخلی اش ماند لوسترها به سرقت رفته بود که ما پس از احاره آنجا، با همکاری فضای سبز شهرداری ارومیه آنحا را احیا کردیم به شکلی که انروز همه نشانی ان خانه را از ما می خواهند. 

سلیمانی پور تصریح کرد: البته برای تولید این سریال هیچگونه حمایت مالی و مشارکتی جذب نشده و تنها در زمینه اسکان عوامل تا حدی با ما همکاری شده است و همه بودجه سریال توسط معاونت استانی سازمان صدا و سیما تامین شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها