English

مدیر کل راه و شهرسازی فارس خبر داد؛

احداث ۴ شهرک برای نهضت ملی مسکن در شیراز

مدیر کل راه و شهرسازی فارس گفت: برای رفع کمبود زمین متقاضیان نهضت ملی مسکن در شیراز ۴ شهرک در حال نهایی است که دو شهرک طرح نهایی شده است.

احداث ۴ شهرک برای نهضت ملی مسکن در شیراز
به گزارش خبرگزاری موج فارس

، محمودرضا طالبان، در حاشیه آیین کلنگ زنی تقاطع قائم در کمربندی جنوبی شیراز، گفت: کمربندی جنوبی یکی از پرترددترین محورهای کلان شهر شیراز است که به دلیل شکل گرفتن سکونتگاه‌هایی پیرامون آن هم اکنون حدود ۷۵ درصد خودروهایی که از این محور تردد می کنند درون شهری و ۲۵ درصد برون شهری است.

مدیر راه و شهرسازی استان افزود: این تداخل تردد خودروهای سبک و سنگین در این محور منجر به بروز تصادفات و تلفات در کمربندی شده است.

طالبان با بیان اینکه در راستای کاهش مشکلات این کمربندی توافقاتی بین شهرداری شیراز، راهداری و راه و شهرسازی صورت گرفت، است عنوان کرد: کمربندی جنوبی ۴۲ کیلومتر طول دارد که براساس این توافق ۱۸ کیلومتر از کمربندی که در محدوده شهری قرار دارد و برای ایمنی سازی در اختیار شهرداری شیراز و ۲۴ کیلومتر باقیمانده در اختیار راهداری قرار گرفت و ساخت دو تقاطع نیز برعهده راه و شهرسازی قرارگرفت.

طالبان اظهار کرد: طراحی دو تقاطع سفیر و قائم انجام و مناقصه آنها برگزار شده است و انتخاب پیمانکار صورت گرفت و طی برنامه ریزی صورت گرفته این دو تقاطع در مدت ۱۸ ماه ساخته می شود و در اختیار شهروندان قرار گیرد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان فارس خاطر نشان کرد: ۶ تقاطع در مسیر کمربندی در سنوات در نظر گرفته شده است، که تاکنون دو تقاطع توسط راه و شهرسازی ساخته شده و دو تقاطع برعهده شهرداری شیراز بود که احداث شده است و کلنگ دو تقاطع دیگر توسط راه و شهرسازی به زمین زده شده است.

طالبان با بیان اینکه اینکه طراحی این دو تقاطع مانند تقاطع شهیدان یغمور است، گفت: این تقاطع به دلیل ارتباط شهرک های جنوبی و شمالی کمربندی ایجاد یک رینگ، شامل یک پل سه دهانه است که تقاطع قائم چهار رمپ و سفیر سه رمپ دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی با بیان اینکه همراه با کمربندی جنوبی، رینگ دوم شهر شیراز یا همان کمربندی شمالی در کمیسیون ماده ۲۳ در حال بررسی است تصریح کرد: کمربندی دوم شیراز حدود ۸۵ کیلومتر طول دارد که خان زنیان به موارد متصل می شود، کمربندی شرق نیز پل فسا را به خرامه متصل می کند که چند سالی به دلیل مشارکت نیمه تمام مانده که در حال تلاشیم تا با برگزاری مناقصه و مشخص شدن پیمانکار دوباره کار آغاز شود.

به گفته طالبان پیشرفت فیزیکی این پروژه در حال حاضر ۳۵ درصد است که با شروع کار طی دو سال ساخته خواهد شد.

او در پاسخ به این پرسش که امکان افزایش تراکم طبقات در شهرک های اطراف کمربندی وجود دارد عنوان کرد: اساسا میانگین طبقات ما در شهر شیراز یک و نیم طبقه است که از میانگین دیگر استان ها کمتر بوده و این برای یک کلانشهر کم است.

طالبان تصریح کرد: تدابیری اندیشیده شده که خیلی از پهنه ها برای افزایش تراکم آورده شود، همچنین در شهرک های اطراف کمربندی این آمادگی را داریم که مواردی که شهرداری اعلام می کند در کمیسیون ماده ۵ مورد ارزیابی قرار گیرد و تراکم افزایش یابد.

وی در بخش دیگر صحبت های خود به پل زیباشهر اشاره کرد و افزود: جلسه ای در فرمانداری برای این پل برگزار شد، طراحی این پل در آن زمان براساس ملزومات و مطالعات انجام شده است و امروز در شرکت ساخت معتقدند که تقاطع باید باز شود و مشکلی وجود ندارد، بحث های آرام سازی را با راهداری مانند نصب دوربین در حال پیگیری هستیم که تا پایان سال بازگشایی شود و بازخوردها را بررسی کنیم.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس به طرح نهضت ملی مسکن اشاره و ابراز کرد: استان فارس رتبه نخست تامین زمین را در کشور کسب کرده است بطوری که حدود ۳ هزار و ۳۱ هکتار زمین تامین شده است و حدود یک هزار و ۳۳ هکتار نیز مراحل نهایی اخذ مجوزهای قانونی را بزودی دریافت می کنند که شامل ۹۷ هزار واحد پروژه است.

وی اعلام کرد: تاکنون ۷۰ هزار نفر متقاضی مسکن ۴۰ میلیون نخست آورده را واریز کردند برای حدود ۵۵ هزار واحد پروانه ساختمانی صادر شده و ۴۸ هزار واحد در حال اجرای فونداسیون است که فونداسیون ۲۰ هزار واحد به اتمام رسیده و ۲۸ هزار واحد هم در حال اجرا است.

طالبان عنوان کرد: برای رفع کمبود زمین متقاضیان نهضت ملی مسکن در شیراز ۴ شهرک در حال نهایی است که دو شهرک طرح نهایی شده است.

طالبان در ادامه با اشاره به سایر پروژه های دهه فجر این اداره کل با بیان اینکه تا پایان سال ۴۰ کیلومتر بزرگراه به بهره برداری می رسد عنوان کرد: امروز ۵ و نیم کیلومتر در محور کوار فیروزآباد به بهره برداری رسید.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه