موج
کدخبر : ۴۷۳۷۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-473772
معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه تأکید کرد؛

انجام ایمن فعالیت‌ها با حس مسئولیت‌پذیری

انجام ایمن فعالیت‌ها با حس مسئولیت‌پذیری

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه گفت: حس مسئولیت‌پذیری شیفت‌فورمن‌ها و کارکنان جهت انجام فعالیت‌ ها از جمله اصول اولیه ارتقای ایمنی شرکت فولاد مبارکه به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از فولاد مبارکه اصفهان، یازدهمین نشست کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار شرکت فولاد مبارکه با حضور معاونان بهره‌برداری، سرمایه‌های انسانی و سازماندهی، مدیران ارشد تولید و خدمات فنی و پشتیبانی، بهره‌برداری، بهداشت حرفه‌ای، ایمنی و محیط‌زیست، رؤسای نواحی، کارشناسان و تکنسین‌های ایمنی و بهداشت حرفه‌ای با رویکرد ارتقای سیستم ایمنی و بهداشت حرفه‌ای شرکت فولاد مبارکه برگزار شد.

در این جلسه که در سالن جلسات مرکز تحقیقات برگزار شد، معاون بهره‌برداری، مدیر بهداشت حرفه‌ای، ایمنی و محیط‌زیست، رئیس ایمنی، بهداشت حرفه‌ای و آتش‌نشانی و سرپرست ایمنی فنی و بازرسی به بیان دیدگاه‌های خود در این زمینه پرداخت.

 

غلامرضا سلیمی معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه:

از زحمات همکاران در حوزه ایمنی و تهیه گزارش‌های هدفمند و مؤثر آن‌ها درزمینه ارتقای فرهنگ ایمنی قدردانی می‌کنم. باید توجه داشته باشیم که ارتباطات مناسب مدیران و کارکنان جهت حل مسائل و مشکلات کاری و خانوادگی بسیار حائز اهمیت است. تدابیر مدبرانه مدیران نواحی شاه‌کلید حل مشکلات روحی و روانی کارکنان و راهکار مناسبی برای ترویج فرهنگ ایمنی بین کارکنان است.

در این خصوص باید به نقش پررنگ شیفت‌فورمن‌ها در زمینه برقراری ارتباط مناسب با کارکنان جهت افزایش بهره‌وری و کاهش حوادث و همچنین به سه نکته اساسی ذیل توجه داشته باشیم: اول اینکه رفتار و تفکر ایمن ملکه ذهن افراد شود و کارکنان به خطرات محیط کار توجه کنند. در مرحله دوم آراستگی و چیدمان مناسب تجهیزات و محیط کارگاه قرار دارد که موجب تقویت ایمنی و افزایش بهره‌وری و نشاط سازمانی می‌شود و سومین مورد حس مسئولیت‌پذیری شیفت‌فورمن‌ها و کارکنان جهت انجام فعالیت‌هاست که اصول اولیه ارتقای ایمنی شرکت فولاد مبارکه به شمار می‌آید.

در تمام حوادث، امکان بروز شرایط بسیار سخت و هولناک وجود دارد؛ ازاین‌رو باید بر انجام اقدامات اصلاحی و ایمن‌سازی تمرکز بیشتری داشته باشیم. تهیه و تدوین دستورالعمل‌های اجرایی فعالیت‌ها و پیگیری یافته‌های ایمنی نیز از نکات حائز اهمیت دیگر است و باید برای رفع مغایرت‌های اعلام‌شده از طرف واحد بازرسی ایمنی و فنی همت شود.

 

حسین مدرسی‌فر، مدیر بهداشت حرفه‌ای، ایمنی و محیط‌زیست:

باید به اصول فرهنگ ایمنی روانی کارکنان و اهمیت ارتباط بین مدیران واحدها و کارکنان جهت اجرای خط‌مشی ایمنی، بهداشت حرفه‌ای و محیط‌زیست شرکت توجه کافی داشته باشیم. به خاطر داشته باشیم کارکنان مادام‌که در زمینه ایمنی روانی، وضعیت مطلوبی قرار داشته باشند، به مدیران خود اعتماد می‌کنند.

ریشه‌یابی علل دقیق حوادث و انجام اقدامات اصلاحی پیرامون آن‌ها به‌منظور جلوگیری از تکرار حوادث از نکات مهم و اساسی ایمنی است. باید توجه داشته باشیم که دست‌یابی به حادثه صفر در سازمان به‌سادگی امکان‌پذیر نیست و به تلاش بی‌وقفه و همه‌جانبه تمام کارکنان شرکت نیاز دارد. از ویژگی‌های سازمان‌های با چشم‌انداز صفر «مدیریت و نیروی کار بسیار متعهد» است که علاوه بر صیانت از نیروی انسانی موجب افزایش بهره‌وری و تداوم تولید می‌گردد.

همواره باید پیشگیری از حوادث را یک چالش مداوم در نظر بگیریم و این مسئله مهمی است که سرپرستان، شیفت‌فورمن‌ها و کارکنان باید بر آن تمرکز کنند. به‌طورکلی مردم بر این باورند که فکر کردن به هدف حادثه صفر مشکل است و عملاً امکان تحقق آن وجود ندارد. بااین‌حال سازمان‌های موفق ثابت کرده‌اند که هدف حادثه صفر قابل‌دست‌یابی است و تقریباً تمام حوادث قابل پیش‌بینی و پیشگیری هستند.

 

جواد کیانی، رئیس ایمنی، بهداشت حرفه‌ای و آتش‌نشانی:

تعهد مدیران و کارکنان شرکت به مقوله ایمنی بسیار حائز اهمیت است. کارکنان باید به ایمنی به‌عنوان اولویت شماره یک متعهد باشند. تحلیل حوادث نشان می‌دهد نقش کنترلی و نظارت مؤثر شیفت‌فورمن‌ها در پیشگیری از حوادث بسیار ارزشمند و مهم است. تهیه دستورالعمل‌ها و استانداردهای روشن برای درک وظیفه و عملکرد ایمنی افراد در محل کار از ضروریات است. ضمن اینکه شیفت‌فورمن‌ها الگوهای مناسبی برای سایر کارکنان در زمینه پیروی از قوانین ایمنی هستند.

آموزش صحیح افراد و استفاده کارکنان تازه‌استخدام از تجربیات شیفت‌فورمن‌ها جهت هوشیاری و حساسیت بیشتر نسبت به خطرات محیط کار نیز باید با جدیت دنبال شود. به خاطر داشته باشیم دست‌یابی به نتایج مطلوب ایمنی مستلزم صرف زمان و انگیزه جهت انجام ایمن فعالیت‌ها و تکرار رفتارهای ایمن به‌صورت مستمر است.

گفتنی است در این جلسه شاهسون، سرپرست ایمنی فنی و بازرسی، در گزارشی به مصوبات صورت‌جلسات قبل کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار پرداخت و مدیران و رؤسای نواحی مختلف به اقدامات انجام‌گرفته در زمینه موارد مطرح‌شده اشاره و گزارش مصوری از آن‌ها ارائه کردند.

همچنین پرنیان ایل‌بگ کارشناس هماهنگ‌کننده HSE در گزارشی به اقدامات موردنیاز جهت تأمین ایمنی روانی کارکنان و به تشریح انواع مدل‌های مدیریت و تأثیر آن در ایمنی روانی پرداخت.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه