English

اعمال شب قدر چیست؟/ ذکر معروف شب قدر

شب قدر همان شبى است که در تمام سال شبى به خوبى و فضیلت آن نمى‌رسد و عمل در آن بهتر است از عمل در هزار ماه و در آن شب تقدیر امور سال مشخص مى‌شود.

اعمال شب قدر چیست؟/ ذکر معروف شب قدر
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری موج

، شب قدر به سبب نزول قرآن، شبی شکوه‌مند است، شبی که والاترین و پربرکت‌ترین شب‌های سال به شمار می‌رود، شبی که پیامبر خدا آن را ستوده و درباره آن فرموده است: «ماه رمضان، سرور ماه‌ها و شب قدر، سرور شب‌هاست».

اهمیت شب قدر در متون دینی اسلام به اندازه ای است که آگاهی از این مهم و اعمال ویژه آن برای هر مسلمانی لازم است.

از پیامبر گرامی اسلام (ص) نیز نقل است: از خداوند به دور باد و نفرین بر کسی که به شب قدر برسد و زنده باشد، اما آمرزیده نشود.

"انس بن مالک" از پیامبر (ص) نقل کرده که فرمودند: ماه مبارک رمضان به شما رو آورده است و در این ماه شبی است که برتر از هزار ماه است و هر کس از فیض شب قدر محروم گردد، از تمام خیرات بی‌نصیب مانده است و محروم نمی‌ماند از برکات شب قدر، مگر کسی که خویشتن را محروم کرده است.

از امام باقر (ع) نیز درباره به وجود آمدن شب قدر نقل است: که اگر خداوند کارهای مؤمنان را چند برابر نکند به سر حد کمال نمی‌رسند، اما از راه لطف کارهای نیکوی آن‌ها را چند برابر می‌فرماید تا کاستی هایشان جبران شود.

بر این اساس، راز سعادتمند شدن انسان‌ها در شب قدر، عمل اختیاری صالحی است که با عنایت خداوند، برکت یافته و چند برابر می‌شود.

از حضرت رسول (ص) نیز پیرامون شب زنده داری شب قدر نقل است که فرمودند: کسی که شب قدر را شب زنده‌داری کند، تا شب قدر آینده، عذاب دوزخ از او دور گردد.

امام موسی بن جعفر (ع) نیز درباره شب قدر فرمودند: کسی که در شب قدر غسل کرده و تا سپیده صبح شب زنده‌داری کند، گناهانش آمرزیده می‌شود.

تمامی این روایات بر این مطلب دلالت دارند که برخی مقدرات و پاداش‌ها، مانند دور شدن از عذاب دوزخ، نتیجه کار خود بندگان است و سرنوشت هر انسانی در شب قدر به دست خودش رقم می‌خورد.

در شب قدر به خواندن دعاهایی از جمله " جوشن کبیر "، " دعای افتتاح " و " ابوحمزه ثمالی " سفارش شده زیرا انسان با یادآوری لطف، گذشت، کرم، رحمت و بخشش بی‌پایان خدای مهربان او را در کنار و دستگیر خویش می‌بیند و نور امید در دلش می درخشد.

 

ذکر معروف شب قدر

بخشی از اعمال شب قدر دعایی است که در ادامه می آید از امام زین العابدین علیه السلام روایت است که این ذکر معروف را شب ها می خوانده اند.

 

اللَّهُمَّ إِنِّی أَمْسَیْتُ لَکَ عَبْدا دَاخِرا لا أَمْلِکُ لِنَفْسِی نَفْعا وَ لا ضَرّا وَ لا أَصْرِفُ عَنْهَا سُوءا أَشْهَدُ بِذَلِکَ عَلَی نَفْسِی وَ أَعْتَرِفُ لَکَ بِضَعْفِ قُوَّتِی وَ قِلَّهِٔ حِیلَتِی فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْجِزْ لِی مَا وَعَدْتَنِی وَ جَمِیعَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ مِنَ الْمَغْفِرَهِٔ فِی هَذِهِ اللَّیْلَهِٔ وَ أَتْمِمْ عَلَیَّ مَا آتَیْتَنِی فَإِنِّی عَبْدُکَ الْمِسْکِینُ الْمُسْتَکِینُ الضَّعِیفُ الْفَقِیرُ الْمَهِینُ اللَّهُمَّ لا تَجْعَلْنِی نَاسِیا لِذِکْرِکَ فِیمَا أَوْلَیْتَنِی وَ لا [غَافِلا] لِإِحْسَانِکَ فِیمَا أَعْطَیْتَنِی وَ لا آیِسا مِنْ إِجَابَتِکَ وَ إِنْ أَبْطَأَتْ عَنِّی فِی سَرَّاءَ [کُنْتُ‌] أَوْ ضَرَّاءَ أَوْ شِدَّهٍٔ أَوْ رَخَاءٍ أَوْ عَافِیَهٍٔ أَوْ بَلاءٍ أَوْ بُؤْسٍ أَوْ نَعْمَاءَ إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعَاءِ

خدایا شام کردم درحالی‌ که برای تو تنها بنده کوچک و خواری هستم، که برای خویش سود و زیانی را به دست ندارم،و نمی‌ توانم از خود پیش‌آمد بدی را بازگردانم، به این امر بر خویش گواهی می ‌دهم، و در پیشگاهت به ناتوانی و کمی چاره‌ام اعتراف می ‌کنم، خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، و آنچه را به من و همه مردان و زنان مؤمن، از آمرزش در این شب وعده دادی وفا کن، و آنچه را به من عنایت فرموده‌ای کامل ساز، که من بنده بیچاره، درمانده، ناتوان، تهیدست خوار توام. خدایا مرا فراموش کننده‌ ذکرت قرار مده، در آنچه سزاوار آنم فرمودی، و نه فراموش کننده احسانت، در آنچه عطایم نمودی، و نه ناامید از اجابتت، گرچه مدّت زمانی طولانی گردد، چه در خوشی یا ناخوشی، یا سختی، یا آسانی، یا عافیت، یا بلا، یا تنگدستی، یا در نعمت‌ همانا تو شنونده دعایی.

این دعا را کفعمی از امام زین العابدین علیه السّلام روایت کرده که در این شبها، در حال قیام و قعود و رکوع و سجود می‌ خواندند، و علاّمه مجلسی فرموده: بهترین اعمال در این شبها، درخواست آمرزش و دعا است، برای‌ حوایج دنیا و آخرت خود، و پدر و مادر و خویشان، و برادران و خواهران مؤمن، چه آنان‌که زنده‌ اند، و چه آنان‌که از دنیا رفته‌ اند، و خواندن اذکار، و صلوات بر محمّد و آل محمّد علیهم السّلام به هر اندازه که بتواند.

در بعضی از روایات وارد شده: دعای‌ جوشن کبیر را در این سه شب بخواند... روایت شده که خدمت‌ رسول خدا صلی اللّه علیه و آله عرض شد:اگر شب قدر را یافتم، از خدای خود چه بخواهم؟ فرمود: عافیت.

 

بیشتر بخوانید:

عظمت و فضیلت شب قدر/ چرا به شب قدر «قدر» می گویند؟

توصیه آیت الله فاطمی نیا برای شب‌های قدر اعلام شد

دعای قرآن به سر گرفتن با صدای حاج سعید حدادیان+ دانلود

اعمال شب بیست و یکم ماه رمضان چیست؟/ تاکید بر ذکر صلوات

دانلود دعای جوشن کبیر+ متن و ترجمه

اعمال شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان/ تاکید بر صد رکعت نماز

ثواب و فضیلت خواندن سوره قدر در شب‌های قدر+متن و ترجمه کامل سوره قدر

فضلیت و ثواب خواندن سوره یس/ صوت و متن و ترجمه کامل سوره یس

فضیلت خواندن سوره عنکبوت+صوت و متن و ترجمه کامل سوره عنکبوت

فضیلت خواندن سوره روم/ صوت و متن و ترجمه کامل سوره رم

 

اعمال شب قدر

اعمال شب‌های قدر بر دو نوع است:

اعمالی که در هر سه شب انجام می‌ شود و به اعمال مشترک معروف است و اعمالی که مخصوص هر یک از شب‌های مبارک نوزدهم، بیست و یکم و بیست ‌و سوم است.

 

اعمال مشترک

۱) غسل کردن که بهتر است مقارن غروب آفتاب غسل کرده و نماز عشا با غسل خوانده شود.

۲) خواندن ۲ رکعت نماز که در هر رکعت بعد از حمد، هفت مرتبه سوره‌ توحید را خوانده و بعد از نماز هفتاد مرتبه گفته شود: اَستَغفُرِاللهَ وَ اَتوبُ اِلَیهِ.

۳) قرآن مجید را باز کرده و در مقابل خود گذاشته و دعای مندرج در مفاتیح را بخوانیدو بعد از آن حاجت خود را از خدا بخواهید.

۴) مصحف شریف (قرآن کریم) را بر سر گرفته و مناجات زیر را بخوانید و بعد از آن حاجت خود را از خدا بخواهید:

۵) زیارت بارگاه امام‌حسین(ع) و خواندن زیارت آن حضرت:

 

1

۶) احیا داشتن (بیدار ماندن و عبادت کردن) در این شب‌ها. در روایات بسیاری از پیامبر(ص) و معصومین(ع) نقل شده است هر کس شب قدر را احیا کند، گناهان او آمرزیده شود.

۷) فضیلت و پاداش بسیار دارد که صد رکعت نماز خوانده شود و بهتر است که در هر رکعت بعد از سوره‌ی مبارک حمد، ده مرتبه سوره‌ی توحید خوانده شود.

 

در این شب‌های مبارک، اعمال زیر نیز سفارش شده است:

 1. خواندن ۲ رکعت نماز برای سلامتی امام زمان (عج) و تعجیل در ظهور آن حضرت
 2. خواندن ۲ رکعت نماز برای شادی روح همه‌ی درگذشتگان و اسیران خاک و ۲۵ بار گفتن ذکر "اللهم اغفرلی لجمیع المومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات"
 3. خواندن ۲ رکعت نماز تقدیم به اهل بیت پیامبر(ص) و خواندن دعای توسل
 4. خواندن ۲ رکعت نماز حضرت زهرا(س): در رکعت اول بعد از حمد صد مرتبه سوره قدر و در رکعت دوم بعد از حمد صد مرتبه سوره توحید
 5. خواندن سوره‌های مبارک دخان و قدر

 

اعمال شب نوزدهم ماه رمضان

شب نوزدهم رمضان: این شب با عظمت آغاز شب هاى قدر است و شب قدر آن شبى است که در طول سال، شبى به خوبی و فضلیت آن یافت نمى شود. عمل در این شب از عمل در طول هزار ماه بهتر است و تقدیر امور سال در این شب صورت می گیرد و فرشتگان و روح که اعظم فرشتگان الهى است، در این شب به اذن پروردگار به زمین فرود می آیند و به محضر امام زمان (عج) مى رسند و آنچه را که براى هر فرد مقدّر شده بر آن حضرت عرضه می دارند.

 1. صد مرتبه گفته شود: "اَستَغفُرِاللهَ رَبی وَ اَتوبُ اِلَیه"
 2. صد مرتبه گفته شود: "اَللّهُمَّ العَن قَتَلَةَ اَمیرَالمومنینَ"
 3. خواندن دعاهای ذکر شده در مفاتیح

 

اعمال شب بیست و یکم ماه رمضان

۱) خواندن دعای جوشن‌ کبیر

 

اعمال شب بیست و سوم ماه رمضان

 1. خواندن سوره‌های مبارک عنکبوت، روم و دخان
 2. هزار مرتبه خواندن سوره‌ قدر
 3. خواندن دعاهای جوشن‌کبیر، مکارم‌الاخلاق و افتتاح
 4.  خواندن دعای فرج

"أَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنْ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فِی هذِهِ السَّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَة وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلِیلاً وَعَیْناً حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فِیها طَوِیلاً َ"

5.خواندن ۸ رکعت نماز و طلب استغفار و دعا برای خلق خدا

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

 • مبینا

  چرانمیارع

  • زهرا

   مث ماه باز میشه، لااقل این ماه رمضونی دست از حرف بی پایه و اساس بر داریم :|

  • زهرا

   خدا اجرتون بده، برای عوامل موج هم قطعا دعا میکنم.

  • زهرا

   خیلی ممنون

  • محمد

   التماس دعا عزیزان

 • مبین

  عالی بود ممنون

 • molly

  ممنون

 • omid

  خدا قبول کنه از من، به شما و سردبیرتون و خبرمگاراتون و خبرگزاری هم دعا کردم

 • میلاد

  ممنون خوب بود

 • نازنین

  مارو هم دعا کنید🙏🙏

 • Fatemeh

  عالی بود ممنون
  برای ما هم دعا کنید

  • ناشناس

   جگر به من دعا کو

 • علیرضا

  ممنون بابت این مطلب کامل
  راستی یه جمله اعرابش غلطه
  (اللهم العن قتله امیرِالمومنین) باید باشه

 • سادات حسینی

  ممنونم😙💋
  خیلی کامل و جامع بود
  من خودم مفاتیح روی گوشیم دارم اما اینقدر دقیق اعمالش رو نگفته بود

 • محمود

  عالی بود

 • محدثه

  اجرتون با شهدا ان شالله ک خدا گناهانمون رو ببخشه.

 • Mmmmm

  باسلام وسپاس فراوان .ازهمه عزیزان تمنا میکنم.عاجزانه .برای سلامتیم دعاکنید .چشام ....برای ناراحتی چشمام.برای شفای چشمام امشب بادل پاکتون دعاکنید .شفام بده .خواهش میکنم برای خواهرتون دعاکنید.ممنون میشم

  • نایا

   برات دعا کردم برای چشمات . ان شاالله خداوند فرجی کنه

  • تو رو به خدا برای من و عزیزانم دعا ثکنید برای امرزش گناهانم و بزرگترین آرزوم که قرب الهی هستش . الهی که نصیب همه ما بشه

  • ناشناس

   امیدوارم خدا هرچه زودتر سلامتی چشماتونو بهتون برگردونه براتون دعا کردم ان‌شالله که در درگاه خدا پذیرفته بشه

 • لیلا خاتون

  مرسی از مطالب .....

  تو این شبهای‌ عزیز برا همه بیماران، زندانی‌های بی‌ گناه ، آمرزش برای همه اسیران خاک، پرستاران، برای تعجیل امام زمان عج ، برا اونایی که بچه میخان، برا اونایی که منتظر مسافر شون‌ هستن، سلامتی همه، برا اونایی که دنبال شغلی می گردن، برا پنهونی‌ترین دعای هر عزیزی و... دعا کنیم . انشالله که همگی حاجت روا باشین . التماس دعا

 • محمدحسن جاوید

  سلام و عرض احترام؛
  بسیار بی نظیر و عالی بود. لطفا ما رو هم از دعای خیرتون بی نصیب نگذارید
  اجرکم عندالله

  • مهتاب

   الهی آمین

 • احمدرضا

  خدا اجرتون بده التماس دعا

  • ناشناس

   سپاسگذارم خدا خیرتون بده التماس دعا

 • ناشناس

  سلام تورابه این شبهای قدرعزیزالتماستون میکنم برای ظهوراقاامامزمان دعاکنید مطمعن باشیدخوداقا،برای مشکلات شما معجزه میکنه

 • رضا

  در این شب های پر فضیلت،کنکوری ها و محصل ها رو هم از یادتون نبرید و براشون دعا کنید که به آرزو هاشون برسند.

 • ابراهیم

  سلام اجرتون با علی( ع)ممنون از اگاهی که در مورد اعمال شب قدر دا ده بودید .خدا به کلیه کسانی که در این امر نقش داشتن سلامتی وطول عمر با عزت عنایت بفرماید .راستی من را هم از دعای خیرتون بی نصیب نگذارید .

 • جهانبخش

  ممنون از مطالب آموزنده
  التماس دعا

 • بنده خدا ک محتاج دعا هست

  حاجت مهمی دارم
  خیلی التماس دعا

  • ناشناس


   التماس دعا از همه عزیزان انشاءالله قبول کنه

 • عابدین

  خداوند خیرتان بدهد الهم صل الله محمد و آله محمد

 • ناشناس

  عالی تشکر

 • ولی‌

  سلام‌برای‌ تمام‌ مریضا‌ دعا‌کنین

 • فریناز

  همگی التماس دعا
  برای سلامتی
  و رزق روزی

 • محمد

  التماس دعا.

 • F.kh

  التماس دعا

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه