موج
کدخبر : ۳۰۱۰۴۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-301045

بعد از ده سال وقفه؛

بعد از ده سال وقفه در برگزاری یازدهمین دوره دوسالانه پوستر، به رغم تلاش های صورت گرفته امسال هم برگزاری این رویداد هنری با مشکل روبرو و به آینده موکول شد.

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج، پس از آنکه در روزهای اخیر فراخوان ششمین دوسالانه طراحی گرافیک «سرو نقره‌ای» منتشر شد، این سوال پیش آمد که چرا از دوره جدید دوسالانه مهم و بین المللی گرافیک ایران موسوم به دوسالانه بین المللی پوستر تهران خبری نشد؟ در حالی که اقداماتی در خصوص برگزاری یازدهمین دوره و احیای این جشنواره پس از ده سال آغاز شده بود.

در همین ارتباط، مازیار زند، عضو هیات مدیره و مسئول کمیته آموزش انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به موج گفت: انجمن طراحان گرافیک ایران یکی از انجمن های پیشرو کشور و از اولین انجمن های صنفی و حرفه ای است که هم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم از وزارت کار و رفاه اجتماعی مجوز گرفته است.

وی افزود: این انجمن از ماندگارترین ها است که اساتید زیادی را هم به خودش دیده و به عنوان مثال می توانیم از افرادی همچون مرحوم مرتضی ممیز به عنوان یکی از بنیان گذاران این انجمن نام ببریم. در ابتدا این انجمن فعالیت حرفه ای خودش را به صورت تعاونی شروع کرد، سپس به عنوان انجمن ثبت شد و از سال 1374 به رسمیت شناخته شده است.

زند ادامه داد: در حال حاضر انجمن ما بالغ بر 1700 نفر عضو دارد و بر همین اساس می توانیم بگوییم که در میان انجمن های هنرهای تجسمی بیشترین اعضا را داراست. درعین حال رویدادهای متنوعی، از جمله اینکه ده دوره دوسالانه پوستر تهران و دوسالانه های گرافیک را با موفقیت برگزار کرده است. گرچه دوسالانه گرافیک با مشارکت نهادهای دولتی بود. 

این عضو هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک افزود: از ده سال پیش به دلایل مختلف که مهمترین آن محدودیت های مالی بود، برگزاری این رویدادهای بزرگ متوقف شد تا اینکه امسال با تغییر هیات مدیره تصمیم به احیا و برگزاری مجدد آن گرفته شد. بنابراین انجمن به منظور برگزاری یازدهمین دوره دوسالانه پوستر تهران از چند ماه پیش، ابتدا یک شورای مشورتی برای برگزاری یا عدم برگزاری بینال و ارتباط آن با دوسالانه سرو نقره ای در خانه هنرمندان ایران تشکیل داد.

فرزاد ادیبی

زند در ادامه گفت: سپس شورای سیاست گذاری بینال با حضور پانزده نفر، شامل اعضای هیات مدیره و تعدادی از طراحان پیشکسوت و مطرح این عرصه تشکیل شد. این شورا جلساتی را با حضور اردشیر میرمنگره به نمایندگی از هادی مظفری، مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی ارشاد برگزار کرد.

وی افزود: در این جلسات نسبت به تعیین رییس و دبیر این دوسالانه، رویکردها و جزییات برنامه، میزان بودجه مورد نیاز تصمیماتی اتخاذ شد و در نهایت، در نامه ای این تصمیمات به مدیر کل هنرهای تجسمی ارشاد اعلام شد تا احکام رییس و دبیر این دوره دوسالانه یعنی فرزاد ادیبی و محسن سلیمانی را صادر کند.

این عضو هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران ادامه داد: به رغم تصور و توقع ما، صدور احکام به درازا کشید و بعد از پیگیری‌های متعدد، پاسخ آمد که ریاست دوسالانه باید تغییر کرده و فردی دیگر یا به هادی مظفری و دبیری آن به فرزاد ادیبی سپرده شود و از این رو مصوبات شورای سیاست گذاری بینال نادیده گرفته می‌شد.

یازدهمین دوسالانه پوستر

مازیار زند افزود: این تصمیم با مخالفت شورای سیاست گذاری روبرو شد و با رایزنی ها و پیگیری های بعدی، از سوی مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ما اعلام شد که در بهترین حالت باید فرزاد ادیبی به عنوان رییس افتخاری دوسالانه معرفی شود. شورای سیاست گذاری پس از این تغییرات تصمیم به عدم برگزاری بینال و پایان کار شورا گرفت.

دلایل مدیرکل هنرهای تجسمی برای عدم موافقت با تصمیم شورای سیاست گذاری چه بود؟

این عضو شورای سیاست گذاری یازدهمین دو سالانه پوستر تهران بیان کرد: در ادامه مدیرکل هنرهای تجسمی ارشاد با اطلاع از تصمیم شورای سیاستگذاری به درخواست خودشان در جلسه هیات مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک حضور پیدا کرد تا دلیل اتخاذ چنین تصمیمی را تشریح کند. وی در این جلسه که اعضای شورای سیاست گذاری با استناد به ملغی شدن این شورا حضور نداشتند، هادی مظفری اعلام کرد که این تصمیم چند دلیل داشته است. اول اینکه به دلیل اهمیت سمت دبیری یک دوسالانه بزرگ، حکم دبیر باید پس از استعلام از نهادهای امنیتی صادر شود بنابراین دست کم دو ماه زمان می برد و ممکن بود در روند برگزاری مشکل بوجود آید.

وی ادامه داد: دلیل دومی که مظفری بیان کرد تماس افرادی خارج از شورای سیاست گذاری و تاکید بر تغییر رییس و دبیر انتخابی بوده است. ظاهرا این مشورت دهندگان به مدیر کل هنرهای تجسمی ارشاد، استدلال کرده بودند که در جایی که اسامی هنرمندان بزرگی همچون محمد احصایی و ابراهیم حقیقی وجود دارد نباید افراد دیگری به سمت ریاست دوسالانه پوستر تهران منصوب شوند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد:  این در حالی بود که شورا در طول جلسات متعددی که برگزار کرده بود و با احترام به جایگاه هنری همه اساتید و طراحان، با عنایت به تخصص اصلی فرزاد ادیبی که طراحی پوستر است و با نگاهی به جوانگرایی، وی را مناسب ترین فرد برای ریاست بیتال پوستر می دانست و وی را برای ریاست این دوره انتخاب کرده بود. ضمن اینکه ابراهیم حقیقی و بهرام کلهر نیا در جلسات ابتدایی شورای سیاست گذاری حضور داشته و محمد احصایی هم پیشتر از پذیرش این سمت، امتناع کرده بود.

مازیار زند ادامه داد: در دیگر سو، به رغم برآورد هزینه برگزاری در حدود یک میلیارد تومان از سوی شورای سیاست گذاری، اداره کل تجسمی ارشاد تنها برای پرداخت حدود بیست درصد بودجه برآوردی، یعنی دویست میلیون تومان کمک هزینه در بهترین شرایط، اعلام آمادگی کرده بود.

این عضو هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران در پایان گفت: در نهایت شورای سیاست گذاری در آخرین جلسه، با اعتقاد به اینکه قدرت تصمیم گیری از آنها گرفته شده است از ادامه کار انصراف دادند و تصمیم گرفته شد برگزاری این دوره از این دوسالانه به سال های آتی به تعویق بیفتد تا معیارهای انتخاب ها و حیطه عملکرد انجمن ها و مدیران  دولتی شفاف شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها