موج
کدخبر : ۳۳۴۴۷۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334473

ریل ملی، گوهری درخشان در کریدور ریلی شرق کشور؛

معاون ساخت و توسعه راه ‌آهن، گفت: با توجه به عقد قرارداد تامین 5 هزار تن ریل ملی از ذوب آهن اصفهان، عملیات ریل‌گذاری مسیر راه‌آهن چابهار- زاهدان آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، عباس خطیبی در این خصوص افزود: به منظور تسریع عملیات اجرایی در این خط راه آهن، هزار تن ریل تولیدی از شرکت ذوب آهن اصفهان در مرحله اول تحویل گرفته شده است و از اواخر خردادماه، عملیات ریل‌گذاری مسیر از سمت زاهدان در ایستگاه جیگولی آغاز شده است.

وی پیشرفت فیزیکی کل طرح را  ۴۳  و نیم درصد اعلام کرد و گفت: زیرسازی مسیر با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است.

خطیبی، ادامه داد: عملیات اجرایی راه‌آهن چابهار- زاهدان به دلیل قرار گرفتن در مسیر ارتباطی تنها بندر موجود در سواحل مکران و اهمیت این شریان ارتباطی در توسعه تجارت و تبادل کالا در بندر چابهار با سرعت و توجه ویژه در حال انجام است.

وی، راه‌آهن چابهار- زاهدان را بخش مهمی از کریدور ریلی شرق کشور دانست و گفت: با توجه به پیشنهاد دولت و تایید مقام معظم رهبری با پرداخت ۳۰۰ میلیون یورو تسهیلات نقدی از محل صندوق توسعه ملی موافقت شده که تا این لحظه ۱۰۰ میلیون یورو از آن به منظور تکمیل هرچه سریع‌تر به این طرح تخصیص یافته و معادل ۶۰۰ میلیارد تومان تا کنون هزینه شده است.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها با اشاره به کوهستانی بودن برخی از بخش‌های مسیر طرح از ۳۹ دستگاه تونل به طول ۱۵  هزار و 600 متر و ۱۲۸ دستگاه پل بزرگ به طول ۱۵ هزار متر یاد کرد و افزود: در این محور ۸۶۰۰ متر گالری در حال احداث است.

وی در تشریح احجام طرح گفت: حدود ۴۴ میلیون مترمکعب خاکبرداری با پیشرفت فیزیکی ۷۱ درصد، ۲۵ میلیون متر مکعب خاکریزی با پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصد و ۲ میلیون متر مکعب بتن ریزی با پیشرفت فیزیکی ۵۵ درصد در این پروژه صورت گرفته است.

گفتنی است؛ راه‌آهن چابهار- زاهدان که تمام ریل مورد نیاز آن توسط ذوب آهن اصفهان تولید و عرضه می شود، ۶۲۸ کیلومتر است و از شهر چابهار آغاز و پس از عبور از شهر‌های نیکشهر، ایرانشهر و خاش به زاهدان می‌رسد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها