موج
کدخبر : ۳۱۶۳۷۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-316370

نشست رسانه ای فیلم تومان در جشنواره فیلم فجر برگزار شد

نشست رسانه ای فیلم سینمایی تومان با حضور کارگردان، تهیه کننده و سایر عوامل آن در پایان سومین دومین شب سیرو هشتمین جشنواره فجر برگزار شد

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، نشست خبری فیلم سینمایی تومان که در سومین سانس سینمای رسانه به نمایش درآمد، برگزار شد و مرتضی فرشباف کارگردان، سعید سعدی تهیه‌کننده، مهدی سعدی تدوینگر، مرتضی فربد طراح صحنه، میرسعید مولویان بازیگر فیلم تومان و خدایار قاقانی به عنوان منتقد جلسه، حضور داشتند.

قاقانی در ابتدای نشست درباره فیلم تومان گفت: حرف زدن درباره تومان خیلی سخت است و بیشتر باید در موردش نوشت. به نظرم مخاطبان فیلم دو طیف می‌شوند: یکسری فیلم را دوست دارند و یکسری آن را دوست ندارند.

وی تصریح کرد: به نظرم زبان بصری فیلم یک گشایشی را طی این دو روز ایجاد کرد و ما را جلو برد و زبان سینمایی را بسط داد. این گونه روایت، بجای قصه‌گویی حسین کرد شبستری، مخاطب را با سینما بیشتر آشنا می‌کند که قدم مهمی برای مرتضی فرشباف به حساب می‌آید، همچنین فیلمبرداری درجه یک دیدیم. پیچیدگی تصویری و میزانسن‌های خوب از ویژگی‌های مثبت فیلم است. ضمن اینکه بازی‌های سرحال و بادقتی دیدیم. در نهایت با تومان می‌توانیم سینما را شکل دیگری ببینیم.

فرشباف درباره انتخاب لهجه ترکمنی گفت: من متولد اقلیم ترکمن صحرا هستم و بدون نگاه توریستی به این منطقه نگاه می‌کنم و نسبت به فرهنگ آنجا آمیختگی دارم و این منطقه را بستری مناسب برای فیلمسازی دیدم.

وی درباره فیلمبرداری با ریتم تند نیز بیان کرد: بافت قصه به فیلمساز می‌گوید چطور آن را تعریف کند. سعی کردم در طراحی میزانسن و حرکت دوربین مخاطب حسی فیزیکال را تجربه کند.

سعید سعدی درباره دغدغه‌اش برای تهیه این فیلم گفت: در ابتدا به چون در فیلمنامه جسارت و نوآوری وجود داست و با توجه به شناختم از فرشباف، آن را قبول کردم. قصد داشتیم با ریتم اندی که فیلم دارد مخاطب را جذب کنیم و امیدواریم در جشنواره بازخوردها را بگیریم تا برای نمایش عمومی مشکلی اگر دارد، آن را حل کنیم تا مخاطب را از دست ندهیم‌.

فرشباف درباره زمان طولانی فیلم نیز گفت: راف کات فیلم ۳ ساعت و ۱۰ دقیقه بود و مهدی سعدی برای رساندن به دو ساعت ۹ دقیقه واقعا عرق ریخت. ما متوجه یک عادت نیستیم چراکه این فیلم روزی روزگاری گنبد است و نمی‌توانم آن را کاهش دهم. احساس می‌کنم اگر کوتاه شود به استیتیک روایی فیلم صدمه می‌خورد.

این کارگردان در مورد استفاده نکردن از بازیگران چهره توضیح داد: به این دلیل که میرسعید مولویان، نابغه است البته سیستم اکران خیلی پیچیده است و من فکر می‌کنم بعد از اکران میرسعید آوازه‌اش خواهد پیچید.

میرسعید مولویان بازیگر درباره ایفای نقش در فیلم گفت: احساس می‌کنم مرتضی فرشباف چاله‌هایی که برای بازیگر می‌کَند جالب بود چون بازیگر باید دست و پا بزند تا از آن بیرون بیاید.

فرشباف در پایان در پاسخ به پرسشی درباره چندپارگی در روایت و اینکه روایت در چهار فصل است، گفت: فرم سخت فیلم به این دلیل است که تکه تکه است و چون یکسری نیم‌ساعته‌هایی در فیلم داریم، حفره‌هایی که ایجاد شده را پر می‌کند و به همین دلیل ساختار پلی‌فنیک می‌شود و به کمک کمرا ورک به خطوط قصه کمک می‌کند که این به نظر شلختگی می‌آید اما این طور نیست چون من از بیرون به آن نگاه می‌کنم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها