English

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس:

میراث جهانی تخت جمشید ساماندهی می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در بازدید میدانی از مجموعه جهانی تخت جمشید برای بهبود وضعیت و ساماندهی محیط‌های پیرامونی این مجموعه جهانی دستورات لازم را داد و خواستار تسریع در این امور شد.

میراث جهانی تخت جمشید ساماندهی می‌شود
به گزارش خبرگزاری موج فارس

، محمد ثابت اقلیدی، در بازدید میدانی از مجموعه جهانی تخت جمشید گفت: مدتی است ساماندهی بلوار ورودی تخت جمشید آغاز شده و تا قبل از تعطیلات عید نوروز تمامی اقدامات لازم در این مکان پربازدید برای گردشگران و مسافران انجام خواهد شد.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان افزود: سرویس‌های بهداشتی فعلی مجموعه جهانی تخت جمشید در حال ساماندهی و مکان مناسب برای سرویس‌های جدید این مجموعه نیز تعبیه‌ شده است.

او به ساماندهی فضای سبز میراث جهانی تخت جمشید اشاره کرد و افزود: در سال‌های اخیر به دلیل خشک‌سالی تعدادی از درختان در مجموعه تخت جمشید خشک‌ شده‌اند و تمهیداتی در نظر گرفته‌ایم که امسال در روز درختکاری نهال‌های جدید را جایگزین کاج‌های خشکیده کنیم.

ثابت اقلیدی گفت: درخت‌های کل مجموعه تخت جمشید هرس می‌شوند و کاشت درخت جدید در مجموعه و حریم میراث‌ جهانی تخت جمشید در دستور کار است.

او در ادامه گفت: شیشه‌های آسیب‌دیده صفحه تعویض و نوسازی پلکان چوبی ورودی مجموعه از امروز آغاز می‌شود و بعلاوه روشنایی مسیر فراهم خواهد شد.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی فارس به برپایی بازارچه‌های صنایع‌ دستی در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: امسال بازارچه‌های تخت جمشید ساماندهی می‌شود به‌ گونه‌ای که صرفاً بازارچه صنایع‌ دستی را در مجموعه خواهیم داشت و در کنار این بازارچه‌ها تعداد محدودی مغازه برای فروش نیازهای اولیه گردشگران مثل آب‌معدنی، چای و اغذیه خواهیم داشت.

 ثابت اقلیدی همچنین از ساماندهی و مرمت پلکان چوبی ورودی این سایت تاریخی خبر داد و گفت: در آینده‌ای نزدیک ساختمان موزه تخت جمشید (موزه هخامنشی فارس) مرمت خواهد شد.

وی همچنین بر لزوم ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بازدید گردشگران از آبراهه‌های تخت جمشید تأکید کرد.

گفتنی است؛ مدیرکل میراث گردشگری و صنایع‌ دستی استان فارس در سفر یک‌روزه خود به شهرستان مرودشت ضمن بازدید از سایت جهانی تخت جمشید و آبراهه‌های این مجموعه و کارگاه نجاری میراث جهانی تخت جمشید از اداره میراث فرهنگی شهرستان مرودشت نیز بازدید کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه