موج

با برگزاری یک نشست خبری در بتهوون؛

نشست رسانه ای و مراسم رونمایی سومین آلبوم موسیقی هادی فیض‌آبادی با عنوان نبودی تو و با حضور مهیار علیزاده -آهنگساز آلبوم- در خانه موزه بتهوون برگزار شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری موج، مراسم رونمایی آلبوم موسیقی نبودی تو با یک نشست رسانه ای کوتاه آغاز شد. در ابتدای این نشست، مهیار علیزاده آهنگساز این آلبوم گفت: شروع آشنایی و همکاری من با هادی فیض آبادی، به دو سال قبل بر می‌گردد. زمانی که در پروژه در شعله با تو رقصان به همراه صابر ابر کار می کردیم. خواننده پر جراتی است و می تواند مسیرهای جدیدی را در موسیقی ایران ایجاد کند.

وی افزود: هادی پس از آن پروژه با تهیه کننده‌ای که داشت به دنبال تولید یک تک ترک بود و من در آن زمان، قصد تولید یک آلبوم به سبک فیوژن داشتم. پس تصمیم گرفتم آن را در اختیار او قرار دهم که در ابتدا سه ترک آماده داشت و مابقی قطعات به تدریج تولید شد.

مراسم رونمایی آلبوم موسیقی نبودی تو

دلیلی برای قبول نکردن این همکاری نداشتم/اخلاق خوب و جرات ریسک کردن در کنار توان هنری بالا

علیزاده در مورد دلایل همکاری اش با فیض آبادی گفت: جدای از توانمندی هنری او یکی از مهمترین دلایل تداوم همکاری ما در پروژه های مختلف، اخلاق خوب و صبوری اوست چرا که من در کار آدم بدقلقی هستم.

این آهنگساز افزود: یکی دیگر از معیارهای همکاریم با این خواننده این است که هنوز در حال تجربه کردن است و هادی کسی است که توانایی تجربه سبک‌های مختلف را دارد ولی به نظر من هنوز سبک شخصی خودش را پیدا نکرده است، خودم هم همین‌طورم و پس از هر سبک موسیقی که مرا هیجان‌زده می‌کند دوست دارم کار کنم. این شور و هیجان در هادی هم هست. اینکه یک خواننده اینقدر ریسک پذیر باشد را کمتر  دیده‌ام.

علیزاده در ادامه با اشاره به توانمندی هنری هادی فیض آبادی، تاکید کرد: هادی در اپرا و با موزیسین‌های بزرگ کار کرده و این آلبوم را هم خیلی خوب اجرا کرد. مثلا فکر نمی‌کردم قطعه‌ای را که به راک نزدیک شد، بتواند با قدرت کار کند و آماده بودم آن‌را خودم بگیرم ولی خیلی خوب از عهده آن برآمد. من دلیلی نداشتم که همکاری با او را قبول نکنم.

وی افزود: علی‌رغم کار با کسانی مثل علیرضا قربانی، محمد معتمدی، مهران مدیری کار کرده ام، آلبوم دیگری با خواننده دیگری آلبومی ندارم و البته دلیلی نمی بینم که با خواننده های جوان‌تر همکاری نکنم.

آلبومی با سبک فیوژن، همراهی با تحولی جهانی

علیزاده در مورد تعریف و انگیزه اش از پرداختن به سبک فیوژن گفت: در حال حاضر در تمام دنیا همه سبک‌های موسیقی به هم نزدیک می‌شوند. حتی هوی‌متال به موسیقی‌های سبک تر  و پاپ به موسیقی اصیل‌تر نزدیک می‌شوند و ختی تئاتر به مولتی مدیا تبدیل شده است.

آهنگساز نبودی تو با اشاره به اینکه موسیقی تلفیقی به سبکی می گویند که بتوان در آن از سبک‌ موسیقی‌های دیگر استفاده کرد، گفت: وقتی از سولو‌های موسیقی الکترونیک در کنار موسیقی کلاسیک و‌ترکیب موسیقی های مخنلف با هم استفاده می کنید، نتیجه اش یک موسیقی فیوژن است. مثلا شما پایه و ملودی موسیقی ایرانی دارید، المان‌های جاز یا سولوی گیتار الکترونیک هم در آن استفاده می‌کنید. بنابراین به اعتقاد من ترکیب موسیقی‌های ملل یا فولک در کنار هم موسیقی فیوژن می‌شود.

مراسم رونمایی آلبوم موسیقی نبودی تو

این هنرمند آهنگساز در پاسخ به سوال خبرنگار موج در این خصوص گفت: شاید ما در جوانی و هنگام دانشجویی در یک جمع می گفتیم هر کس به سبک و سیاق خود و با هر سازی که مایل است، بنوازد اما طبیعتا آهنگسازی که روی کاری فکر می‌کند و با یک خواننده همکاری می‌کند، در حالی‌که دارای تجربه و علم موسیقی باشد، می‌داند که سازها جایگاه صدایی خاص خود را دارند و هر سازی را نمی توان با ساز دیگری در یک قطعه همراه کرد. بنابراین اگر بخواهد اثرش جنبه هنری خوبی داشته باشد، با استفاده از علم و تجربه خود، حتما با فکری بیش از با هم نوازی، کار می کند.

هفتاد درصد سازها زنده است!

مهیار علیزاده در مورد میزان استفاده از سازهای آکوستیک و الکترونیک در قطعات این آلبوم گفت: در همه ترک‌ها نوازنده داریم به جز یکی دو قطعه که ساختار آن کلا  الکترونیک است. در هر کدام از قطعات که لازم بوده از نوازنده یا گروه کر استفاده کرده ایم و در بخش پرکاشن هم جایی که نیاز بوده حتما کیک الکترونیک استفاده کرده‌ایم.در جاهایی که ساز آکوستیک امکان تولید صدای لازم را نداشته از ساز الکترونیک استفاده شده. در مجموع ۶۰-۷۰ آکوستیک و زنده است و مابقی صداهای سمپل و صداهای الکترونیک است.

هنوز باید صیقل بخورم تا به سبک شخصی برسم

در ادامه این نشست هادی فیض آبادی خواننده آلبوم نبودی تو، گفت:  من به‌عنوان خواننده‌ای با خاستگاه موسیقی سنتی، در مسیر عریضی به صورت زیگزاگ حرکت می‌کنم و نمی‌توانم بگویم امتداد آن‌را به خوبی و روشنی پیدا کرده‌ام اما می‌توانم بگویم در چه فضا و ساختاری پیش خواهم رفت. مطمئنم که افرادی که تجربه بیشتری از من دارند در صورت مشاهده انحرافم از این مسیر، من را به آن بر می‌گردانند. مگر اینکه با فشار مخاطب، رسانه و سرمایه گذار مجبوربه انتخاب یک راه اقتصادی شوم که نتوانم از آن دفاع کنم. گرچه در آن مسیر هم مخاطب خود را خواهم داشت و به‌راحتی سالنی با چند صد نفر مخاطب پر می‌شود ولی پیشرفتی نخواهم کرد.

مراسم رونمایی آلبوم موسیقی نبودی تو

وی افزود: من می‌دانم باید به کدام افق نگاه کنم و به سمت آن بروم ولی این انتخاب مسیر یک کسوت و تجربه می‌خواهد و من هنوز باید پای مکتب استاد بنشینم و تلاش کنم تا به یک بیان شخصی برسم. هنوز باید صیقل بخورم تا به یک بیان شخصی برسم. تلاشم این است که هر تجربه‌ای را به بهترین شکل انجام دهم تا حداقل ایراد و اشکال فنی نداشته باشد. مثلا برای آن‌که بتوانم بعضی قطعات این

در مراسم رونمایی آلبوم نبودی توکه یکشنبه شب چهارم آذرماه و با حضور مهیار علیزاده -آهنگساز آلبوم- در خانه موزه بتهوون برگزار شد، هنرمندانی از گروه‌های موسیقی دیگر نیز حضور داشتند. داوود آزاد-خواننده، نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی-، آرمان گرشاسبی -خواننده گروه چارتار-، احسان حائری-ترانه‌سرای چارتار- جز مهمانان بودند و تعداد زیادی از علاقه‌مندان موسیقی سنتی و آلبوم‌های پیشین این خواننده در محل برگزاری رونمایی حاضر شدند.

مشخصات آلبوم نبودی تو

شایان ذکر است که هادی فیض‌آبادی از سال ۱۳۸۹ که کارش را آغاز کرده تا الان به ساخت دو آلبوم و چند تک آهنگ اکتفا کرده است. این هنرمند کار موسیقی را با نواختن ساز نی آغاز کرد و پس از مدتی به تشخیص استادانش به آواز ایرانی روی آورد.

آلبوم نخست فیض آبادی آسمان، مهتاب با آهنگسازی کاوه سروریان سال ۱۳۸۹ منتشر شد و آلبوم دوم به نام تا همیشه با آهنگ‌سازی پویان رمضانی سال ۱۳۹۴ به بازار موسیقی عرضه شد.

نبودی تو شامل نُه شعر و ترانه است؛ نبودی تو از مهرداد سنجابی،‌ در هوایت از مولانا، هیچستان از سهراب سپهری، گمان از سمیه آزاددل، گوشه‌نشین از محمود حبیبی کسبی، گیسو از حافظ، یاد تو از حسین منزوی، تا که برگردی از محمود حبیبی کسبی و سیه‌رو از عطار نیشابوری است.

میلاد درخشانی نوازنده سه‌تار، علی جعفری پویان و تینا جامه گرمی نوازنده ویلن، سهراب برهمندی نوازنده ویلن آلتو، مهرناز دبیرزاده نوازنده کاخن وادوات کوبه‌ای، مهرداد نوبخت‌پور نوازنده کمانچه، پیمان حاتمی سازهای الکترونیک و گیتار الکترونیک همکاران گروه موسیقی این آلبوم بودند. فرناز خاکی، سارینا عافیت‌طلب، هادی آریج و حامد حسینی هم‌خوانی، و امیرحسین علیرضایی دستیار آهنگسازی گروه را به عهده داشته‌اند.

ساسان بخشی و پیمان حاتمی نبودی تو را در استودیو کنگان پارسه (کرگدن) ضبط کرده‌اند و میکس و مسترینگ به عهده پیمان حاتمی بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها