موج
کدخبر : ۳۵۳۸۹۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-353893

محمود رضا امینی-خبرگزاری موج؛ تاریخ پراز عبرتهاست، حتی قران کریم از عبرتهای پیامبران و حوادث تاریخی یاد میکند اگرازحوادثی که روی می دهد عبرت نگیریم طبیعتاً این وقایع تکرار خواهدشد،درصدر اسلام هم اتفاقاتی افتاد که پند آموزند حتی در واقعه عاشورا و زمینه های بوجود امدن آن واقعه تاریخی، پیامبران و ائمه (ع) و اتفاقات بزرگ تاریخی درخلافت ها و حکومت ها، در صدر اسلام چگونه رفتار شد تا حضرت علی (ع )گوشه نشین وخانه نشین گردید یا درسقیفه چه اتفاقی افتاد،در زمان حاکمیت رسوالله(ص) و همچنین علی(ع) و حتی برخی خلفا اتفاقاتی رخ داد که قابل ملاحظه است فریب تاریخی موجب شد معاویه حاکم شود  این عبراتها راباید آموخت  و باید درس گرفت. 

نکته من اینجاست که این اتفاقات باید درسی برای روش های بهینه حال و آینده باشد این ادعای اولیه بنده است وقتی جمهوری اسلامی مستقر شد باید از درسهای حکومت نبوی و علوی و حرکت عاشورایی پندهایی را گرفته باشیم پندهایی از سیره نبوی که درعین انجام وظایف پیامبری و هدایت، در جامعه نیز حضور داشت و در محیط ساختاری شهر و اجتماع هم همکاری میکرد و یا ساخت سدی که پیامبری ساخت و بین دو قوم حضور داشت و این بابد الگو بشود طول تاریخ پراست از این نمونه ها که ما باید درس میگرفتیم.

در جمهوری اسلامی که چهل سال از آن گذشته و باخون دل افرادی چون امام (ره)بعنوان یک انقلاب تاریخ ساز اتفاق افتاد و پشت سر ایشان هم خون دلها و جانثاری مردم و شهادتها شکل گرفت، همچنان دارای عیوب و نواقصی است که باید رفع میکردیم و قابل بحث است.

 درهمین چهل سال ساختاری شکل داده ایم، از یک طرف دشمنان بیرونی، جنگ تحمیلی و معاندین داخلی، نابودی زیر ساختها، محاصره اقتصادی و مشکلات فرهنگی همه قابل درک اماچهل سال گذشت و باید از ایرادات ومشکلات وعبرتهادرس میگرفتیم که نگرفتیم و اجازه دادیم تاریخ همچنان تکرار شود.

مادولتهای مستقر داشتیم که اگر آمار بگیریم شاید ۹۰ درصد دولتهاو روسای جمهور تابع یا متغییری از اطاعت از ولایت فقیه نبودند یعنی دولتها تبعیت از ولایت نداشتن بجز  دو دولت یکی شهید رجایی و دیگری خود حضرت اقا که تبعیت ایشون را درخصوص نخست وزیری دیدیم درعین مخالفت، ولی تابعیت داشتندبا اینکه مجتهدهم بودند.

چه چیزی است که این گردش روسای جمهور را که با رای مردم درچارچوب انقلاب اسلامی انتخاب میشود یا منافق میشود یاعلیه کلیت نظام یا مسیر مخالفت ولایت را در پیش میگیرد ازآخرین بگوییم، اقای روحانی تفکر و گفتمانش مغایر رهبری است، اقای احمدی نژاد که خود را یک تابع ولایت میپنداشت و اقای خاتمی و مرحوم اقای هاشمی اینها را نگاه کنید چه چیزی مورد توجه قرار نمیگیرد و پند وعبرت نمشود؟و یکی پس از دیگری تکرار میشود، کجای کار لنگی دارد،چه کسی مسئول است که این مسیر را دنبال کند؟ چهل سال گذشت و عدالت همچنان آنطور که باید اجرا نمیشود، ناهمگونی در عدالت  طوری میشود که از گروها و جماعتهایی که انتظار میرود جلو دار باشند مزیت طلب و شادخوار میشوند حتی انقلابیونی مزیت طلب میشوند، نمیخوام همه را بگویم اینگونه اند، گروههایی داریم که همچنان پای کار هستند و علت بقای انقلاب تا بحال هستند ولی چه اتفاقی میافتد که من پاسدار، روحانی،جهادی و انقلابی گفتمانمان عوض میشود و شاد خوار میشویم و دنبال شاد خواری و آسانخواری می رویم،چرا بعد از چهل سال هنوز در سیستان وبلوچستان،کهکیلوی، لرستان، ایلام و... یک صحنه هایی است که واقعا برای گفتن اینکه بگوییم درجمهوری اسلامی است خجالت آوراست، مدرسه پیش کش، کفش ندارند، لباس ندارند، نان ندارند، این کشور با این همه مزیت و ثروت، پس مدیریت کجا میرود یا تولید که نشانه پویایی اقتصاد است تولیدی که هر روز رو به افول است، یکی دزدی میکند یکی را تعطیل میکنند به یکی شک میکنند و ۵ هزار نفر بیکار میشود چه چیزی را توجه نمیکنند مگر ما اول انقلاب اموالی را مصادره نکردیم این اموال چه شد در اختیار بنیاد مستصفعان قرار گرفت انباشته شد و بعد هم تبدیل به ضرر شد چکار کردیم که این اموال درست هزینه بشود بانکهایی درست کردیم، بانکهای ما زیان ده شداین موارد نشان میدهد هنوز عبرت نگرفتیم و نمیگیریم و تکرار مکررات واین جدی است .

ما در آینده نزدیک انتخابات ریاست جمهوری داریم اگر قرار باشد دوباره با ولایت فقیه  زاویه بگیرد چه معنی دارد گاهی نهادهای انقلابی در اختیار رهبری زاویه میگیرند، رهبری یعنی اسلام وانقلاب، وقتی با اصل زایه میگیرند چه مفهومی دار د؟ گاهی بنیاد شهید زاویه میگیرد گاهی بنیادمستصعفان گاهی صدا و سیما و گاهی قوه قضاییه چه درسهایی نیاموختیم از این گردش که برمیگردیم به عقب مگر ما بین مسئولین نظام ندیدیم که با ماشین انچنان و منزل بالای شهر تردد دارند کدام مسئول در رباط کریم یا شهرری است حتی یک فرماندار !!! 

اجازه دهید یک نمونه ذکر کنم.

 امروز اتفاقی از مسیر مجتمع طلاییه  تفریحی  سپاه پاسداران در شمال شرق تهران عبور کردم چشمم افتاد به آن که مربوط به سپاه و مختص آنان، بله زحمت کشیدند بجای خود، اما در کنار خانواده ای که شهید داده و در تنگناهم زندگی میکند من وامثال من چه مزیتی داریم که باید ازآن بهره مند باشم درحالی که اینقدر محروم و فقر در جامعه هست، نویسنده موافق فقر نیست اما اگر این موارد دیده نشود ،عدالت اجتماعی رعایت نمیشود و به عبارتی الگوی زندگی اشرافی و راحت طلبی است، پیامبر اکرم(ص) یکی از ثروتمند ترین مردمان عصر خود بودند،همسرشان هم ثروت مند بود و افرادی برای کمک نزد ایشان می امدند و کمتر کسی بود که از غذای سفره حضرتش  بهره نبرد اما ثروت او برای جامعه بود امکاناتش برای شخص خودش نبود و استفاده نمیکرد.

خود ما انقلابیها اموالی جمع کردیم و فرزندانمان ماشین سوار میشوند و آتش را روی سر بچه هایی که ندارند میریزند ما از چه چیزهایی عبرت نمیگیریم، الگو نمیگیریم ، چه کسی باید برای ما درس بگوید ونقشه بکشد؟ اینها باید در برنامه و قوانین و مقررات وبرنامه ها عملیاتی  و استراتزی عملیاتی دیده شود. وقتی در قوانین دیده شد آنوقت بسادگی نمیشودگفت رییس جمهوری می آید و بگوییم بعداً خراب شد رییس جمهوی که تفکری مغایر مشی ولایت مطلقه فقیه دارد  ازقبل باید رصد بشود .بدون تعارف شورای نگهبان برای چیست ؟ چرا در دوره اول و دوم کسی را که میدانند صلاحیت ندارد تایید میشود؟ ملاحظات سیاسی برای چیست ، ملاحظات سقیفه باید تکرار بشود؟! در انتخابات خودمون شورای نگهبان جای تشخیص است نه مصلحت دوره اول یکی را انتخاب کرد و در دوره دوم فهمید ولی باز هم تکرار کرد یا ترسیده است یا تهدید شده است ویا...

درعین حال بایدتحقیق میکرد تا این اتفاق نیافتد این سوال بحقی است که مردم به کسانی رای میدهند که ازفیلتر شورای نگهبان عبور کند آیا شورای نگهبان منافق و مترب و یا کسی اینچنین را تایید میکند ؟ کجای قانون و تصمیم تشخیص اشکال دارد؟کجای قانون مجمع اشکال دارد؟ بله یک عده نشستن برای قطعنامه 598 و افتخار هم کردند که جام زهر نوشاندن یعنی یکبار دیگر بایدجام زهر نوشاند و باید مکرر انجام بشود!؟ کجا وکی باید از تجربه استفاده کرد تا دیگر جام زهری نوشیده نشود، کجای ساختار نظام اسلامی در شرایط موجود نقصهایی وجود داردکه از درون آن این پلشتی ها بیرون می آید؟ کجای ریل گذاری اشتباه است؟

چرا امروز رییس قوه قضاییه مدیر و مدبر و سلامت داریم اما قوه قضاییه سلامت نداریم ، آنوقت اون رییس سالم مجبور میشود از همون کارهایی که درست نیست حمایت کند مگر اینکه خبرش کنند و این خبر مثلا جلوه کند و برای حفظ آبرو جلویش را بگیرند؟ چرا باید قاضی حکمی دهد که مورد اعتراض رئیسش شود ، چرا باید مجلس شورای اسلامی  طوری رفتار کند که 70 نمایند آن  دارای پرونده اتهامی باشند و آیا این پرونده ها واقعی است یا خیر؟ تا کی نباید با مردم بصورت شفاف گفته شود؟ درخصوص مجلس جدید هم که میگویند هنوز زوداست ارزیابی کردن،انقلابی بودن یعنی بموقع و به سرعت انجام دادن امور، مجلس انقلابی همان اول کار باید شروع کند و اعلام برنامه کند و از اختیارات استفاده کند اگر هم اختیاری نداره برود از مجاری خودش اختیار بگیرد فردا هم قراراست دولتی بیادکه با توصیه حضرت اقا ان شاءالله دولتی انقلابی بیادو مردم دولتی انقلابی انتخاب کنند حالا چه کسی و اگر آمد باید چکار کند ما باید توجه کنیم دنیا به ما نگاه ویژه دارد.

با چه شاخصی وزیر امور خارجه انتخاب میکنیم که درمسائل بین المللی به ساختار ما توجه نمیکند بطور مثال اگر اقای ظریف را مسئول مذاکره با چین کنند محال است  موفق شودچرا که این فرد شکل گرفته است برای مذاکره با غرب حالا بگو برو با اوگاندا و کنیا و مصر مذاکره کن ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد.

 درحالیکه دولتیها و عده ای میگویند دست از سر سوریه بردارید و رهبری معظم انقلاب میفرمایند محکم  بیایستید وبقول سید حسن نصرااله همه جاسیاه بود و امام فرمودند سفید است شما پیروز میشوید وشدیم.

 این از کجاست  که حتی فرمودند از حمایت بشاراسد دست برندارید واین شد که حالا می بینیم از چه پندهایی درس نگرفته و نمیگیریم ما اومدیم از مذاکرات برجام استفاده کردیم رهبری را وادار به کوتاه آمدن کردیم،چندین  شرط مهم گذاشت توجه نکردیم فرمود نرمش قهرمانانه  رفتیم اجازه گرفتیم و کار دیگه ای انجام دادیم و ایشان را درعمل انجام شده قرار دادیم از مراجع تقلید استفاده کردیم  و بعد معلوم شد که در برجام هیچی نیست، تازه مسئولیت را هم متوجه ایشان نمودیم، چه درسی گرفتیم که دیگر برجامی تکرار نشود ما که داریم خودمون دوباره برجام سازی میکنیم چرا از اینها عبرت نمیگیریم کجای سیستم ما لنگی دارد که استفاده نمیکنیم خصوصا اینکه در نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری هستیم آیا در انتخابات احزاب مخالف  شکست خورده تشنج ایجاد نمیکردند، فتنه نمیکردند، آمریکا حمایت نمیکرد، منافقین ایجاد آشوب نمیکردند، خب حالا هم میکنند ما چه درسی گرفتیم و تدبیری کردیم که تکرار نشود ما که فتنه 88 را داشتیم، حضور سرویس های بیگانه و آمریکا و موساد را داشتیم و مانور دادند حالا چه استفاده ای کرده ایم که تکرار نشود حالا نشستیم که سلبریتی ها می آیند. 

در بازی شطرنج در مقابل حرکت باید حرکت کرد شما که شناختین و احتمال حرکتهایی میدین چه واکنش هایی خواهید داشت چطور میخواین مقابله کنین که کمترین تبعات منفی داخلی را داشته باشد چطور میخواهید مات کنید و مات نشوید،بسم الله، همین الان نیروهای انقلابی کیا هستن که بشینند و  روی یک نفر اتفاق نظر داشته باشند و همه حمایت کنند 

ما باید درس بگیریم و تبدیل به خطوط عملی بکنیم  تبدیل به قانون کنیم دکترین و استراتزی  نانوشته را تبدیل به نوشته کنیم و تبدیل به عملیاتی شدن بکنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها