موج

آیین بین المللی جهان نوروز از دقایقی پیش به طور رسمی در محل برج میلاد آغاز به کار کرد.

 به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج، این مراسم به همت کمیسیون ملی یونسکو-ایران و با همراهی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، وزارت امور خارجه و وزارت علوم برگزار شده است. در این مراسم علاوه بر ۷۰ نفر از سفرا و نمایندگان ۳۵ کشور و سازمان بین المللی، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، منصور غلامی وزیر علوم، علی اصغر مونسان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و کردشگری و حجت‌الله ایوبی دبیر کمیسیون ملی یونسکو-ایران، محمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران ،  شهیندخت مولاوردی معاون اسبق رییس جمهور در امور حقوق شهروندی و جمعی از سفرای کشورهای خارجی و مسئولان و هنرمندان و علاقمندان آیین نوروزی حضور دارند.

از پیش آغاز بخش اصلی این مراسم، در سالن انتظار اصلی برج میلاد تهران، ضمن برگزاری آیین های نوروزی ، نمایشگاه عکس جهان نوروز افتتاح شد.

پس از ساعتی، پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و قرائت آیاتی از کلام الله مجید، برنامه با اجرای زنده موسیقی نوروز توسط گروه عاشیق‌ها ادامه یافت.

اجرای این مراسم به عهده محمد سلوکی است

در ادامه کلیپ برج میلاد با صدای رضا یزدانی پخش شد و بعد از آن درویش پور مدیرعامل برج میلاد به حضار خیر مقدم گفت.

وی پیام نوروز به عنوان قدیمی ترین و شاید محبوب ترین آیین بین المللی، ارتقا سطح صلح و هم بستگی بین نسل ها در سطح ملی و میان ملت ها دانست و گفت: معنای زیبای نوروز این است که تفاوت های تصنعی و مرزهای ملی در مواجهه با مشترکات بشری و سنت های ریشه دار و فرهنگ های غنی چند هزار ساله رنگ می بازند. همه ما فراتر از جغرافیای محدوده کشورهای مان این آیین با شکوه و زیبا را جشن می گیریم.

پس از آن حجت الله ایوبی طی سخنان کوتاهی از همه ارگانها، سازمانها، سفرا و سفارتخانه هایی که در برگزاری این مراسم همکاری کردند تشکر کرد و خبر از برگزاری مستمر این جشن در سالهای آینده با همراهی دبیران ملی یونسکو در منطقه نوروز داد.

حجت الله ایوبی،دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در بخش دیگری از سخنانش در این مراسم گفت:ما افتخار می کنیم که از سرزمین نوروز هستیم.مردمان سرزمین نوروز ،مردمان رنگ اند.جهان نوروز مختصاتی دارد و این جهان،جهانی است که عاشق گرمی و خورشید است‌.

وی افزود:ما باید اول سبکبال شویم و سپس منتظر نسیم باشیم.ما مردمان نوریم اما اول باید نور درونمان را روشن کنیم.نوروزستان دیار بخشش است.در جهان نوروز ،سخنان یکی است و مردمان نوروز در دل را به سوی حقایق باز می کنند.ما از امسال به بعد هر سال جشن نوروز با شکوه را برگزار خواهیم کرد.

در ادامه با حضور مدیران و وزیران حاضر در این مراسم از محمد میرشکرایی، نوروز شناس، تجلیل شد. 

در ادامه مونسان پشت تریبون قرار گرفت و گفت: تا آنجا که در تواریخ امم و اقوام مختلف آمده، جوامع انسانى به‌ تفاوت آداب و رسوم و اعتقادات خود هر یک، روز خاصى در سال را جهت‌ یادآورى و تجدید خاطره نسبت ‌به موضوعات ویژه ‌اى که در تاریخ و فرهنگ آن قوم اهمیت زیادى‌ داشته، مشخص نموده و هر سال مراسم ویژه‌ اى به آن مناسبت ‌برگزار مى ‌کرده و آداب و رسوم خاصى را انجام مى ‌داده‌اند.

وی افزود: در قرآن کریم وقتى یاران حضرت عیسى(ع) سفره‌اى آسمانى را آرزو نموده و به‌عنوان آیه و نشانه الهى مى ‌طلبند حضرت عیسى(ع) از خداوند مى‌خواهد که منتى برآنها نهاده و روزى آسمانى به آنان عنایت کند تا آن روز را عید امت قرار دهند وهمواره سالروز آن را پاس دارند.

علی اصغر مونسان گفت: علامه طباطبایى(ره) در ذیل آن می فرماید: خصوصیت عید این است که زمینه وحدت کلمه و تجدید حیات اجتماعى و نشاط وسرزندگى مى‌آفریند و هر بار که فرا مى ‌رسد عظمت دین را تجدید مى ‌کند. سخن مرحوم‌علامه در اینجا شبیه سخن دیگر ایشان در ذیل آیه 5 از سوره ابراهیم است که درتفسیر آیه و ذکرهم بایام الله مى‌گوید: گرچه همه روزها به خدا منسوب است اما این آیه ‌اشاره به روزهاى ویژه‌اى دارد که در آن روزها آیات و علائم سلطنت و قدرت الهى‌ ظهور یافته و حادثه خاصى در تاریخ آن امت اتفاق افتاده و یا نعمت هاى ویژه الهى ‌تجلى یافته است.

مونسان ادامه داد: اگر بتوان ‌قواعد نجومى را نشانه‌هاى دقیقى براى حوادث طبیعى شمرد و سرآغاز فصل بهار را همان روزى شمرد که سیر اعتبارى آفتاب در برج اعتبارى حمل قرار مى‌گیرد آنگاه ‌مى‌توان گفت که عید نوروز نیز جزو اعیادى است که سالیانه تجدید مى‌شود و سنتى‌ تاریخى براى یک حادثه متجدد و متناسب با تجدید حیات طبیعت است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: در تاریخ بشریت و از جمله در تاریخ پر فراز و فرود کشور ما آیین ها و رسوم های زیادی بودند که نتوانستند از آزمون‌ های زمان زنده بمانند.

وی افزود: نوروز یکی از کهن ترین آیین های بشری است که هیچ آیینی و هیچ اهریمنی نتوانسته آن را نابود یا کم رنگ سازد. آیینی که دین مبین اسلام هم از در همزیستی و همدلی با آن برآمد و گره ای مبنایی و مستحکم میان آنها زده شد.

مونسان ادامه گفت: نوروز نه نماد ناسیونالیسم است که همدلی و هم گرایی نوع بشر را می طلبد و آرزو می دارد و نه رنگی از تعصب و خشونت دارد که بانگ صلح برمی دارد و آواز دوستی سر می دهد. نوروز نه صرفا تعلق به قومیتی خاص دارد که کدام قومیتی را در جهان نشان دارید که دل به مفاهیم و ارزشهای انسانی آن نباخته است.

او افزود: از خاور اروپا تا مدیترانه، از آسیای میانه تا خاور دور، از کردها و ازبکها تا عراق و شام، از غرب چین تا آناتولی‌، از شبه قاره هند و افغانستان در شرق تا بین‌النهرین در غرب و از سین کیانگ و آسیای مرکزی در شمال شرق تا دامنه های شمالی قفقاز بزرگ در شمال و آسیای صغیر در شمال غربی که تاریخ بلند خود را در نوروز زنده نگه داشته اند. جشن بزرگ سرسبزی طبیعت که تا طبیعت هست نوروز هم ماندگار است. آیینی که مفتخر است به پایگاه نیرومند تمدنی خود در تاریخ بشریت. یکی از کهن ترین میراث های بشری که در سازمان علمی و فرهنگی یونسکو به ثبت رسید. آیین ثبتش هم، چون فلسفه نوروز بنایش در همدلی و همبستگی بود. ثمره همگرایی ایران، هند، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکیه است.

مونسان در ادامه اظهار داشت: نوروز آغاز آفرینش انسان است و آغاز اندیشه و حرکت به سوی تعالی. نوروز همچون هنر این سرزمینهای به هم پیوسته فرهنگی شب چراغی است که بر تربت مجنون سوزد و همه این مردمان را به هم می خواند و نوید نور می دهد و روشنایی. معاون رئیس جمهوری گفت: عطار نیشابوری، نوروز را اینچنین به تماشا نشسته است: جهان از باد نوروزی جوان شد، زهی زیبا که این ساعت جهان شد.  و ختم تغرل حافظ شیرازی که رندانه و حمکیمانه می سراید؛ ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی / از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی.

رییس سازمان میراث فرهنگی گفت: اینها همه توصیف آیینی بود که به میمنتش ما را اینجا گرد هم آورده و دلهای ما را به هم نزدیک کرده، حادثه ای که هویت مشترک ماست. نوروز که نشانه ای از عقل و خیر و زیبایی است که خداوند هدایایش را در اوراقی از شکوفه های نسترن و سوسن و سنوبر تقدیم همه می کند. نوروزی که در آن پیشینیان ما به جنگ دیوان می رفتند و آنان را فرمانبردار خویش می ساختند تا مسیر رشد و توسعه را برای ما نشانه گذاری کنند.

این مقام مسئول در ادامه گفت: «به قول فردوسی بزرگ، برآسوده از رنج تن، دل زکین. حالا بر ماست که در راهی به قدمت نوروز، مرزهای تاریخ و جغرافیا را درنوردیم و آیین نوروزی پیشه کنیم و به برادری بازگردیم. او در ادامه افزود: نوروز در جنبه های اقتصادی و تجاری اش هم رونق دارد و تحرک؛ سفره ای رنگارنگ که به روی همه ما که دل در گرو آن داریم باز شده. در بازاری که دستکم جمعیتی چهارصد میلیون نفری از آن ارتزاق می کنند. از حمل و نقل و جوانب آن گرفته تا نساجی و پوشاک . از صنایع دستی و مایحتاج زندگی تا صنایع شیرنی سازی و تنقلات. از صنعت هتلداری و رستوران تا تجارت و کشت گل . همه اینها یعنی رونق گردشگری میان کشورهایی که نوروز را می ستایند. علقه ای مشترک که به همگرایی ملتها منجر می شود. وجه مشترکی که می توان از آن به عنوان یک عامل فرهنگی- سیاسی برای برقراری گفتمان بین فرهنگی و دیپلماسی فرهنگی در راستای همگرایی های منطقه ای بهره گرفت.

مونسان افزود: نوروز می تواند آغازی باشد برای بازیابی هویت سیاسی مردم و اندیشه سیاسی دولتهای منطقه در جهت هم سانی، دوستی و اتحاد. آیینی که ملل و اقوام گوناگون را که بدان باور دارند و همه ساله آن را پاس می دارند، بهم نزدیک می سازد.

وی ادامه داد: می‌توان ‌بندی بست، اما زمین و زمان بندها را می‌درد، می‌توان حصاری کشید اما اسب سفید بهاران از راه می‌رسد. مگر می‌توان مرغ اندیشه را از پرواز در آسمان آبی آزادی بازداشت؟ آزادی از زنجیر خودکامگی قدرتهای بزرگ که نوروزیان را کنار هم تاب نمی آورند. بهار را تعادل ربیعی می‌خواندند و نوروز نماد و نمود دادگری است، هنگام برابری روز و شب است و در آن دم است که ترازوی زمان در مکان به نمایش می‌آید و بوی شادی در جهان پراکنده می‌شود. بوی نو شدن، جان را و جهان را فرا می‌گیرد. اگر همه ما دست در دست هم دهیم به مهر خواهید دید که از آن پس سحر سلام می‌کند، سپیده می‌دمد، خورشید می‌درخشد. مونسان فزود: همان گونه که نوروز را با همراهی و همدلی 12 کشور به ثبت جهانی رساندیم، آیین های دیگری همچون یلدا، عود، عروسکهای بدون صورت، نقره‌کاری و سوزن‌دوزی را نیز به اشتراک و فراخوان گذاشته‌ایم تا سایر کشورها به ما بپیوندند، چراکه باور ما این است که هیچ‌ چیز همچون آیین‌های مشترک و امید‌آفرین نمی‌تواند ضامن صلح و دوستی میان ملل و دعوت به گفتمان میان جهانیان باشد.

معاون رئیس جمهوری در ادامه اظهار داشت: از کشورهای عضو پرونده نوروز دعوت می‌کنم با برنامه ریزی برای همکاری‌های مشترک و تعریف رویدادهای بین‌المللی همچون نمایشگاهها و هفته‌های فرهنگی با محوریت نوروز، حق جهانی بودن این میراث ارزشمند و آیین‌های جذاب آن را به جا آورند و نشان نوروز را در عرصه صنعت گردشگری شکوفا کنند، چرا که این جشن بزرگ باستانی ظرفیت بالقوه عظیمی برای جلب و جذب گردشگران سراسر جهان و رونق این صنعت در کشورهای عضو پرونده نوروز دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پایان بیتی خواند و گفت: و دست آخر این شعار فلسفی نوروز گوارای شما باد که هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز.

در ادامه گروه هنری از کشور آذربایجان با خوانندگی منسوم ابراهیم او برنامه جذابی را اجرا کردند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها