موج
کدخبر : ۲۶۶۸۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-266872

مدیرعامل خانه سینما؛

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت: توسعه صنعت سینما نیازمند ارتقای دانش است.

به گزارش خبرگزاری موج، آیین پایانی و مراسم اهدای جوایز هشتمین دوره کتاب سال سینمای ایران امروز یکشنبه پنجم اسفند ماه در خانه سینما برگزار شد.

منوچهر شاهسواری ، سیروس الوند ، فرشته طایرپور، نیکی کریمی ، عزیزالله حمیدنژاد ، غلامرضا موسوی، محمدعلی نجفی، محمدعلی سجادی، هوشنگ گلمکانی، احمد طالبی نژاد و... از جمله مهمانان این مراسم بودند.

کامران ملکی در ابتدای این مراسم از خسرو دهقان دبیر این دوره از جایزه کتاب سال سینمای ایران دعوت کرد تا سخن بگوید.

دهقان با حضور در پشت تریبون بیان کرد: برخلاف خیلی از افراد که وقتی تریبونی می‌بینند گلایه‌هایشان را بیان می‌کنند من می‌خواهم خدا را به خاطر بسیاری از اتفاقات شکر کنم.

دهقان در پایان سخنان کوتاه خود بر «مکتوب کردن» به عنوان یک ویژگی بشر تاکید کرد و گفت: هر نوع ارتباطی که ما اکنون داریم براساس نوشته هاست.

در ادامه کلیپی پخش شد که در آن اعضای هیات داوران به همراه برخی از چهره های سینمایی از پژوهش سخن گفتند.

در ادامه مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما تصریح کرد: جشن کتاب سال سینما که خانه سینما وجه حقوقی آن را بر عهده دارد یک وجه تالیفی نیز دارد که بر عهده کسانی است که ما تلاش می‌کنیم قدردان آن‌ها باشیم.

وی اضافه کرد: هر جشنواره‌ای صدها حاشیه درست و نادرست دارد اما من ندیدم در این سال‌ها معلمی یا نویسنده‌ای به جایزه‌ای که اینجا داده شده اعتراض کند.

شاهسواری تصریح کرد: ما در روزگاری هستیم که آدم‌ها با بودن‌ها و داشتن‌هایشان تمایز ایجاد می‌کنند اما همه بودن‌ها و داشتن‌ها در مقابل دانش و دانایی سر تعظیم فرو می‌آورند. اینکه جشن کتاب با این آداب بی‌حاشیه و بدون تلفن(!) برگزار می‌شود خیلی دلپذیر است.

مدیرعامل خانه سینما گفت: ما در این یک سال مدیون همه کسانی هستیم که نوشتند و تحقیق کردند. سینمای ایران بدون «دانش» و بدون «اعتراف به کم‌دانشی» راه به جایی نمی‌برد البته دانش و خلاقیت باید در کنار هم باشند.

وی در پایان سخنانش گفت: ممنونم از همه کسانی که بدون هیچ ملاحظه‌ای داوری کردند. به نظرم ارزش ذاتی جشن کتاب سال سینما در این است که در این مقطع بتواند از پوسته‌های تنگ موضعی و ساختاری خود رها شود و به نسل جوان این نوید را می‌دهم که زیبایی‌شان با دانش است که فرصت پرواز می یابد.

در ادامه مراسم سیدحسن حسینی برای قرایت بیانیه هیات داوران روی سن رفت و گفت: در سال گذشته ۳۱۶ عنوان کتاب سینمایی چاپ شد که ۷۲ عنوان برای داوری ارسال شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها