موج
کدخبر : ۳۲۶۳۸۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-326389

صالحی:

وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: باید بگویم که بیکاری درد قدیمی اهالی فرهنگ و هنر است، زیرا بیشتر آن‌ها شغل ثابت ندارند و شغل هایشان فصلی و کوتاه مدت است. کرونا هم باعث تشدید این مشکل قدیمی شد

به گزارش خبرگزاری موج، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد با حضور در برنامه شهر فرنگ شبکه خبر گفت:یکی از بخش‌های متاثر از کرونا حوزه فرهنگ و هنر بود. از ابتدای اعلام کرونا با توجه به اینکه عمده فعالیت‌های فرهنگی همراه با تجمع است خود آن‌ها به طور داوطلب تصمیم به تعطیلی موقت کارها گرفتند که بعد‌ها تبدیل به دستور شد.

وی افزود: درست است که اقتصاد فرهنگ و هنر نسبت به اقتصاد سایر بخش‌ها کوچک و محدود است، اما همین اقتصاد محدود هم پاسخگوی زندگی بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر بود. مثلا سال گذشته ۱۲۴ میلیارد تومان در نمایشگاه کتاب فروش داشتیم، فروش سینما در فروردین ۵۷ میلیارد بود که امسال هیچکدام از این این درآمد‌ها به چرخه اقتصاد این حوزه برنگشت.

* در ایام کرونا مصرف فرهنگ و هنر مردم بیشتر شده است

صالحی بیان کرد: اهالی فرهنگ و هنر در ایام کرونا پا به پای مردم پیش رفتند.در ایام کرونا مصرف فرهنگ و هنر مردم بیشتر شده است.

صالحی اظهار کرد: ما حدود ۴۰۰ گروه موسیقی، ۸۰ سالن تئاتر در تهران و بیش از ۳۰۰ گالری فعال در کشور داریم که در این مدت تعطیل بودند و از روز شنبه کسب و کار‌های کم رفت و آمد می‌توانند کار خود را آغاز کنند. آموزشگاه‌های هنری، موسسات مد و لباس و در کل ۳۰۰ هزار شغل فرهنگ و هنری در این مدت متضرر شدند.

* خسارت ۹۷۶ میلیارد تومانی از زمان شروع کرونا به بخش فرهنگ و هنر 

وزیر فرهنگ و ارشاد در پاسخ به اینکه برآورد خسارت ۹۷۶ میلیارد تومانی تا چه تاریخی بوده است گفت: این برآورد تا تاریخ ۲۴ فروردین بود که در این چند روز برآن افزوده شده است البته باید بگویم در این گزارش، ما از ۷۲۰۰ مطبوعات کاغذی فصلنامه‌ها و... را کنار گذاشتیم و ضرر ۲۰۰۰ رسانه را از طریق پرسشنامه برآورد کردیم.

وی ادامه داد: بعد از اینکه سه شنبه پاسخ نامه را ارسال کردند و من خودم هم صحبتی با رئیس کمیته اقتصادی ستاد ملی مبارزه با کرونا داشتم، به نظرم نگاه این کمیته به اصحاب فرهنگ و هنر مثبت است و هر کاری که از دستشان برآید انجام خواهند داد.

صالحی درباره بیکاری اهالی فرهنگ و هنر گفت: در وهله اول باید بگویم که بیکاری درد قدیمی اهالی فرهنگ و هنر است، زیرا بیشتر آن‌ها شغل ثابت ندارند و شغل هایشان فصلی و کوتاه مدت است. کرونا هم باعث تشدید این مشکل قدیمی شد و گروه‌های تئاتر، موسیقی، سینما و... که در ایام عید استقبال خوبی را شاهد بودند به طور کامل بیکار شوند.

وی با اشاره به ساز و کار پرداخت بیمه بیکاری به بیکاران ادامه داد: خواهشی که ما از دولت داشتیم این بود که بحث بیمه بیکاری و کمک به اهالی فرهنگ و هنر را جدی‌تر ببینند، اگر نگاه بیکاری حالت بنگاه‌های کلی باشد این شامل هنرمندان نمی‌شود بنابراین خواهش داریم که بعد حقیقی هنرمندان مبنی قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بیمه هنرمندان در ۳ ماه اول سال گفت: تلاش می‌کنیم تا بتوانیم حق بیمه هنرمندان تا خرداد را پرداخت کنیم. همچنین بیمه بیکاری هنرمندان در حال حاضر در کمیسیون اصلی فرهنگ دولت مورد بحث قرار گرفته و امید است با همکاری سازمان برنامه بودجه و تامین اجتماعی این کار هم انجام شود.

وی در ادامه درباره کمک به اهالی فرهنگ و هنر اظهار کرد: یک کمک به شکل یارانه مستقیم است که اقدام خوبی است، اما ما همزمان قصد داریم که طرح نمایشگاه قرآن، کتاب، نمایشگاه‌های هنری و... در فضای مجازی را پیش ببریم و گسترش دهیم. زیرا با حضور این دو کمک، اتفاق‌های خوبی برای جامعه فرهنگ و هنر خواهد افتاد.

صالحی با بیان اینکه اهالی فرهنگ و هنر در ایام کرونا پا به پای مردم آمدند گفت: یکی از دغدغه‌های ما این بود که آیا کرونا مصرف فرهنگ و هنر را پایین می‌آورد یا خیر؟ خوشبختانه شاهد اتفاق‌هایی بودیم که نشان داد نه تنها سرانه مصرف فرهنگ و هنر مردم پایین نیامده بلکه بیشتر هم شده است.

* رونق کتابخوانی در زمان کرونا

وی افزود: به طور مثال در طرح عبور از کرونای کتاب در این مدت، ۲۴۰ میلیون فروش داشتیم که ۴ برابر فروش کتاب در ۸ ماهه اول سال ۹۸ بوده است. یا در پویش کتابخانه، ۲۳۶ هزار نسخه کتاب به فروش رسیده است. در پویش کتاب داری و کتابخانه ۲۵ هزار باشگاه کتابخوانی در کشور راه افتاده است.

وزیر ارشاد ادامه داد: نگران بودیم که باتوجه به برگزار نشدن نمایشگاه کتاب، میل کتابخوانی بعد از کرونا کم شود، اما خوشبختانه در این مدت اینطور نبوده، همچنین کنسرت‌های رایگان، اجرا‌های ارکستر سمفونیک و ملی، تئاتر‌های رایگان، نمایش خانگی و نمایش آنلاین فیلم‌ها جز فعالیت‌های چشمگیر فرهنگی هنری در این مدت بوده است.

وی در ادامه از فعالیت هنرمندان در حوزه سلامت تقدیر کرد و گفت: دعوت هنرمندان از مردم به خانه نشینی و یا نامه ۸۵ هنرمند ایرانی همراه با هنرمندان خارجی که تحریم‌ها را مورد هدف قرار داده بود بسیار حرکت‌های ارزشمندی است. همچنین از اهالی رسانه تشکر ویژه دارم، رسانه ملی هم جای خود دارد که بیشتر فرهنگ و هنری‌ها در این مجموعه فعالیت می‌کنند.

وی درباره برنامه‌ها برای دوران پساکرونایی اظهار کرد: می‌توان تهدید‌های فرهنگی را به فرصت تبدیل کرد. زیر ساخت‌ها آماده شده، ما می‌خواهیم بستر‌های مجازی را به بستر‌های سنتی تبدیل کنیم، با تلاش سازمان فرهنگ و ارتباطات دیپلماسی فرهنگی شکل می‌گیرد و فرهنگ و هنر ایران به کمک فضای مجازی وجهه بین المللی می‌گیرد.

صالحی در پاسخ به ادغام موسسات خانه کتاب با دیگر مجموعه‌ها بیان کرد: هدف تعدیل نیرو نیست، فعالیت‌های فرهنگی این موسسات کاهش پیدا نمی‌کند و مسئله معیشت کارکنان برایمان مهم بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها