موج
کدخبر : ۳۱۷۷۵۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-317751

مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با معرفی برگزیدگان در مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با اجرای محمدرضا شهیدی فر آغاز شد. 

در ابتدای این مراسم، پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و قرائت قرآن، مجری گفت: خدا را شکر در چهل و یکمین سال جمهوری اسلامی، سینما بار دیگر همه ما را دور هم جمع کرد. در این سال ما با شرایط ویژه ای روبرو هستیم. اکنون در چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی قرار داریم. اتفاقی که کمی بعدتر از آن سانحه سقوط هواپیمای اکراینی رخ داد و مردم را داغدار کرد و خیابان ها به اعتراض و انتقاد شلوغ شد. 

وی افزود: بر همین اساس برخی از هنرمندان تصمیم گرفتند تا با کمی فاصله صدای مردم را بهتر بشنوند که ما به نظرشان احترام می گذاریم و عده بیشتری تصمیم گرفتند تا دور هم جمع شویم و انعکاس صدای مردم باشیم. ابراهیم حاتمی کیای بزرگ تصویرگر خروج و اعتراض مردم با فریادی بلند شد. روز صفر اقتدار مردم را به نمایش گذاشت و مجیدی عزیز ما متذکر شد که به سودای گنج های دروغین، خودمان و گنج های خودمان را فراموش نکنیم. فیلم های بسیار دیگر یهم بود که بخشی از اعتراض مردم را به تصویر کشیدند و میل مردم را به تغییر و سرعت در تغییر نشان دادند.

شهیدی فر ادامه داد: در راهپیمایی امروز و اختتامیه جشنواره بار دیگر در کنار هم هستیم با احترام به همه کسانی که هر آنچه داشتند به کشور تقدیم کردند. امیدوارم که شب خوشی را سپری کنیم و از برندگان حرف های خوب و امیدبخش به نحوی که ما را کنار هم در وقت اعتراض و یا آسودگی قرار می دهد  بشنویم.

در ادامه ابراهیم داروغه زاده هم گفت: شما حضار گرامی سینماگران عزیز خوشامد می گویم و به همه همکاران عزیزم و هنرمندانی که تلاش کردند تا اوقات و روزهای دلنشینی را برای مردم و سینمادوستمان فراهم آورند خداقوت می گویم.

او در ادامه شهادت سرداروطن شهید حاج قاسم سلیمانی را تسلیت گفت و برای بازماندگان از دست‌رفتگان سانحه هواپیمای اکراینی آرزوی صبر کرد.

سپس داروغه زاده اظهار داشت: گفتگو، خواندن و شنیدن، راهکارهایی برای درک پیرامون و همدل شدن است. جشنواره فیلم فجر مثل هر عیدانه‌ای تمام افراد خانواده را دعوت می‌کند که با هم‌نشینی درک بهتری از هم به دست آورند. 

وی ادامه داد: جامعه ما برای اینکه کنار هم بودن را تجربه کند، همیشه به آیین‌هایی نیاز دارد و جشنواره فجر یکی از این آیین‌هاست. این رخداد فرخنده را به همه سینمادوستان تبریک می‌گویم و از هنرمندانی که به این رویداد گرمی بخشیدند، ممنونم. به امید روزهای بهتر برای ایران عزیزمان.

* اهدای جوایز اقلام تبلیغاتی سینمای ایران

در ادامه و پس از پخش تیزر، نوبت به اهدای جوایز اقلام تبلیغاتی رسید. جوایز بخش مسابقه تبلیغات، معمولا در افتتاحیه جشنواره اهدا می شد که به دلیل حذف این مراسم در جشنواره امسال، این امر به مراسم اختتامیه موکول شد.

سیمرغ بلورین بهترین عکس به مریم تخت کشیان برای فیلم سینمایی غلامرصا تختی رسید.

سیمرغ بلورین بهترین پوستر محمد تقی پور برای فیلم 23 نقر.

سیمرغ بلورین بهترین آنونس امید میرزایی برای شاه کش.

پس از آن، در بخش بعدی هیات داوران بخش فیلم های کوتاه، مستند و بخش نگاه نو معرفی شدند. پس از آن فرشته طائرپور پشت تریبون قرار گرفت و گفت: سلام می کنم به افراد سینماگر و سینما دوست که در اینجا حضور دارند و سلام می کنم به کسانی که نیامدند اما می دانیم که همیشه دلشان برای سینمای ایران برای بقا و ارتقای این سینما همیشه نیت و می تپد.

وی افزود:  می‌خواستم به حال خودمان از وقایع متعدد امسال اتفاق افتاد، اشاره کنم. ایستادن ما روی سن و فیلم ساختن و حضور، از سر بی اعتنایی به اتفاقات جامعه و درد مردم نیست بلکه اعتنا به فردای سینمای ایران و برای حمایت از سینما و نسل جوان و خلاق است که نویدبخش روزهای روشن است. ما به احترام آنها اینجا هستیم.

او سپس با نقل قولی از حرف‌های واکین فینیکسبازیگر برنده اسکار گفت: همه ما یک عشق مشترک داریم و آن سینما و فیلم است. فکر می کنم بهترین هدیه به من فرصتی است که از صدای خود برای بی صداها استفاده کنم.

وی در ادامه درباره داوری این بخش توضیح داد: از نظر ما  هر 10 فیلم اول شایسته جایزه هستند. توقع داریم  مسئولان به بخش نگاه نو توجه بهتر و بیشتری داشته باشند.

طائرپور تاکید کرد: ما فیلم‌ها را مورد بررسی قرار دادیم، نه فیلمساز و حاشیه‌ها را. ما به روح و اجرای اثر توجه کردیم. با هم باشیم همدل و شاد و امیدوار به آینده.

پس از آن با معرفی فیلم کوتاه دابر به عنوان برترین فیلم کوتاه این دوره سعید نجاتی به روی سن آمد. وی پس از دریافت جایزه اش از عدم برگزاری نشست رسانه ای برای فیلم های کوتاه انتقاد کرد و از بزرگانی که پیشینه ساخت فیلم کوتاه دارند و اکنون در سینمای حرفه ای فعال هستند یاد کرد.

وی سپس گفت : من همیشه جوایزم را به نفرهای مختلف اعطا می کنم امسال این جایزه را به انجمن سینمای ایران تقدیم می کنم که بیست سال از من حمایت کرده است و از سید صادق موسوی می خواهم بیاید و این جایزه را از من بگیرد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند بلند به فیلم جایی برای فرشته‌ها نیست ساخته سام کلانتری به تهیه‌کنندگی محمد شکیبانیا و محسن شاه‌محمدمیراب رسید.

شکیبانیا هم هنگام دریافت جایزه گفت: بنا ندارم که سخنان نا امیدکننده ای به زبان بیاورم اما یک جمله می گویم که برای ما مستندسازان همواره پرسش های بی پاسخ زیادی وجود دارند که برخی از سوالات ما مربوط به وقایع چند وقت اخیر و به خاطر سوگواران وقایع سخت سه ماه گذشته بوده که غیر متعارف ترین سوگواری دنیا بوده است که امیدواریم به پاسخ این سوالات برسیم.

در ادامه سام کلانتری هم پس از دریافت جایزه خود با اشاره به تلاش‌هایش برای حرکت به جلو و ناامید نشدن در این راه اظهار کرد: وظیفه ما هنرمندان امیددادن و تزریق امید به جامعه است.

در ادامه فیلم سینمایی روز صفر به تهیه‌کنندگی و کارگردانی سعید ملکان به‌عنوان بهترین فیلم اول جشنواره معرفی و اولین سیمرغ بلورین به این فیلم اهدا شد. سعید ملکان تا این لحظه در این مراسم حضور نیافته و بنابراین قرار شد که پس از حضورش جایزه را دریافت کند.

فرشته طائرپور هم به شوخی گفت: هر وقت ایشان رسیدند و برای تأخیرشان عذرخواهی کردند این سیمرغ را به او اهدا می کنیم!

*اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

حناچی: جشنواره فجر بخشی از گفتگوی مداوم ما است

در ادامه مراسم به دعوت شهیدی فر پیروز حناچی شهردار تهران به‌ عنوان حامی مالی جشنواره پشت تریبون قرار گرفت و ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: شهادت سردار دل‌ها و درگذشت مسافران هواپیمای اوکراینی را هم تسلیت می‌گویم. این سرزمین روزهای سختی را پشت سر گذاشته است، خرسندم که در جمع شما حضور دارم و این فرصت را پیدا کردم به‌عنوان نماینده مردم تهران درباره مسایل روز صحبت کنیم. ایام سالگرد پیروزی انقلاب از این جهت اهمیت دارد که آرمان‌های آن زمان را به ما یادآوری می‌کند. همبستگی در عین تفاوت‌ها، بهره‌مندی از عدالت و ... از اهداف انقلاب بود. شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، نشانه همدلی مردم بوده است. تحقق تمام کلمات این شعار بدون نقض کلمه‌ای دیگر. برای تحقق این مهم باید به گفت‌وگو‌ پرداخت. ما برای ادامه این راه نیازمند گفتگوی مداوم هستیم و جشنواره فیلم فجر یکی از آیین‌هایی‌ست که می‌تواند به تحقق این مهم کمک کند و وظیفه ماست که فضایی را برای این اتفاق فراهم آوریم.

شهردار تهران افزود: اگر سینمای ایران در جهان حرفی برای گفتن دارد نتیجه استمرار این حرکت است. ما به عنوان شهرداری تهران وظیفه خود می‌دانیم از این فضا حمایت کنیم و آنچه در اختیار داریم در اختیار هنرمندان قرار دهیم تا این رقابت به خوبی برگزار شود.

وی افزود: باید باور کرد که هنر و سینما بهترین وسیله برای تاثیرگذاری بر جامعه، فرهنگسازی و ایجاد نشاط اجتماعی است.  با توافقی که با دبیرخانه فجر داشتیم، تلاش کردیم این حرکت دوطرفه باشد و در جشنواره فرصتی برای طرح مسایل شهری مثل پسامند، رعایت حقوق شهروندی و مانند اینها هم داشته باشیم. بر همین اساس بود که با پخش مجموعه‌ای از کلیپ‌های کوتاه قبل از اکران فیلم‌ها سعی کردیم تا نظر مردم و هنرمندان را جلب کنیم چرا که با افزایش آگاهی‌های مردم می‌توانیم شهر بهتری داشته باشیم.‌

شهردار تهران با بیان اینکه هنر بهترین وسیله برای آگاهی دادن است گفت:  تهران شهری برای همه نخواهد شد مگر با افزایش آگاهی‌های شهروندان. باید باور کرد که هنر و سینما بهترین وسیله برای تاثیرگذاری بر جامعه، فرهنگسازی و ایجاد نشاط اجتماعی است.

حناچی ادامه داد: امیدوارم این جشنواره امکاناتی را فراهم کند تا تمرینی برای گفتگو باشد. امیدوارم جشنواره امسال و تلاش همکاران من مقبول اهل هنر واقع شده باشد.

بزرگداشت فریدون جیرانی

غلامرضا موسوی: او فیلسوف سینمای ایران است

در ادامه این مراسم نوبت رسید به تنها بزرگداشت این دوره که به فریدون جیرانی اختصاص داشت.

در این بخش پس از پخش کلیپی در مورد جیرانی، با دعوت مجری،  غلامرضا موسوی و مهدی صباغ زاده برای این بخش روی صحنه آمدند. غلامرضا موسوی که داغدار درگذشت برادرش هم بود پشت تریبون قرار گرفت و گفت: صحبت کردن در مورد جیرانی آسان و سخت است. ما جیرانی را استاد صدا می کنیم چیزی که کاملا برازنده اش است. او ویروس ورود به سینما را در هم نسلان ما انداخت و باعث شد همه ما به سینما ورود پیدا کنیم. از جیرانی همیشه می توان آموخت چون معلم بسیار خوبی است.

*اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

وی افزود: همچنین روزنامه نگار بسیار خوبی است که آموزه های فراوانی برای ما داشت. تجلیل از جیرانی ،تجلیل از سینمای میانه است چون این سینما توسط مخاطبان با استقبال روبرو می شود. از نکات جالب فعالیت او این است که هرکسی در فیلم هایش بوده یا به عنوان نامزد معرفی شدند و یا جایزه گرفتند.

پس از آن مهدی صباغ زاده گفت: در  ابتدا آرزوی سلامتی برای جیرانی دارم و به شخصه سینما را مدیون او هستم. یادم می آید فیلمنامه آفتاب نشین ها را با کمک های گروهی ساختیم که جنجال زیادی زا در مجلس به وجود آورد چون شناختی از سینمای اجتناعی منتقد نداشتند.

جیرانی هم گفت: بابت این تقدیر از همه شما و دبیر جشنواره و رییس سازمان سینمایی که همشهری من است تشکر می کنم.

*اهدای جایزه تندیس سردار سلیمانی

در ادامه این مراسم، شهیدی فر از حضور خانواده محترم شهدای دفاع مقدس، مقاومت و مدافع حرم، هواپیمای اکراینی، آتشنشان و .. در مراسم خبر داد. وی با معرفی مادر سه شهید و خانواده شهیدی که همراه سردار سلیمانی در لحظه شهادت بوده و بازماندگان یک شهید آتش نشان به عنوان نمونه یاد و خاطره شهدا گرامی داشت. پس از آن، با پخش کلیپی از سردار سلیمانی، عباس صالحی وزیر ارشاد، حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی، ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره، منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما و همایون اسعدیان ریس هیات مدیره خانه سینما روی صحنه آمدند تا این جایزه را به فیلم آبادان یازده ۶۰  به تهیه کنندگی حسن کلامی اهدا کنند.

*اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

تهیه کننده فیلم پس از دریافت جایزه اش با تشکر از همه عوامل فیلمش گفت: این فیلم مقاومت را به سردار مقاومت، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تقدیم می‌کنم که از دل‌ها وارد می‌شد نه از در. کسی که  رفتنش همه ما را داغدار کرد.

صالحی: چراغ سینما خاموش نشدنی است

در ادامه مراسم سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: بار دیگر و سال دیگر سینما و جشنواره فیلم فجر برگزار شد. سینما شاید نتواند دنیا را تغییر دهد اما می تواند دریچه گفتگو را باز کند. در حالی که بیش از هرزمانی به هوای تازه و گفتگو نیازمندیم، ده روز از لحظات گفت و گو و به یاد ماندنی تمام شد و در این ده روز با هم بودیم و به زبان سینما گفتگو کرده ایم.

وی افزود: جشنواره فیلم فجر فرصتی است برای گفتگوهای وسیع اجتماعی و از سوی دیگر دوربین سینما ظرفیت وهوایی برای دور دیدن و عمیق دیدن و دیدن دارد. ما چقدر به این نگاه های تازه، چشم اندازهای تازه نیازمندیم و ایران و جهان به این نگاه ها و چشم اندازها نیازهای جدی دارد.

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر-سیدعباس صالحی [کلیک و کشیدن برای جابجایی]

صالحی ادامه داد: جشنواره فیلم فجر برای این دیدن ها تبادل و نقد است سینما عشق مردم جهان و ایران است و جشنواره وفیلم فجر جشن سینماگران و مردم که همه با هم یکی هستند است و همه می خواهند باشکوه برگزار شود. چراغ سینما خاموش نشدنی است و سپاس از کسانی که این چراغ را روشن و روشن تر می کنند.

*معرفی برگزیدگان بخش سودای سیمرغ

در این بخش معرفی داوران بخش سودای سیمرغ روی صحنه آمدند.

*سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه بصری

این جایزه به محمدبرادران برای فیلم سینمایی خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا رسید.

برادران پس از دریافت جایزه گفت : جای حاتمی کیا خالی است؛ چون دلم می خواست که بود و به چشمش نگاه می کردم و از او قدردانی می کردم .او  به همه ما که جوان بودیم اعتماد کرد.

وی افزود: ما همه بچه های حاج قاسم هستیم و به عرصه های مختلف پا می گذاریم. از سویی دیگر درگذشتگان هواپیما را هم تسلیت می گویم و مانند دوست عزیز تهیه کننده‌مان منتظر پاسخ ها هستیم.

*سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه  میدانی

این جایزه به محسن روزبهانی برای فیلم روز صفر به تهیه کنندگی و کارگردانی سعید ملکان تعلق گرفت که در سالن حضور نداشت.

*سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس

این جایزه به امیر ملک پور برای فیلم روز صفر به تهیه کنندگی و کارگردانی سعید ملکان تعلق گرفت.

*سیمرغ بلورین بهترین صدا

این جایزه به مهدی صالح کرمانی صدابردار و آرش قاسمی صداگذار برای فیلم سینمایی شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت تعلق گرفت. وی ضمن تشکر از محمد کارت، گفت: این جایزه را بعد از بیست سال به همسرم تقدیم می‌کنم.

*سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن

بامداد افشار برای فیلم پوست دریافت کننده این جایزه بود. وی پس از دریافت جایزه اش گفت: این جایزه جنبه تشویقی دارد چون با نگاهی به لیست نام استاد حسین علیزاده را می بینیم و جایزه قطعا متعلق به او است. از عاشیق فیلم هم تشکر می کنم که این موسیقی براساس کار او شکل گرفت.

*سیمرغ بلورین بهترین تدوین

این جایزه هم به اسماعیل علیزاده برای فیلم شنای پروانه اهدا شد.

*سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری

این جایزه به مرتضی نجفی برای فیلم تومان به کارگردانی مرتضی فرشباف تعلق گرفت. نجفی پس از دریافت جایزه گفت:  از جوان‌گرایی هیات داوران در این بخش تخصصی و از تیمم تشکر می‌کنم.  به اسامی که در کنار من بودند هم افتخار می کنم چراکه آنها استاد هستند. از مرتضی فرشباف که به من اعتماد کرد تشکر می‌کنم.

وی با یاد پدرش گفت: ای کاش پدرم چند ماه بیشتر زنده بود و این لحظه را می‌دید. این جایزه را به همسرم تقدیم می‌کنم.

*اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

*سیمرغ بلورین نقش مکمل زن

این جایزه به طناز طباطبایی برای شنای پروانه رسید که اولین سیمرغ او در طول دوران بازیگری اش بود. این بازیگر پس از دریافت جایزه اش از رسول صدرعاملی که با او از سال 1383 وارد سینما شده بود تشکر کرد و همینطور از گروهی که در فیلم سینمایی شنای پروانه همکارش بودند.

وی در ادامه گفت: از حضورم در فیلم آقای مجیدی هم بسیار آموختم. بچه های این فیلم قلب من بودند و از  پدر و مادرم هم تشکر می کنم که در طول این سالها حامی من بودند و جایزه ام را به آنها تقدیم می کنم.

*سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

این جایزه هم به امیر آقایی یکی دیگر از بازیگران فیلم شنای پروانه تعلق گرفت. وی پس از دریافت جایزه ضمن تشکر از همکارانش به عنوان یک گله کوچک گفت: چندی پیش خانمی در رسانه ملی گفت هرکس مثل ما فکر نمی کند جمع کند و از ایران برود. من می گویم رفتن را به کسی خطاب می کنند که نبوده؛ ما بودیم و ریشه در خاک سرزمینمان داریم.

*اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

لوح تقدیر بخش بازیگران سودای سیمرغ هم به بازیگران فیلم خورشید رسید که پشت تریبون قرا رگرفتند و از لذتشان از بازی و سختی های کودک کار بودن سخن گفتند که لحظات احساسی را برای این مراسم رقم زد.

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر - روح الله زمانی بازیگر اصلی فیلم سینمایی خورشید به کارگردانی مجید مجیدی [کلیک و کشیدن برای جابجایی]

*سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی زن

این جایزه به نازنین احمدی برای فیلم ابر بارانش گرفته به کارگردانی مجید برزگر رسید.

*سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد

این جایزه هم به پیمان معادی برای فیلم سینمایی درخت گردو اهدا شد که به دلیل عدم حضورش در این مراسم، محمد حسین مهدویان به جای او این سیمرغ را دریافت کرد و یک شوخی یخ هم با سیمرغ جشنواره کرد و گفت:  این سیمرغ ها که ایرانی هستند ترک نمی خورند؟ البته من امانتدار خوبی هستم.

وی سپس توضیح داد: اگرچه پیمان معادی بنا به دلایلی در طول جشنواره حضور نداشت اما از ابتدای آن با ما در ارتباط بود و به نوعی در کنار ما قرار داشت و افتخار می کنم اولین سیمرغش را در فیلم من گرفت. برای این مراسم هم ویدئویی ارسال کرده تا پخش شود.

پیمان معادی هم در این ویدئو گفت : برای انجام پروژه ای در خارج از کشور هستم. میدانم که باشکوه در مراسم حضور داشتید و از مهدویان به خاطر اعتمادش و از هیات داوران بابت این جایزه تشکر می کنم.

*گلایه های سعید راد از غایبان در این مراسم

پیش از اعلام این جایزه توسط سعید راد ، این بازیگر پیشکسوت لب به گلایه از غایبان در مراسم گشود و گفت:  می خواهم اجزاره بگیرم و از این شکوهی که جوانان وطنم ایجاد کرده اند استفاده کنم و بگویم که مبنای سینما هستی است. حرکت و رو به جلو امید است. خیلی دوست داشتم که استادهایی که با آنها کار کرده ام در سالن حضور داشتند. ما هیچ کدام آدم‌های شکست خورده ای نیستیم ما فقط یک بار جایزه نگرفته ایم. از دوستانی که بایستی این سالن را پر کنند و باعث غرور سینمای ایران باشند، متاسف می شوم که چرا نیستند اینه از دست همان اساتیدی که اینجا نیستند جایزه گرفته اند و اینجا برایشان دست زده شده است.

 راد ادامه داد: من تعجب می کنم که چرا استادان بزرگی مثل ابراهیم حاتمی کیا،  احمدرضا درویش و مسعود کیمیایی در اینجا نیستند؟!من از دست این اساتید بارها جایزه گرفته ام، با آنها کار کرده ام و از آنها یاد گرفته ام؛ چرا امرو زدر این مراسم نیستند؟ من واقعا ناراحت می شوم. قهر یعنی چه؟ چرا گارد می گیریم؟ کجای دنیا برای ما دست زده اند غیر از اینجا؟ می دانید روی این صحنه چه کسانی ایستاده اند؟ این بچه ها (کودکان کار و جوانان سینماگر) در اینجا تشویق شده اند.

وی با اشاره به گروه داوران حاضر بر روی صحنه گفت: رفتار هنرمندان برای من غریب است که وقتی این گروه دااوران متخصص که سالها در سینمای ایران زحمت کشیده اند، برای این هنرمندان جایزه تعیین می کنند، برای دریافتش نمی آیند.

*اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

*سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و تجربه

این جایزه به بهرام و بهمن ارگ برای فیلم پوست تعلق گرفت. این دو برادر در اولین حضور خود در این جشنواره این جایزه را دریافت کردند.

*سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه

نیما جاویدی و مجید مجیدی برای فیلم خورشید سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را دریافت کردند.

مجید مجیدی گفت: از کلیه گروه و شهردار تهران که به مقوله مهم کودکان کار توجه داشتند و حمایت کردند تشکر می کنم و امیدوارم مسئولان و مردم دست در دست هم فکر اساسی برای کودکان کار کنند که بهتر است آنها را نان آوران کوچک بنامم چرا که با غیرت کار می کنند و گنج های این سرزمین هستند امیدوارم که دیگر کودکی سر چهارراه ها نداشته باشیم.

او افزود: این جایزه به کسی اهدا می کنم که اگر نبود این فیلم ساخته نمی شد و مرا به یاد استرارو انداخت او استرارو ایران است و دست کمی از او ندارد. هومن بهمنش یک سال تمام در کنار من بود و برای این فیلم زحمت زیادی کشید.

*اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

جاویدی هم بیان کرد : امیدوارم توانسته باشم دینم را نسبت به طیف چندصدهزارنفری کودکان کار این سرزمین ادا کرده باشم.

جایزه ویژه هیات داوران هم به سعید ملکان برای روز صفر رسید که به رغم اعلام حرکتش به سمت مراسم اختتامیه، کماکان در جلسه حضور نداشت.

*سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی

این سیمرغ هم به محمد حسین مهدویان برای فیلم درخت گردو رسید که او پس از دریافت آن گفت: طبیعتا باید از خیلی ها تشکر کنم. اول از گروه فیلم که در جزییات بسیار هنرمندانه عمل کردند و هادی بهروز به عنوان فیلمبردار که نهایت بلوغ را نشان داد.

*اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

وی افزود: باعث افتخار بود که امشب در میان نامزدهای این بخش اسمم کنار مجید مجیدی است. همیشه و هنوز طرفدار مجیدی هستم چون خاطرات خوبی برای ما درسینما داشته است. از احمدی تهیه کننده فیلم که تقبل کرد در فضای خصوصی، این فیلم سخت را بسازند هم متشکرم.

این فیلم را به پدران داغدیده پدران سرزمینم بخصوص پدران داغدیده سال 98 و کشته های مظلوم تشییع جنازه کرمان تقدیم می کنم که از سوی هیچ کس دیده نشدند.

*سیمرغ بلورین بهترین فیلم

این سیمرغ به امیر بنان و مجید مجیدی تهیه کنندگان فیلم سینمایی خورشید تعلق گرفت. مجید مجیدی پس از دریافت آن گفت : همیشه پس از گرفتن جایزه حس مسئولیتم بالا می رود. امیدوارم برای ایران و مردم عزیز هنوز مفید واقع شویم؛ چون از دردهای آن ها در گوشه و کنار کشور می شنویم و از ما می خواهند که آنها را به تصویر بکشیم. امیدوارم سینما بتواند این رنج ها را به جایگاه امیدواری تبدیل کند.

امیر بنان از اینکه اولین کار تهیه کنندگی اش را در کنار مجید مجیدی تجربه کرده است ابراز خوشحالی کرد و گفت:خوشحالم یک تیم خوب و فعال و نخبه داشتیم و برای سینمای ایران هم خوشحالم که هومن بهمنش را دارد. واقعاً چه‌های ما کار جهادی کردند و به عشق کودکان کار، فعالیت کردند چرا که شرایط سختی در تولید داشتیم و همه چیز مهیا نبود. دوست دارم این جایزه را به بچه‌های گروه تقدیم کنم.

وی در ادامه با کنایه به غیبت سعید ملکان گفت : آقای ملکان هنوز در ترافیک هستند که تشریف نیاوردند؟! ضمن اینکه از میان انبوهی از مسئولان و افرادی که مدام شعار رسیدگی به معضلات کودکان کار را سر می دهند تنها معدودی به ما سر زدند. ممنونم از آقای حناچی بابت حمایت هایشان از ما.

*اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

بنان از کلیه افراد گروهش که در این مراسم حاضر بودند دعوت کرد تا برای دریافت جایزه به روی سن حضور یابند.

*سیمرغ بلورین یهترین فیلم از نگاه مردم

آخرین جایزه جشنواره هم به فیلم شنای پروانه رسید. گروه داوران اهدا کننده جایزه جای خود را به سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی و منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما دادند و برای دریافت این جایزه هم محمد کارت به همراه رسول صدرعاملی به روی سن حضور یافتند.

*اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

کارت پس از دریافت این جایزه گفت: ده سال است که پله پله می آیم چون بچه های کف شهر عادت نکرده اند که آسان چیزی را به دست بیاورند. با احترام به بزرگان سینما و هیات داوران باید از کودکان فیلم خورشید یاد بگیریم. آدم هایی که زجر کشیده اند قدر لوح تقدیرشان را می دانند می خواهم دغدغه مند پیش بروم و به خاطر  به خاطر گفتن حرف های مردم خودم حذف نمی کنم و حتی مستند هم می سازم و تنها به خرج کردن بسته های اینترنتی بسنده نمی کنم.

وی با بیان اینکه از جواد عزتی هم تشکر می کنم که جایزه اش را از دل مردم می گیرد به ذکر خاطره ای پرداخت و گفت: در بیابانهای ورامین مشغول فیلمبرداری بودیم و گمان می کردیم در آنجا کسی او را نمی شناسد که ناگهان پیرمد کشاورزی جلو آمد و گفت که شرمنده ام که د رمراسم ختم پدرت شرکت نکردم!

*اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

رسول صدرعاملی هم بیان کرد :در 38 سالی که در جشنواره حضور داشتم هم رنج و هم شادابی دیدم رنج به خاطر مصییت هایی که دیدیم و خوشحالی به خاطر استعدادهایی که در سینما بروز کردند. به احترام همه افرادی که در این 32 فیلم کار کردند و جشنواره ای که با زحمت برگزار شده است، سینما را پاس می داریم و پای آن می ایستیم.

*همه جوایز این دوره در یک نگاه

بر این اساس دو فیلم روز صفر و شنای پروانه برنده بیشترین جایزه یا سیمرغ سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر شدند و مابقی جوایز به شرح زیر نصیب فیلم های دیگر شد:

 شنای پروانه

صدابرداری و صداگذاری

تدوین

نقش مکمل زن

نقش مکمل مرد

بهترین فیلم برگزیده تماشاگران

 

روز صفر

نگاه نو

جلوه‌های ویژه میدانی

طراحی لباس

جایزه ویژه هیئت داوران

نگاه ملی

خورشید

طراحی صحنه

فیلمنامه

بهترین فیلم

بازیگران کودک و نوجوان

درخت گردو

بازیگر نقش اصلی مرد

کارگردانی

خروج

جلوه‌های ویژه بصری

چهره‌پردازی

پوست

موسیقی متن

هنروتجربه

ابر بارانش گرفته

بازیگر نقش اصلی زن

تومان

فیلمبرداری

آبادان یازده ۶۰

جایزه ویژه سردار سلیمانی

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها