موج
کدخبر : ۲۸۹۱۷۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-289174

در پاسخ به خبرگزاری موج عنوان شد:

مدیر مرکز تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس موزه هنرهای معاصر تهران در مورد مشکلات اساسی کتابی که توسط فرح پهلوی از آثار موزه هنرهای معاصر چاپ شده و اقدامات حقوقی برای احقاق حقوق ایران توضیحاتی دادند.

در حاشیه نشست خبری مرمت و بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران که روز گذشته برگزار شد؛ هادی مظفری  مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی وارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار تجسمی خبرگزاری موج در مورد پیگیری های ارشاد در زمینه چاپ کتاب «ایران مدرن، ملکه هنر» به سفارش فرح دیبا (پهلوی) و احقاق حقوق ایران و بررسی نحوه تامین عکس های این کتاب گفت: ما برای پیگیری این امر جلسه ای را در اداره حقوقی برگزار کردیم. محتویات کتاب بررسی و ترجمه شد و نتیجه در اختیار وکلای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت. همچنین با تعدادی از وکلایی که در خارج از ایران هستند و امور حقوقی بین المللی را دنبال می کنند هم جلسه و نشست هایی داشتیم. همه اینها در دفتر حقوقی وزارتخانه در حال پیگیری است و فکر می کنم بسته به کنوانسیون هایی که ما امضا کرده ایم و حقوق مالکیت معنوی که در عرصه بین المللی داریم در دست بررسی است.

وی تصریح کرد: حتما می دانید پیگیری این مساله صرفا محدود به اقامه دعوا نیست و گاهی اوقات، مکاتبه با ناشری که این کتاب را منتشر کرده یا درخواست غرامت و خسارت در مجامع بین المللی و یا سازمان هایی مانند سازمان های مدیریت جمعی که وظیفه حمایت از حقوق معنوی را دارند؛ و در نهایت، یکی از راه ها هم اقامه دعوا در دادگاه های بین المللی است که دوستانمان در دفتر حقوقی پیگیر آنها هستند.

پیگیری حقوقی انتشار کتاب ایران مدرن،ملکه هنر توسط دفتر حقوقی ارشاد

در ادامه احسان آقایی ، رییس موزه هنرهای معاصر تهران هم در پاسخ به این سوال گفت: ما این کتاب را تهیه کردیم و موجود است. تصاویر این کتاب بسیار بی کیفیت است و برخی از آنها مانند اثر پیسارو که عنوانش ورودی ویلا نام دارد، کاملا تار (فلو) است. و کتاب بسیار بدی است. انتشارات اسولاین که ناشر خیلی قدیمی هم نیست  آن را منتشر کرده که در نیویورک و لندن توزیع شد و قیمت آن 850 پوند است.

وی افزود: این کتاب بی دلیل بزرگ است بدون اینکه کیفیت مناسبی داشته باشد و بعضا جملات نامربوطی به تصاویر آثار در آن درج شده است. صرفا کتابی است که بجای اینکه جنبه هنری داشته باشد، صرفا جنبه سیاسی دارد.

رییس موزه هنرهای معاصر ضمن اعلام آمادگی برای بررسی کتاب در حضور برخی از اصحاب رسانه تاکید کرد: تصاویر کتاب بسیار بی کیفیت اند و برخی از آنها که ادیشن دار (شماره دار) بودند مثل اثری از پامودورو، اصلا متعلق به موزه هنرهای معاصر نیست و مشخص است که از جای دیگری که آن اثر نصب بوده تصویر برداری شده است. برخی از تصاویر مشخص است هنگامی که آثار بر روی دیوار نصب بوده اند، عکاسی شده اند؛ مانند تصویر اثری از جسپر جونز که اخیرا در نمایشگاه مسافرین برلین رم به نمایش گذاشته شده بود.

وی در ادامه اظهار داشت: به هر حال به عنوان کسی که حرفه اش موزه داری و انتشار و بررسی کتاب های هنری است می توانم بگویم که کتاب ایران مدرن، ملکه هنر  یکی از ضعیف ترین کتاب هایی است که تا به حال چاپ شده است و صرفا هدف آن معرفی خاندان پهلوی است نه معرفی آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر، مستمسکی برای معرفی آن خاندان قرار گرفته است. متونی که در آن نوشته شده است به هیچ وجه به هنر ارتباط ندارند و همه مربوط به خاندان پهلوی هستند.

احسان آقای در ادامه افزود: بنابراین براساس تصاویری که در این کتاب به چاپ رسیده، می توانم بگویم که ناشر آن حتی این درک را نداشته که تصاویر بی کیفیت را در ابعاد کوچکتری چاپ کند که اینقدر تار نشود و واقعا لزومی نداشته که چنین تصویری را در دو صفحه بزرگ درج کند.

وی تاکید کرد: این نکات را عرض کردم که علاقمندان هنر بدانند که این کتاب مناسبی نیست و صرفا یک اثر سیاسی است.

 

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها