موج
کدخبر : ۳۹۰۶۹۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-390697

با کابینه پیشنهادی رئیسی؛

امیر سرتیپ محمدرضا قرائی آشتیانی گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است.

به گزارش خبرگزاری موج، فهرست وزرای پیشنهادی حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور امروز تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

براین اساس امیر سرتیپ محمدرضا قرائی آشتیانی گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است.

سوابق و مسئولیت‌ ها

امیر سرتیپ محمدرضا قرایی آشتیانی که تاکنون مسئولیت جانشینی ریاست ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان برعهده داشته است در سال ۱۳۳۹ در تهران به دنیا آمد و یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی وارد دانشگاه افسری امام علی (ع) شد و در سال ۶۱ تحصیلات خود را به پایان رساند. او پس از طی دوره مقدماتی در مرکز پیاده شیراز به لشکر ۲۳ نیروهای مخصوص منتقل شد.

در طول جنگ تحمیلی از اعضای نیروی زمینی ارتش بود. او دوره کارشناسی را در دانشکده افسری امام علی (ع)، دوره دافوس را در دانشگاه فرماندهی و ستاد آجا و دوره دکتری مدیریت دفاعی را در دانشگاه عالی دفاع ملی طی کرده است.

محمدرضا قرایی آشتیانی دوره‌های مختلفی همچون نوهد، چتربازی، رنجر، اسکی، غواصی و کوهستان را با موفقیت پشت‌سر گذاشت و در گردان ۱۷۲ تیپ دو لشکر ۲۳ مشغول خدمت شد. محمدرضا قرایی آشتیانی در سال ۱۳۶۳ بنا بر تجاربی که از دفاع مقدس و جنگ و مقابله با ضدانقلاب در کردستان به دست آورده بود با دستور امیر صیاد شیرازی فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش، مأمور آموزش دانشجویان افسری دانشگاه امام علی (ع) شد.

امیر آشتیانی همچنین در کارنامه خود جانشینی فرمانده کل ارتش از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ و پیش از امیر موسوی (فرمانده کنونی ارتش) با حکم فرمانده معظم کل قوا عهده‌دار این سمت بود و در دوره‌ای معاون آماد و پشتیبانی ارتش بود.

جانشینی معاونت آماد ستاد کل نیروهای مسلح، جانشینی طرح و برنامه ستاد کل، ریاست گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی ستاد کل نیز از دیگر سوابق اوست. امیر آشتیانی در فاصله سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۴ جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش بود و از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ به عنوان جانشین فرمانده کل ارتش فعالیت می‌کرد.

وی در سال ۱۳۸۷ به ستاد کل نیروهای مسلح منتقل شد و از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ معاونت بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح را برعهده داشت. وی از سال ۱۳۹۸ به عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می‌کند.

قرار گرفتن در لیست تحریم‌های آمریکا

روز جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ بود که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا موسوم به «اوفک» امیر محمدرضا آشتیانی و هفت مقام ارشد کشورمان را به دلایلی واهی در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

مهمترین ویژگی و توانمندها

امیر آشتیانی در بیش از ۴۲ سال خدمت خود در کنار تجارب گرانبهای ۸ سال دفاع مقدس و همکاری با فرماندهان بزرگی همچون سپهبد شهید صیادشیرازی، مسئولیت‌های متخلف و مهمی را برعهده داشته است که شاید از مهمترین این مسئولیت‌های می‌توان به جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش، جانشین فرمانده کل ارتش، رئیس گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی ستاد کل، معاون طرح و برنامه ستاد کل نیروهای مسلح، معاون بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح، جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اشاره کرد.

او همچنین دارای دکترای مدیریت دفاعی از دانشگاه عالی دفاع ملی است و با استفاده از دانش، تخصص و تجارب فراوانی که در این سال‌ها کسب کرده است و البته ارتباط بسیار خوبی که به اقتضا مسئولیت‌های خود با ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و ستاد کل نیروهای مسلح دارد می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای تصدی وزارت دفاع باشد و در صورت جلب اعتماد نمایندگان مجلس و کسب رای اعتماد بتواند به وظایف اصلی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح یعنی برنامه‌ریزی، هماهنگی، پشتیبانی و گسترش توان دفاعی نیروهای مسلح ایران و تجهیز نیروهای دفاعی برای مقابله با تهدیدات احتمالی را به نحو احسن اجرا کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها