English

رئیس‌جمهور در گفتگوی تلویزیونی :

تلاش دولت برقراری ثبات در سفره مردم است/ اغتشاشات یکی از عوامل گرانی دلار بود

رئیس‌جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی گفت: تلاش دولت برقراری ثبات در سفره مردم است. اغتشاشات کسب‌وکار مردم را دچار مشکل کرد و هم علامت نااطمینانی به بازار داد که در بالارفتن قیمت دلار تاثیر داشت.

تلاش دولت برقراری ثبات در سفره مردم است/ اغتشاشات یکی از عوامل گرانی دلار بود

به گزارش خبرگزاری موج، رئیس‌جمهور در آستانه چهل و چهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی،  با تبریک ایام دهه فجر با تاکید بر اینکه تلاش دولت برقراری ثبات در سفره مردم است، گفت: قیمت کالایی که افزایش می‌یابد قبل از هر کس ما را رنج می‌دهد؛ بنابراین نسبت به آن بی‌اطلاع نیستیم و آنچه باعث رنج مردم می‌شود، ما را هم می‌رنجاند.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی گفت: امام راحل یک شخصیت الهی و انقلابی و شاید الهی‌ترین و انقلابی‌ترین چهره بود که هویت ملی و دین را احیا کردند.

رئیس‌جمهور افزود: گفتمان امام راحل و رهبری؛ عدالت خواهی، استقلال، آزادی و ستیز با فساد است و آنچه که ما از شخصیت و سیره امام داریم آن است که ایشان به پیشرفت کشور در پرتو عدالت اجتماعی می‌اندیشید، این گفتمان، همان است که دولت ما دنبال می‌کند.

 

 رنج مردم ما را هم می‌رنجاند

حجت الاسلام رئیسی در بخش دیگری از سخنانش درباره راهکار ارائه شده برای ثبات اقتصادی گفت: آنچه که دولت و من روزانه دنبال می‌کنیم این است که ثبات در سفره مردم برقرار شود و معتقدیم این نوسات به نفع هیچکس نیست و این خواست مردم است.

وی ادامه داد: قیمت کالایی که افزایش می‌یابد قبل از هر کس ما رنج می‌دهد. بنابراین نسبت به آن بی‌اطلاع نیستیم و آنچه باعث رنج مردم می‌شود، ما را هم می‌رنجاند.

 

دولت سیزدهم شمار جان‌باختگان کرونا را به صفر و تورم را از ۶۰ به ۴۰ درصد رساند

رئیس جمهور به مساله گرانی و افزایش قیمت اجناس از جمله مواد غذایی در ماههای اخیر اشاره کرد و گفت: معیشت یکی از مسایل محوری و مهم دولت است. ۷۰۰ خانوار به دلیل کرونا داغدار می‌شدند اما با روی کار آمدن دولت شرایط متفاوت شد و تلفات به صفر رسید. با کسری بودجه مواجه بودیم که با افزایش درآمد واقعی بدون چاپ پول و استقراض از بانک مرکزی، تلاش کردیم شرایط را تغییر دهیم. 

رئیسی با بیان اینکه شرایط با اقدامات دولت برای کنترل تورم کاملاً متفاوت شد، تصریح کرد: تلاش شد هم تورم ‌و هم گرانی‌ها مهار شود؛ به نحوی که تورم از ۵۹/۳ در ابتدای تحویل دولت، به ۴۰ درصد رسید و ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد.

 

نداشتن کسری بودجه از اقدامات بزرگ دولت است

رئیسی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با مردم درباره اینکه چرا اثرات ارزی در سفره مردم دیده نمی شود، گفت: روزی که دولت را تحویل گرفتم و هنوز رای اعتماد نگرفته بود. اواخر مرداد ۱۴۰۰ در نشست هیات دولت با وزیران دولت قبل گفتم که حقوق مردادماه را از کجا باید پرداخت کنیم؟ از آن روز تا الان حتی یک روز پرداخت حقوق دستمزدها و یارانه‌ها به تعویق نیفتاده است. تعرفه گذاری خدمات پرستاری که سال‌ها معطل مانده بود در این دولت انجام شد.

رئیس‌جمهور گفت: در سال گذشته ۴۸۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه اعلام شد و امسال تعارضی بین مصارف و منابع بوجود نیامد و تاکنون به نحوی مدیریت شده که با کسری بودجه روبرو نشویم. البته بودجه‌ریزی ایرادهایی دارد که باید در آن تحول ایجاد شود. دولت در این مدت تلاش کرد تا کسری بودجه نداشته باشد و با توجه به افزایش هزینه‌ها این اقدام بزرگی از دولت سیزدهم است.

حجت الاسلام رئیسی افزود: امروز رشد اقتصادی بیش از ۳ درصد، رشد سرمایه ثابت حدود ۴ درصد، رشد تولید بیش از ۶ درصد و رشد ابزار تولید بیش از ۵ درصد است. امروز در دولت سیزدهم آمار بیکاری ۷ دهم درصد کاهش یافته که نشانه‌های خوبی است.

 

دولت در تلاش است سفره مردم متأثر از نوسان دلار نباشد

رئیس‌جمهور ادامه داد: در زمینه کنترل تورم ما با مشکلات جهانی و منطقه‌ای مواجه شدیم،  با توجه به الزام قانونی برای عادلانه سازی یارانه‌ها و حذف ارز۴۲۰۰ تومانی، وضعیت تورمی ناشی از اصلاح اقتصادی، مشکلاتی ایجاد کرد که تلاش شد با پرداخت یارانه‌های دولت این وضعیت تا حدودی جبران شود و ثبات اقتصادی ایجاد شود.

حجت الاسلام رئیسی افزود: همواره این تلاش بوده است که با بخش‌های مختلف فعال، ستاد تنظیم بازار به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و ستاد تنظیم بازار استان‌ها، بازار تنظیم شود.

 

اغتشاشات یکی از عوامل گرانی دلار بود

رئیس جمهور اغتشاشات را یکی از عوامل گرانی ها دانست و بیان داشت: اغتشاشات هم کسب‌وکار مردم را دچار مشکل کرد و هم علامت نااطمینانی به بازار داد که در بالارفتن قیمت دلار تاثیر داشت. البته این موضوع یکی از عوامل گرانی دلار بود؛ نه تنها دلیلش.

 

ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینانی داریم

وی تاکید کرد: من به مردم اطمینان میدهم که ما ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینانی داریم. فروش نفت و بازگشت پول آن ما را در وضعیت مناسبی قرار داده است.

رئیسی در ادامه گفت: کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی سال گذشته از طریق درآمدهای نفتی پرداخت شد و امسال تلاش شد که کسری بودجه نداشته باشیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: امسال تعارض بین مصارف و منابع تا الان بوجود نیامده است.

وی افزود: بودجه‌ریزی ما اشکالاتی دارد که رهبر انقلاب روز گذشته فرمودند که باید تحولات در ساختار آن انجام شود ولی دولت در یک سال و چند ماه تلاش کرده است کسری بودجه نداشته باشد و مصارف بیش از منابع نباشد.

 

رشد اقتصادی به ۴/۴ درصد رسیده است

رئیس‌جمهور بیان کرد: به تعبیر رهبری در دهه ۹۰ اقتصاد تعطیل شده بود و مشکلات اقتصادی وجود داشت. در شرایطی دولت را در دست گرفتیم که رشد اقتصادی ۰/۴ درصد بود اما اکنون رشد اقتصادی به ۴/۴ درصد رسیده است.

 

آمار بیکاری کاهش یافته است

وی افزود: همچنین از زمان شروع به کار دولت آمار بیکاری کاهش یافته است. به طور قطع ما به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم ولی ریل‌گذاری برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و رشد اقتصادی انجام شده است.

رئیسی گفت: هدف‌گذاری دولت برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد است. علی‌رغم تحریم‌ها و تهدیدها ظرفیت رشد اقتصادی در کشور ما وجود دارد.

وی افزود: اگر دولت با همه وجود به بیانات رهبر انقلاب پایبند باشد، رشد اقتصادی ۸ درصد برای ما امکان‌پذیر خواهد بود، ما از آنچه که برای ایجاد یک میلیون شغل وعده داده‌ایم عقب نیستیم.

رئیسی گفت: می‌خواهیم دولت صادق‌الوعد باشیم و آنچه که به مردم وعده دادیم را عمل کنیم.

وی افزود: آشوب و تحریم دو روی یک سکه است. دلیل آشوب‌های اخیر این است که دشمن دید تحریم‌هایش با تلاش دولت و ایستادگی مردم خنثی شده است. بنابراین طبیعی است که توطئه کند. بیانات رهبر معظم انقلاب در روز گذشته بسیار مهم است و ما خود را موظف به اجرای آن می‌دانیم.

 

قریب ۴ درصد رشد سرمایه ثابت داریم

رئیس‌جمهور تصریح کرد: رشد سرمایه ثابت ما ۳.۹ درصد را نشان می‌دهد، یعنی ما قریب ۴ درصد رشد سرمایه ثابت داریم، بنابراین باید به مردم عزیز کشور بگوییم که علیرغم همه تهدیدها و تحریم‌ها رشد سرمایه ثابت قریب به ۴ درصد داریم؛ رشد اقتصادی بیش از ۳ درصد داریم؛ رشد تولید بیش از ۶ درصد و رشد ابزار تولید بیش از پنج درصد داریم. یعنی در همه شاخص‌هایی که نگاه کنیم این روند مثبت وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه بیکاری یکی از معضلات کشور است، از بهبود این شاخص خبر داد و عنوان کرد: چند روز پیش این آمار توسط مسئولان اعلام شد؛ روزی که ما دولت را تحویل گرفتیم آمار بیکار ۸.۹ درصد بود. امروز این شاخص ۸.۲ درصد است؛ یعنی ۰.۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

رئیسی تاکید کرد: یازده استان کشور، درصد بیکاری آنها کاهش شده است. اینها نشانه‌های خوبی است. البته نمی‌گویم به آن رشد اقتصادی مطلوب که مقام معظم رهبری فرمودند و در برنامه هفتم توسعه نیز هدف‌گذاری شده رسیده‌ایم؛ اما مشخص است ریل‌گذاری صورت گرفته و این ریل‌گذاری در خنثی کردن تحریم‌ها جواب می‌دهد.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: این روند به معنای آن است که ما هدف‌گذاری درستی کرده‌ایم. آمار رشد اقتصادی در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد راه درستی در پیش گرفته شده است. هدف‌گیری ما بنا بر سیاست برنامه هفتم توسعه رشد اقتصادی ۸ درصدی است و این موضوع در بودجه سال ۱۴۰۲ نیز مورد توجه بود.

وی بیان کرد: بنابراین تمام برنامه‌های دولت در جهت تحقق رشد اقتصادی هدف‌گذاری شده است. تراز کشاورزی و معدن در کشور پیش از این منفی بود اما امروز به صورت مثبت در آمده است و این حرکت در بخش‌های مختلفی وجود دارد.

رئیسی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی موضوعی بود که رهبری به حق به آن تاکید کردند، یادآور شد: علیرغم همه تهدیدها، تحریم‌ها و همه تنگناهایی که دشمن می‌خواهد برای ما ایجاد کند، زمینه و ظرفیت لازم برای تحقق رشد اقتصادی در کشور وجود دارد.

رئیسی در رابطه با بحث مسکن به عنوان موضوع هدف گذاری شده در سفرهای استانی و ابهامات پیرامون آن و اینکه در نهایت دولت مسکن را می سازد یا نه؟ گفت: صحبتی از سوی ما و صحبتی از سوی آقای بذرپاش گفته شد در حالی که این صحبت ها با هم منافاتی ندارند. دولت در ساخت مسکن نقش مباشر و تسهیل گر دارد. ما در یک جا زمین و تسهیلات می دهیم و در یک جا یا زمین می دهیم یا تسهیلات که به صورت تعاونی مسکن ساخته می شود. بخشی هم خود مالکین هستند که خودشان مساکن را می سازند.

وی افزود: مسکن هایی که در شهرهای مختلف ساخته می شود گاها مربوط به ده سال قبل هستند و یکی از کارهای دولت به اتمام رساندن و سامان دادن به طرح های نیمه تمام است. اینها در حال واگذاری و تکمیل هستند. پس اینکه گفته می شود نیاز کشور است که در هر سال یک میلیون مسکن تولید شود و در قانون هم دولت مکلف به ساخت یک میلیون مسکن در سال شده است بیانگر آن است که وعده دولت به قوت خود باقی است و ما با کمک مردم و تعاونی ها وعده ساخت یک میلیون مسکن را چه به عنوان مباشر یا تسهیل گر دنبال خواهیم کرد.

رئیس جمهور با گرامیداشت یاد رستم قاسمی بیان کرد: برای مثال به ساخت مسکن در بافت های فرسوده اقدام کردیم و معطل نمانده است. ما فکر می کنیم با امکانات و تسهیلات موجود در کشور و با کمک مردم و مسکن سازان این امر شدنی است و وعده آن عملی خواهد شد.

 

اینترنت محیط زیست مردم است، باید دسترسی ها خوب باشد

رئیسی در رابطه با گله مندی مردم از کاهش سرعت اینترنت و محدودیت دسترسی به سکوهایی که معاش برخی از مردم از دسترسی به این سکوها بوده است و عدم تطابق آن با وعده انتخاباتی مربوط به اینترنت تاکید کرد: وعده ما در مورد اینترنت واقعی است و آنهایی که علم و کسب و کارشان و ارتباطاتشان در این بستر تعیین می شود مورد توجه هستند. به عبارتی اینترنت محیط زیست مردم است باید دسترسی ها خوب باشد واخلالی در آن وجود نداشته باشد و مردم بتوانند راحت ارتباطات را شکل دهند. اخلال در این امر موجب گله ما هم هست همانطور که گله مردم است.

وی افزود: کاری که در فیبر نوری و گسترش شبکه ارتباطات انجام شده کار بسیاری خوبی است. اما در مورد سکوها و پلتفرم های خارجی که با محدودیت مواجه شدند نکته این است که محدودیت ها بعد از اغتشاشات صورت گرفت. کدام کشورها اجازه می دهند یک پلتفرم بستر اغتشاشات باشد؟ تا قبل از اغتشاشات محدودیت نبود.  

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در هتل حاضر وزارت ارتباطات مامور امورات مربوط به اینترنت است اما تصمیم گیری در مورد اینترنت در مورد سکوها فرا قوه ای است و نظر این است که اگر این سکوها همچنان پلتفرم ناامنی باشند امکان فعالیت ندارند. دفتر و مجموعه پلتفرم ها باید پاسخگو باشند و فعالیتشان در این شرایط بدون مشکل است. فعالیت آنها نباید نا امنی ایجاد کنند. دبیرخانه شورای امنیت ملی تاکید داشتند هر سکوی خارجی که بخواهد در ایران فعال باشد باید پاسخگوی رفتار خود باشد و تا زمانی که پاسخگو نباشند مشکل ایجاد می شود.

 

اینترنت نباید به هیچ وجه با اخلال مواجه شود

رئیسی اضافه کرد: با توجه به اغتشاشات، تلاش وزارت ارتباطات فعال شدن پلتفرم های داخلی بود تا مردم در کسب و کار با مشکل مواجه نشوند. اعتقاد من این است که اینترنت نباید به هیچ وجه با اخلال مواجه شود. مردم باید بتوانند از فضای علمی و هنری استفاده کنند.

رئیس جمهور در رابطه با تدابیر دولت برای کنترل اغتشاشات، گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کردیم که کانون های گفتگو داشته باشیم تا صدای اعتراض مردم و سخن همه شنیده شود. همواره در دانشگاه های مختلف و اجتماعات و میان بازاریان و دانش آموزان تاکید بر نشست نخبگانی داشتم. فعال کردن اتاق های گفتگو نیز روش دیگر است تا در دانشگاه ها و تمام کشور فعال شود و بخش مربوط به دانشگاه به دانشگاهیان واگذار شده و بخش مربوط به تمام کشور به وزارت کشور سپرده شده است.

 

نگاه دولت به حجاب فرهنگی و اجتماعی است

وی در رابطه با موضوع حجاب به عنوان دلیل اغتشاشات و اینکه هنوز در مورد این قانون چالش وجود دارد، گفت: حجاب ضرورت دین است و کسی تردید ندارد و از سوی دیگر قانون است و زنان و دختران ما در کشور پایبند به حجاب و قانون هستند. کسانی هم ضعف حجاب دارند که راهکار آنها فرهنگی است نه سیاسی و امنیتی.

رئیسی تصریح کرد: دستگاه های اجتماعی و فرهنگی در زمینه حجاب مسئولیت دارند. اعتقاد داریم خانم ها خودشان پایبند به این موضوع هستند و تاکید مقام معظم رهبری این بود که آنها که ضعف حجاب داشتند هم در دهان دشمنان زدند و گفتند پایبند انقلاب و نظام هستند. همه باید به موضوع حجاب توجه کنند و توجه به قانون و قانونمداری اهمیت دارد. حجاب می تواند امنیت و آسایش را به همراه داشته باشد. مردم باید به قانون توجه داشته باشند.

رئیس جمهور در رابطه با اینکه نگاه دولت به حجاب امنیتی و سیاسی است یا اجتماعی گفت: نگاه دولت به حجاب فرهنگی و اجتماعی است و بخش های فرهنگی و اجتماعی باید در این زمینه فعال تر شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه