موج
کدخبر : ۴۸۹۲۸۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-489280
خطیب نمازجمعه تهران:

شکوه ایران مقتدر در عملیات ناوگروه ۸۶ به جهانیان ثابت شد

شکوه ایران مقتدر در عملیات ناوگروه ۸۶ به جهانیان ثابت شد

خطیب نمازجمعه تهران از بازگشت غرورآفرین ناوگروه ۸۶ و دریانوردی به دور کره زمین به عنوان نماد دانش و تخصص و شجاعت نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در برابر نگاه جامعه جهانی یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد در خطبه‌های نماز جمعه تهران که در دانشگاه تهران اقامه شد با اشاره به فرمان امام علی (ع) به مالک اشتر به عنوان فرماندار مصر، گفت: حضرت علی (ع) به مالک می‌فرمایند؛ ای مالک گاه باش در سرزمین مصر حاکمان مختلف حکومت کردند. در همین کشور پیامبر الهی حضرت یوسف (ع) مدیریت اقتصادی و سیاسی و فرهنگی مصر را بر عهده داشت و در آن کشور تحولات بزرگ سیاسی اجتماعی و فرهنگی را رقم زده است.

وی افزود: حضرت علی (ع) به مالک می‌فرمایند؛ ای مالک در مصر فراعنه حکومت کردند که نماد ظلم بودند. باید از آنها درس بیاموزی و در مسیر حق حرکت کنی. مالک تو دیروز در خصوص حاکمان قضاوت و نقد می‌کردی و امروز مردم مصر همانگونه تو را مورد نقد قرار می‌دهند و رفتار تو را رصد می‌کنند.

ابوترابی فرد با اشاره به اینکه قضاوت مردم شاخص است تصریح کرد: آنچه که انسان را تهدید می‌کند هوای نفس است و نباید عقل را به هوای نفس سپرد. اعمال صالح را باید تبیین کرد و خود را به عمل صالح و آلودگی گناه دور کرد.

 

قدرت راه را برای گناه هموار می‌کند

حجت الاسلام ابوترابی فرد تصریح کرد: قدرت راه را برای گناه هموار می‌کند. لذا همه ما باید مراقب خویش و نفس خود باشیم. بخصوص آنها که قدرت سیاسی و اقتصاد دارند باید در سطح بالاتری مراقبه داشته باشند. آنها به طور ویژه در فرمان حضرت علی (ع) به مالک اشتر مورد خطاب قرار گرفته‌اند.

وی افزود: قدرت همانطور که سرمایه بزرگی است راه را برای دستیابی به ظرفیت‌های بالاتر هموار می‌کند و این در عین حال خطر جدی هم دارد.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به اهمیت علم اظهار داشت: علم، این گوهر والا اگر در دستان آلوده به گناه قرار بگیرد راه را برای طغیان هموار می‌کند و مسیر حرکت انسان را منحرف خواهد کرد.

امام جمعه موقت تهران در بخش‌های دیگری از خطبه های این هفته نماز جمعه تهران اذعان داشت: در هفته‌ای که گذشت با رویدادهای مهمی مواجه بودیم که یکی از آنها در ارتش جمهوری اسلامی ایران به ویژه نیروی دریایی راهبردی و اقتدار آفرین ناوگروه 86 در ایفای ماموریت شایسته این ناوگروه برای حرکت اقتدار آفرین و پیمایش کره زمین بود.

وی ادامه داد: در این حرکت اقتدار آفرین، ناوگروهی که نماد دانش و تخصص و فناوری دانشمندان و فرهیختگان ایرانی در ناوشکن دنا بود. پیمایش 65 هزار کیلومتر و 4 بار عبور از خط استوا، دانش و تخصص و شجاعت و ظرفیت استثنایی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران را در برابر نگاه جامعه جهانی قرار داد.

ابوترابی فرد تاکید کرد: قدرت دریایی مجموعه‌ای از قابلیت‌های وابسته به دریا است که بتواند کنترل آب‌ها و منابع حیاتی در دریا را در اختیار داشته باشد و از دسترسی دشمنان به آنها جلوگیری کند. هدف سیادت دریایی است و امروز نیروی دریایی جمهوری اسلامی در این جایگاه قرار گرفته است.

خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: حضور با اقتدار در اقیانوس‌های هند، آرام و اطلس و نیز عبور از تنگه مهم ماژلان واقعاً بی نظیر و استثنایی است. برای این اقتدارآفرینان و نیز فرمانده محترم و هوشمند نیروی دریایی و دریانوردان ناوشکن دنا از خدای متعال عزت و اقتدار مسئلت داریم.

امام جمعه موقت تهران همچنین سوم خرداد ماه سالروز آزاد سازی خرمشهر و چهارم خرداد روز دزفول روز مقاومت و پایداری در عملیات بیت‌المقدس که با مشارکت و حضور قدرتمند ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب  اسلامی اجرا شد را گرامی داشت و گفت:  5 هزار و 400 کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده و شهرهای خرمشهر و هویزه در آن مقطع آزاد سازی شد که این آزادی مقدمه آزادسازی جنوب لبنان در پنجم خرداد 1379 بود.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه پیروزی رزمندگان دلیر در دفاع مقدس راه را برای خلق قدرت در جهان اسلام هموار کرد، بیان کرد: آزادسازی جنوب لبنان در سال 2000 میلادی از اشغال رژیم صهیونیستی توسط دلیرمردان حزب‌الله  سنگ بنای سلسله پیروزی های جبهه مقاومت در برای صهیونیست‌ها در سراسر منطقه و سرزمین‌های اشغالی است.

وی با اشاره به اینکه می‌توان از  پیروزی مقاومت در سال 2000 به عنوان نقطه آغاز تحمیل شکست‌های هولناک رژیم صهیونیستی یاد کرد، گفت: این حرکت و تحول بدون تردید اصلی‌ترین پیامد سیاست خارجی ایران است.

ابوترابی‌فرد از راهبرد دولت به ویژه دستگاه دیپلماسی خارجی در نگاه به شرق و تحکیم روابط با همسایگان و تلاش برای ارتقای جایگاه قاره کهن آسیا در هزاره سوم قدردانی کرد و گفت: در نظم جهانی در حال ظهور نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران، مسئله تحول در نظام سیاسی، نظم اقتصادی جهانی، جابه‌جایی قدرت و شکل‌گیری قدرت‌های نوظهور از اهم مسائل سیاسی خارجی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه توجه به این موارد امروز در دستور کار دستگاه دیپلماسی و نظام اسلامی قرار گرفته است، افزود: رصد درست و دقیق تحولات، استفاده صحیح از فرصت‌ها، ایفای نقش در ساختار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان، افزایش ظرفیت، ارتقا و تثبیت جایگاه ایران و جهان اسلام به ویژه همسایگان و شرکای مهم در سطح منطقه و جهان از مسائل کلیدی و مورد تاکید رهبر انقلاب است، ایشان که در 11 آبان به نشانه های تغییر در نظم جهانی اشاره داشتند و فرمودند که ابعاد نظم جدید و چگونگی آن معلوم نیست اما خطوط اساسی آن قابل ترسیم است.

خطیب نمازجمعه تهران عنوان کرد: بن‌بست‌های بین‌المللی در حوزه‌های سیاسی، اقتصای، امنیتی و فرهنگی در برابر غرب به ویژه آمریکا قرار دارد و از همین منظر وزیر خارجه آلمان در سال های 1998 تا 2005 درباره اوضاع نابسامان جهان نوشت: جهان دوقطبی جنگ سرد به تاریخ پیوسته و آمریکا در سال 2001 تا 2009 دوران کوتاه ابرقدرت بودن را داشت و اکنون آن را از دست داده است. از نظر این دیپلمات برجسته غربی دورانی که آمریکا تنها ابر قدرت بوده سال های 2001 تا 2009 است و جهانی شدن اقتصاد تاکنون نتوانسته چهارچوبی برای حکمرانی جهانی بوجود آورد شاید ما در میانه فرایندی پر هرج و مرج هستیم که قرار است به نظم جدید بین‌المللی تبدیل شود.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه با نگاه به این واقعیت‌ها و بیانات رهبر انقلاب؛ مهمترین و نخستین توصیه به دستگاه دیپلماسی، روسای دفاتر نمایندگی در خارج از کشور و همکاران آن‌ها این است که هویت فرهنگی، انقلابی و اسلامی خود را حفظ کرده و ارتقاء بخشند و این مهم باید در بینش، روش، منش و سخن سفرای جمهوری اسلامی ایران بسیار برجسته و موثر مشاهده شود و مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. موضوع دیگر اینکه این سخن امیرالمومنین(ع) را همیشه فراروی خود قرار داده و از آن الهام بگیرند؛ این پرچم، پرچم حق است که باید همیشه برافراشته باشد، این پرچم مبارزه با باطل است باید همیشه در اهتزاز باشد کسانی که می توانند این پرچم را در سراسر عالم بر دستان مقتدر خویش حمل کنند شخصیت هایی هستند که اهل بصیرت، صبر، آراسته به علم و دانش و تصمیمات صحیح مبتنی بر بالاترین عقبه علمی و کارشناسی باشند. 

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: یکی از اعضای شورای روابط خارجی آمریکا در تحلیل سیاست خارجی ایران اظهار می‌دارد که استراتژی منطقه‌ای معقول ایران از نفوذ منطقه‌ای موثری برخوردار است و موقعیت ژئو استراتژیک ایفای نقش موثر در خاورمیانه، قفقاز و آسیای میانه و استفاده بهینه قدرت از ویژگی این دستگاه دیپلماسی است و این تحلیل تفسیر صحیحی است از راهبرد نظام که رهبری معظم در دیدار اخیر به آن اشاره داشتند.

ابوترابی‌فرد گفت: تحکیم، ارتقاء و گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با همسایگان و دنیای اسلام به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس و راهبرد اصلی روابط گسترده سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران با بغداد، دوحه و مسقط و ارتقای سطح روابط تهران و ریاض که به دست دولتمران ما شکل گرفت می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در شکل‌گیری سازمان همکاری اقتصادی کشورهای حوزه خلیج فارس ایجاد کند و راه  را برای همکاری‌های مشترک هموار سازد. 

وی در پایان دیپلماسی اقتصادی را از مهمترین اصول دانست و گفت: باید بر آن پافشاری کرد چرا که در این نیم قرن اخیر توانمندی اقتصاد کشورها نقش اساسی در سیاست خارجی، نظامی و امنیتی ایفا کرده و اقتصاد به رکن اساسی سیاست خارجی کشورها تبدیل شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه