موج
کدخبر : ۳۳۳۳۰۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333301

​کارگردان گالین با بیان اینکه برای فیلمبرداری به عمق 240 متری زمین رفته است، گفت: این فیلم سرشار از نشانه و استعاره است که همین آنرا از آثار قبلی من متمایز کرده است.

عزت اله پروازه نویسنده و کارگردان مستند گالین  که به بیست و ششمین دوره جشنواره مستند «شفیلد»  راه یافته در گفتگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، در این مورد گفت:  روز گذشته، ۸ ژوئن جشنواره مستند شفیلد، فیلم های بخش مسابقه رسمی خود را اعلام کرد. به نظر می رسد که گالین تنها نماینده ایران در بخش فیلم کوتاه این رویداد بزرگ در کنار فیلم هایی از کشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس، آمریکا، کانادا، اسپانیا، هند، ژاپن، ایتالیا، ...به رقابت می‌پردازد.

عزت اله پروازه کارگردان فیلم مستند گالین

پروازه در مورد فیلم گالین گفت: گالین یک فیلم 27 دقیقه ای، مستندی تمثیلی و مینی مال است  که به زیست کارگران و پیرزنی معدن کار در یک روستای خالی از سکنه و آخرالزمانی می پردازد، این مستند اشاره ایی به تنهایی و اضطراب انسان ها در دنیای محصورشده خود دارد.

این کارگردان در مورد پروسه تولید این فیلم اظهار کرد: این فیلم در آبان سال 97 در یک روستایی به نام نخلک در شرق استان اصفهان که معدن نقره و سربی با همین نام نخلک در آنجا قرار دارد ساخته شده است. عصمت بقایی یا به قول «خاله عصمت» اولین زن بازنشسته ایرانی و اولین بازنشسته این معدن هم هست که اکنون در کنار کارگران شیفت معدن زندگی می کند. این سوژه را با معرفی و توضیحات یکی از دوستان شناسایی کردیم. 

وی افزود: برای تولید این فیلم کوتاه، پیش تولید سنگین و سه ماهه داشتیم و سه بار به همراه تیمم به محل فیلمبرداری رفتیم. پس از آماده شدن بستر تولید فیلم، یک هفته در محل ساکن بودیم. با یک برنامه ریزی و پیش تولید دقیق در یک هفته فیلمبرداری و تدوین همزمان آن انجام شد و در یک هفته بعدی هم صداگذاری، ساخت موسیقی و نهایتا اصلاح رنگ و نور آن، که بدین ترتیب در مدت 14 روز آماده نمایش شد که شاید دوهفته زمان برای تولید کامل یک فیلم یک رکورد تلقی شود.

عزت اله پروازه کارگردان فیلم مستند گالین

این فیلمساز در پاسخ به اینکه چرا کلمه آخرالزمانی را در مورد لوکیشن فیلم خود به کار می برید گفت: در این فیلم ترجیح داده ام که سختی کار معدن را در کنار اضطراب و تنهایی بشر نشان دهم تا اینکه یک فیلم توریستی باشد و به زیبائی های طبیعت آن منطقه بپردازد. اهالی روستا هجرت کرده اند وتمام منازل مسکونی قدیمی که آنجا بوده خالی از سکنه است به شکلی که هیچ ساکنی جز این پیرزن ندارند. 

وی افزود: گرچه ما برای فیلمبرداری به عمق 240 متری زمین رفتیم، اما این زن که الان با سن 90 سالگی در آن روستا و به تنهایی زندگی می کند، زمانی با شوهرش در همین معدن بر روی سطح زمین کار می کرده است. این معدن با توسعه خود نه تنها روستا را آباد نکرده بلکه باعث هجرت سکنه و از بین رفتن آن شده است. 

کارگردان گالین ادامه داد: «خاله عصمت» در فیلم به این نکته اشاره می کند که در حالی که فرزندی در شکم داشته اقدام به بلند کردن و حمل سنگ های معدن می کرده و حتی ازعان دارد الان که در معدن ریل کشی شده و واگنها سنگ ها را منتقل می کنند کار به نسبت زمان های قدیم آسان تر شده است. به نظر می رسد که این پیرزن تعلق خاطری عجیب به این فضا و مکان دارد و شاید به این دلیل که  شوهر و پسرش در کار و محیط اطراف همین معدن از دنیا رفته اند چنین وابستگی داشته باشد. 

فیلمی پر از نشانه واستعاره

پروازه در مورد ویژگی های این فیلمش گفت: آثار قبلی من بیشتر نیمه بلند و بلند بود. فیلم کوتاه هم ساخته ام اما این اولین کار کوتاه متفاوت من است. از این جهت گالین نسبت به آثار دیگرم متفاوت است که پر از نشانه و استعاره است و من فکر می کنم که بر خلاف فیلم های داستانی، استفاده از نشانه ها در یک فیلم مستند بسیار سخت است.

عزت اله پروازه کارگردان فیلم مستند گالین

وی افزود: در گالین سه پدیده را دنبال می کنیم اما فیلم داستان خاصی ندارد و این سه پدیده در نهایت در یک نقطه با هم تلاقی می کنند. این فیلم سه سوژه متفاوت شامل زندگی یک پیرزن، زندگی کارگران معدن که در واقع بر روی زندگی دو نفر از آنها تمرکز کرده ایم و موضوع محیط و طبیعت آنجا به عنوان سومین سوژه، به تصویر در آمده اند. در این خیلی سعی کردم از نشانه های محیطی استفاده کنم مثلا برای نشان دادن محیط کویری این منطقه یک سوسک سرگین غلطان را موتیف فیلم قرار داده ام. 

عزت اله پروازه در پاسخ به این سوال که آیا معدن نخلک با ساخت این فیلم مخالفتی نکرد گفت: نه هیچ منعی نداشتند و حتی پذیرفتند که ما نگاهی اجتماعی  و نقدهایی هم داشته باشیم. حتی در جشنواره سینمای حقیقت نماینده ایمیدرو یکی از داوران انتخاب کننده این فیلم بود که به نظرم برآمده از نگاه باز آنها است.

وی در مورد نمایش این فیلم گفت: اولین نمایش آن در جشنواره سینما حقیقت و دومین نمایش آن جشنواره فیلم کوتاه تهران بود که جایزه بهترین فیلم بخش ویژه جشنواره سینما حقیقت و نامزدی بهترین کارگردانی در جشنواره فیلم کوتاه تهران را بدست آورد.

این کارگردان در مورد احتمال نمایش آنلاین فیلم گالین گفت: جشنواره شفیلد آن را به صورت آنلاین در معرض دید مخاطبان قرار می دهد چراکه امسال این جشنواره با توجه به شیوع بیماری کرونا بدون حضور کارگردانان و عوامل و با نمایش آثار به صورت آنلاین که در سراسر دنیا در معرض دید مخاطبین قرار می گیرد، برگزار می شود. اما با توجه به اینکه حضور این فیلم در جشنواره ها به تازگی شروع شده فعلا تصمیمی برای اکران آنلاین آن نداریم؛ گرچه از این کار در زمان مناسبش بدمان نمی آید. 

کار جدید عزت اله پروازه

عزت اله پروازه در مورد کارهای در دست انجامش گفت: در حال حاضر مستندی تجربی با موضوع روانشناسی با برداشتی آزاد از قصه کتاب چه کسی پنیر من را جابجا کرد نوشته اسپنسر جانسون در در دست تولید دارم، که جهت پخش از شبکه مستند  در خانه مستند انقلاب اسلامی تهیه می شود.

از آثار قبلی این فیلمساز می توان به فیلم های «عروسک کاموایی» برنده بهترین مستند نیمه بلند در بخش بین الملل هفتمین جشنواره سینماحقیقت و تعدادی از جشنواره های بین المللی خارج از ایران و فیلم «مادرم ایل من» برنده جایزه ویژه هیئت داوران در بخش بین الملل یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت اشاره کرد.

در جشنواره شفیلد 20 20 بیش از 3000 فیلم از 75 کشور متقاضی حضور در جشنواره بودند که 115 فیلم از حدود 50 کشور پذیرفته شدند و گالین به عنوان نماینده ای از ایران در بخش رسمی فیلم های کوتاه جشنواره در کنار مستندهایی از کشورهای انگلیس ، آلمان ، فرانسه، آمریکا، کانادا، ایتالیا،چین، کره ، اسپانیا به رقابت می پردازد.

عوامل تولید مستند گالین عبارتند از: مدیر تصویر برداری ابراهیم مرادی، دستیار تصویر  محسن مینائیان فر، موسیقی کارنگ کرباسی، تدوین عزت‌اله پروازه و ابراهیم مرادی، تصحیح رنگ محمد کچوئی، تهیه کننده و پخش کننده ابراهیم مرادی.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها