موج
کدخبر : ۳۱۶۲۱۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-316210

طرح موسوم به معامله قرن که توسط آمریکایی ها مطرح شده، مقاومت فلسطین را وارد مرحله مقابله با صهیونیست ها خواهد کرد.

محمود رضا امینی -خبرگزاری موج:آن چیزی که به عنوان معامله قرن مطرح شد، عملا دزدی قرن است. این طرح از سوی کاسب و تاجری به نام ترامپ مطرح شده که خود را معامله گر می داند و همه چیز را از دریچه معامله می بیند. وی حتی اگر بتواند دزدی کند، بدون شک این کار را خواهد کرد کما اینکه وی پیشتر در قضیه فروش سلاح به عربستان، کوچکترین احترامی را برای طرف مقابل قائل نشد و آنها را گاو شیرده خطاب کرد. در واقع ترامپ سعودی ها را به مثابه بازیگرانی می دید که در ازای تامین امنیتشان از سوی آمریکا، باید هزینه آن را تمام و کمال به این کشور بپردازند و حتی به واشنگتن امتیازهای اقتصادی نیز بدهند.

از این منظر، معامله قرن که زاییده گفتمان ترامپ بود، در ناعادلانه بودن و همچنین مغرضانه بودن، چندان عجیب به نظر نمی آید. با این همه، معامله قرن مطرح شده از سوی رئیس جمهور آمریکا، فصل جدیدی را در رویدادها و تحولات منطقه ایجاد خواهد کرد. فصل جدید از این جهت که ترامپ میلیون ها دلار خرج کرده و بسیاری از حاکمان منطقه از جمله حکام حاشیه خلیج فارس را مدیون خود کرده تا از وی در طرح معامله قرن پشتیبانی کنند اما در عمل، این طرح موجب تحقیرِ فلسطینی ها می شود. از این رو، باید انتظار این را داشت که فلسطینی ها به صورت جدی تر، نه مقاومت بلکه مقابله با آمریکایی ها و صهیونیست ها را از این به بعد در دستور کار خود قرار دهند.

فلسطینی ها برای دفاع از حقوق خود، راهی جز مقابله کردن با دشمنانشان ندارند. آمریکایی ها با معامله قرن سعی دارند آنچه را که صهیونیست ها تاکنون با دزدی از فلسطینی ها به سرقت درآورده اند، مشروعیت بخشند و آن را تثبیت کنند. تا امروز نه عربستان، نه اروپا و نه آمریکا بودند که نگذاشتند این اتفاق بیفتد بلکه این مقاومت فلسطین بود که مانع از این امر شد. آمریکایی ها و صهیونیست ها نیز بحثشان صرفا فلسطین نیست بلکه آنها از نیل تا فرات را در دستور کار خود قرار داده اند. از این رو، کوتاه آمدن در برابر دزدی های آنها، موجب خواهد شد تا در آینده، دزدی های بیشتر را نه فقط از فلسطین، بلکه از دیگر ملت های منطقه نیز انجام دهند.

در شرایط فعلی، شاهدیم که بر خلاف سالیان دور، دیگر نیروهای انقلابی اما خسته، قدرت غالب در فلسطین نیستند بلکه اکنون مقاومت فلسطی ن که کاملا سرزنده و پویا است نیز در فلسطین قدرت دارد. امروز فلسطین می تواند در برابر فشارهای نظامی صهیونیست ها بایستد و آنها را وادار به پذیرش آنچه می خواهد بکند. از این منظر، در چهارچوب معامله قرن، فضا برای اینکه چیزی بر اساس آنچه آمریکایی ها می خواهند تثبیت شود، وجود ندارد. در این معادله، از یک سو یک طرف نظیر آمریکا و صهیونیست ها دنبال تولید ثروت و غارتگری هستند و طرف مقابل، تشدید مقابله با آن ها را در دستور کار دارد. در نتیجه، اینکه طرح موسوم به معامله قرن رنگ واقعیت به خود بگیرد، تا حد زیادی دور از واقعیت است. بلکه خودآگاه یا ناخودآگاه، مقاومت فلسطین وارد مرحله ای جدید شده که همان مقابله بیشتر با صهیونیست هاست. البته که در چهارچوب این دستور کار جدید، وظیفه گروه ها و کشورهای حامی مقاومت فلسطین بیشتر می شود. در این راستا، در زمینه های مختلف نظیر سیاسی، فرهنگی و امنیتی و نظامی، باید تدبیرهای جدیدی صورت گیرد و زمینه برای آمادگی بیشتر جهت مقابله با دسیسه های آمریکایی-صهیونیستی، بیش از پیش فراهم شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها