موج
کدخبر : ۲۸۸۸۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-288800

افتتاح شبکه تلویزیونی ناشنوایان؛

​نخستین شبکه تلویزیونی اینترنتی ناشنوایان با عنوان اشاره شنبه 29 تیرماه افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری موج، مراسم افتتاح نخستین شبکه تلویزیونی اینترنتی ناشنوایان با عنوان «اشاره» در تلویزیون اینترنتی آیو عصر شنبه 29 تیرماه در محل دانشگاه خاتم برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر محمدحسن حافظی پور، مدیرعامل باران تلکام (تلویزیون اینترنتی آیو) اعلام کرد: امروز یکی از محاسن فضای مجازی را به منصه ظهور رسانده ایم. 

پس از آن سنایی رییس هیات مدیرعامل به تاریخچه شکل گیری شبکه تلویزیونی آیو اشاره کرد و گفت: با همکاری و گردهمایی مجموعه های فناپ، سام الکترونیک آرین همراه و سروش همراه شرکت وی او دی تشکیل شد. در ابتدا با گذاشتن فیلم ها و سریال های مختلف بر روی این شبکه کارمان را . سپس مبحث کچ اپ پیش آمد و ما توانستیم تا ۱۴ روز قبل برنامه های تلویزیونی را بر روی شبکه مان به نمایش بگذاریم.

وی افزود: پس از آن به ما گفتند که می خواهید وی او دی یا آی پی تی وی باشید؟ یعنی فقط به نمایش فیلم و سریال ها بپردازید یا به ساخت اثر هم بپردازید که ما یکی از پنج آی پی تی وی کشور شدیم.

سنایی در ادامه اظهار داشت: ما به این نتیجه رسیدیم که تنها کار ما نمایش یا پول دادن برای ساخت سریال ها نیست؛ بلکه تصمیم گرفتیم که نسبت به شبکه سازی اقدام کنیم. شبکه ورزش ما ورزش ها یا مسابقاتی که از تلویزیون پخش نمی شود را پخش می کند. این شبکه به جایی رسیده که هر شب به پخش برنامه خود می پردازد.

ما یک شبکه بیست و چهارساعته کودک داریم که خانواده ها می توانند با خیال راحت آن را به فرزندان خود نشان دهند.

وی افزود: در ادامه باید بگویم که به طور  قطع شبکه اشاره اولین شبکه خصوصی است که افتتاح می شود و به زودی یک شبکه مستقل در حوزه های اختصاصی موسیقی، سینما و اقتصاد را راه اندازی خواهیم کرد.‌ شبکه هایی کاربردی و تحلیلی که محتوای آنها از برنامه های صدا و سیما متفاوت خواهد بود.

سنایی تأکید کرد: کار تاسیس و نگهداری یک شبکه بسیار سخت است. شبکه اشاره به قشری بسیار محترم و کمتر دیده شده می پردازد. بحث مهمی که برای ما پنج شرکت آی پی تی وی بوجود آمده این است که در شرایط سختی به سر می‌بریم و در واقع شبکه موبایل مجازی یک شکست بود. امیدوارم که آی پی تیوی ها به همان سرنوشت دچار نشوند.

وی افزود: یکی از اهداف ما رسیدن تلویزیون تعاملی است.

در ادامه این مراسم  کتایون ریاحی گفت: ما از منشائی در ذهنمان استفاده می کنیم که جهان پیرامون را برایمان تعریف می کند که متاسفانه تا پیش از آموزش از این منشأ محرومند. خوشحالم که تا این لحظه در بنیاد کمک توانسته ایم که برای سی صد نفر کشت حلزونی گوش انجام دهیم. این کار بسیار گران است و در همه دنیا توسط دولت ها انجام می شود. گرچه ما هم تا حدی از کمک های دولتی برخورداریم. 

وی افزود: من در طی سالهایی که در خدمت ناشنوایان هستم جای خالی یک تلویزیون ویژه آنها  را حس کرده ام. تا جایی که من به ذهنم می رسد ایده آل ترین شکل برای این شبکه این است که عوامل اداره این شبکه از ناشنوایان باش چرا که آنها بهتر و بیشتر از نیاز این قشر اطلاع دارند.

وی بر لزوم آموزش ناشنوایی چیست و چگونه منتقل می شود، تأکید کرد.

این هنرمند در ادامه پیشنهاد داد شبکه ای به نام مختلسین راه اندازی شود و هر روز اخبار مربوط به اختلاس گران را پوشش دهد تا دیگر این کلمه شنیده نشود و داشته های کشور دیگر به یغما نرود.

علی اصغر کاراندیش معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به این مراسم پیوست.

مجری برنامه اعلام کرد: ما در کشور پنج میلیون ناشنوا داریم که دوهزار اشتراک را رییس هیات مدیره باران تلکام به آنها هدیه کرده است.

در ادامه تیشه گران رییس فدراسیون ورزشهای ناشنوایان گفت: این کار بزرگی است که اتفاق افتاده ما همه باید دست به دست هم بدهیم و به کسانی که با محدودیت جسمانی روبرو هستند کمک کنیم. بسیاری از ورزشکاران ناشنوا قهرمان المپیک و جهان هستند و مانند افراد دیگر باعث افتخار و اهتزاز پرچم کشور هستند اما از دیده نشدنشان‌ گله مند هستند و امیدواریم که با راه اندازی این شبکه بخشی از این بی توجهی ها مرتفع شود.

وی در پایان سخنانش ضمن اعلام پذیرش هزینه اشتراک تعدادی از ورزشکاران برای استفاده از شبکه اشاره، از تفاوتی که میان ورزشکاران ناشنوا با شنوایان و حتی معلولین پارالمپیکی ها وجود دارد انتقاد کرد.

علیرضا برهانی مدیرکل راهبری اپراتور فضای مجازی سازمان صدا و سیما هم گفت: خوشحالم که هیچ ناشنوا و کم شنوایی در مورد کمبود فنی در فضای مجازی دغدغه ای ندارند. 

وی با اشاره به موفقیت آی پی تی وی آیو گفت: در مواقعی پوشش شبکه ایو از میزان پوشش شبکه سه با بیش از سی سال سابقه بیشتر بوده است. امیدواریم در آینده بتوانیم برای همه تلویزیون های تعاملی ایجاد کنیم.

وی افزود: ما سیگنالهای کلین برای شبکه آیو قرار دادیم که تا پیش از این محال بود. می توان گفت در دوسال گذشته تعداد پرسنلی که برای شبکه آیو شب ها را به صبح رسانده آمد افزایش چشمگیری داشته است. در حوزه علوم انسانی در تلویزیون تعامل اجرا شده و باید مورد آسیب شناسی قرار بگیرد.

بر این اساس، این مراسم درحالی به صورت مستقیم از شبکه اینترنتی آیو پخش می شد که برخلاف اعلام قبلی، آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و برخی از مسئولین سازمان صدا و سیما به این مراسم نیامدند و کاراندیش هم تنها دقایقی در این مراسم حضور داشت و بدون سخنرانی این مراسم را ترک کرد.

در این مراسم، علی اصغر کاراندیش معاونت امور استانها وزارت ارشاد، برهانی مدیرکل راهبردی تلویزیون های مجازی صدا و سیما، مهدی حاج الف خانی معاون پایش و نظارت سازمان تنظیم و مقررات فضای مجازی صدا و سیما، اسماعیل ثنایی رئیس هیئت مدیره باران تلکام، علی قنادان عضو هیات مدیره باران تلکام، مهران تیشه گران رئیس فدراسیون ناشنوایان، حمید علیخانی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری راهبرد، دکترمجید شعبان پور قائم مقام شرکت صوتی و تصویری سروش، مهدی قبادی مدیرعامل کانون ناشنوایان، صمد بندری مدیر بودجه عمرانی اداره کل برنامه ریزی فنی صدا و سیما، اشعری مدیر امور تامین محتوایی سازمان تنظیم مقررات سازمان صداو سیما، دکتر مسیح تفرشی مدیرعامل پرداخت الکترونیک پاسارگارد، دکتر امیر حسن ندایی مدیرگروه سینما و کارگردانی دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس، اکبرمنصورفلاح کارگردان سینما و تلویزیون، حسین آقازمانی دبیر شورای هماهنگی ورزش صدا و سیما، کتایون ریاحی مدیر موسسه خیریه کمک، اعضای هیئت مدیره کانون ناشنوایان و اعضای هیئت مدیره انجمن خانواده ناشنوایان حضور داشتند.

رضا ابراهیمی نیز اجرای مراسم را برعهده داشت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها